Sanktuarium Znalezienia Krzyża Świętego w Klimkówce

Sanktuarium Znalezienia Krzyża Świętego w Klimkówce

Na Podkarpaciu, który jest regionem niezwykle bogatym w zabytki architektury drewnianej, niedaleko Rymanowa Zdroju znajduje się wieś Klimkówka. Maleńka i niepozorna, za to z ogromnym potencjałem turystycznym. Jadąc przez wieś, gdy już praktycznie kończą się zabudowania, należy skręcić w niewielką wiejską szosę na wschód. Niedaleko rzeczki, dokładnie w dolinie Świętokrzyskiego Potoku, nazywanego zwyczajowo Kościółkową Rzeką, znajduje się niewielki drewniany kościółek, niegdyś pod wezwaniem Świętego Krzyża, a obecnie jest to Sanktuarium Znalezienia Krzyża Świętego.Legenda głosi, iż świątynię wybudowano w miejscu, gdzie wyorano z ziemi krzyż. Uczynić to miał miejscowy rolnik. Historia tego miejsca sięga XVII wieku, dokładnie 1620 roku, choć obecna świątynia została wybudowana w 1868 roku. Wtedy to rozpoczął się kult słynącego łaskami krzyża, za którego pośrednictwem dokonało się wiele cudownych uzdrowień. Za kościółkiem znajduje się grota ze źródłem z uzdrawiającą, żywą wodą.Sanktuarium w Klimkówce jest drewniane, a dwuspadowy dach pokryto blachą tuż przed II wojną światową, w 1938 roku. Klimkówka jest miejscem pielgrzymek z najdalszych okolic Polski. Przybywają tu również pielgrzymi z Ukrainy i Słowacji.

Sanktuarium Znalezienia Krzyża Świętego
Klimkówka, Rymanów

  

 

 


 

 

 

 

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 220537 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1115513 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 20 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 000 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020