Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej
Loretto 1, Wyszków
tel. 29/ 741-17-87      
https://loretto.pl/

52°34'24" N, 21°34'55" E

Polskie Sanktuarium na wzór włoski

Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej nawiązuje do słynnego sanktuarium Świętego Domku Matki Bożej w Loreto we Włoszech. Polskie Loretto (w odróżnieniu od włoskiego pisane przez dwa „t”) położone jest w pobliżu Wyszkowa, wśród lasów nad rzeką Liwiec. Istnieje od 1928 roku, kiedy to ks. Ignacy Kłopotowski (1866-1931) zakupił majątek Zenówka i nadał mu nową urzędową nazwę Loretto. Sanktuarium od początku do chwili obecnej opiekują się siostry ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Loretańskiej założonego przez ks. Kłopotowskiego.Centrum Loretto

Centrum Loretto stanowi kaplica pod wezwaniem Matki Bożej Loretańskiej z figurą Maryi z Dzieciątkiem. W kaplicy spoczywają też relikwie błogosławionego ks. Ignacego Kłopotowskiego. Na terenie sanktuarium znajduje się klasztor sióstr loretanek, dom opieki zwany Charytatywnym Dziełem Miłości bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego, dom rekolekcyjny, cmentarz sióstr loretanek. W latach 2014 – 2018 w Loretto na potrzeby pielgrzymów została wzniesiona nowa świątynia. W otoczeniu lasu rozmieszczone są stacje Drogi Krzyżowej, Ścieżki Różańcowe i Szlak bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego.

nowy kościół
nowy kościół

Figura Matki Bożej Loretańskiej

Figura Matki Bożej czczona w Loretto jest wierną kopią figury z włoskiego Loreto. Została wykonana z drewna w pracowni rzeźbiarskiej w Mediolanie i ma 1,20 m wysokości. Matka Boża trzyma Dzieciątko na lewym ręku. Charakterystyczne są ciemne oblicza Maryi i Jezusa oraz okrywająca je wspólna szata tzw. dalmatyka. Statuę Matki Bożej Loretańskiej umieszczono w ołtarzu w przeddzień stanu wojennego 12 grudnia 1981 roku. Uroczystość koronacji figury Matki Bożej odbyła się 7 września 2008 roku.

Otoczenie sanktuarium

Loretto położone jest w otoczeniu lasów Puszczy Kamienieckiej. Tuż obok sanktuarium biegnie szlak rowerowy i pieszy. Nieopodal płynie rzeka Liwiec. Nad Liwcem w Loretto znajduje się zarówno przyjemne płytkie zejście do wody, jak i miejsca zarośnięte, trudno dostępne, gdzie można spotkać ślady bobrów.

grota Matki Bożej
bł. ks. Ignacy Kłopotowski


rzeka Liwiec nad rzeką Liwiec szlak bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego

Wyszków noclegi

Wyszków to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 73489 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145587 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021