Sanktuarium w Loretto, Joanna

Sanktuarium w Loretto

(5 głosów: 1)

Polskie Sanktuarium na wzór włoski

Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej nawiązuje do słynnego sanktuarium Świętego Domku Matki Bożej w Loreto we Włoszech. Polskie Loretto (w odróżnieniu od włoskiego pisane przez dwa „t”) położone jest w pobliżu Wyszkowa, wśród lasów nad rzeką Liwiec. Istnieje od 1928 roku, kiedy to ks. Ignacy Kłopotowski (1866-1931) zakupił majątek Zenówka i nadał mu nową urzędową nazwę Loretto. Sanktuarium od początku do chwili obecnej opiekują się siostry ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Loretańskiej założonego przez ks. Kłopotowskiego.Centrum Loretto

Centrum Loretto stanowi kaplica pod wezwaniem Matki Bożej Loretańskiej z figurą Maryi z Dzieciątkiem. W kaplicy spoczywają też relikwie błogosławionego ks. Ignacego Kłopotowskiego. Na terenie sanktuarium znajduje się klasztor sióstr loretanek, dom opieki zwany Charytatywnym Dziełem Miłości bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego, dom rekolekcyjny, cmentarz sióstr loretanek. W latach 2014 – 2018 w Loretto na potrzeby pielgrzymów została wzniesiona nowa świątynia. W otoczeniu lasu rozmieszczone są stacje Drogi Krzyżowej, Ścieżki Różańcowe i Szlak bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego.

, Joanna
, Joanna

Figura Matki Bożej Loretańskiej

Figura Matki Bożej czczona w Loretto jest wierną kopią figury z włoskiego Loreto. Została wykonana z drewna w pracowni rzeźbiarskiej w Mediolanie i ma 1,20 m wysokości. Matka Boża trzyma Dzieciątko na lewym ręku. Charakterystyczne są ciemne oblicza Maryi i Jezusa oraz okrywająca je wspólna szata tzw. dalmatyka. Statuę Matki Bożej Loretańskiej umieszczono w ołtarzu w przeddzień stanu wojennego 12 grudnia 1981 roku. Uroczystość koronacji figury Matki Bożej odbyła się 7 września 2008 roku.Otoczenie sanktuarium

Loretto położone jest w otoczeniu lasów Puszczy Kamienieckiej. Tuż obok sanktuarium biegnie szlak rowerowy i pieszy. Nieopodal płynie rzeka Liwiec. Nad Liwcem w Loretto znajduje się zarówno przyjemne płytkie zejście do wody, jak i miejsca zarośnięte, trudno dostępne, gdzie można spotkać ślady bobrów.

grota Matki Bożej, Joanna
bł. ks. Ignacy Kłopotowski, Joanna
rzeka Liwiec, Joanna
nad rzeką Liwiec, Joanna
szlak bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego, Joanna

Adres

Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej
Loretto 1, Wyszków
tel. 29/ 741-17-87      
https://loretto.pl/

GPS: 52°34'24N, 21°34'55E

Wyszków noclegi

Wyszków to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Wyszków Podlasie
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
sanktuaria klasztory czynne cały rok
52°34'24N, 21°34'55E
06 marzec 2020
06 marzec 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację