W Wieleniu Zaobrzańskim w województwie wielkopolskim na obszarze Przemęckiego Parku Krajobrazowego znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Wieleńskiej Ucieczki Grzeszników z cudowną figurką Matki Boskiej z Dzieciątkiem.Wieleń wraz z innymi wsiami został nadany mnichom z Paradyża w 1285 roku. Pierwsza siedziba zakonu była w Kaszczorze, z którego około 1300 roku przeniesiono ją do Wielenia nad jezioro zwane Mariackim.

W 1418 roku Cystersi przenieśli ponownie siedzibę zakonu, tym razem do Przemętu, a kościół we Wieleniu oddano pod opiekę proboszczów kaszczorskich czyli cystersów.

Obecny murowany, późnobarokowy kościół Nawiedzenia NMP wzniesiono z fundacji cystersów przemęckich w latach 1731-42 w miejscu kilku wcześniejszych, drewnianych kościołów. Kult cudownej figury Matki Bożej z Dzieciątkiem sięga już XIV wieku. W 1783 roku papież Pius VI udzielił odpustu zupełnego wszystkim pątnikom, którzy w święto Nawiedzenia lub w oktawie odwiedzą sanktuarium w Wieleniu. Obiekt leży na Szlaku Cysterskim.Kościół Nawiedzenia NMP
ul. Cystersów, Wieleń Zaobrzański
tel. 65/ 549-90-89
http://sanktuariumwielen.pl

Booking.com
Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122211 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145377 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021