Sanktuarium w Leśnej Podlaskiej

Joanna
Dodano: 2019-10-18 , Zaktualizowano: 2020-01-28

Leśna Podlaska leży 15 km na północny zachód od Białej Podlaskiej nad rzeką Klukówką, dopływem Krzny. Najważniejszym zabytkiem Leśnej, nazywanej Podlaską dopiero od okresu międzywojennego, jest barokowa Bazylika Mniejsza pod wezwaniem Narodzenia NMP i Św. Apostołów Piotra i Pawła. Obok kościoła w miejscu objawień znajduje się kaplica zjawienia ze studzienką, w której bije źródło wody o cudownych właściwościach. Jest to jedno z bardziej znanych sanktuariów maryjnych na Podlasiu. Maryja z Leśnej Podlaskiej znana jest jako Matka Boża Leśniańska lub Świętoduska (od Ducha Świętego), bywa też nazywana Opiekunką Podlasia lub Matką Jedności i Wiary.Cudowny obraz

W ołtarzu głównym znajduje się słynący łaskami wizerunek Matki Bożej Leśniańskiej. Jest to płaskorzeźba wykonana w kamieniu drobnoziarnistym o czerwonawym odcieniu. Matka Boża z Dzieciątkiem na prawej ręce, w lewej trzyma księgę, na której jest gołębica symbolizująca Ducha Świętego.

Historia kamiennego obrazu Matki Bożej Leśniańskiej sięga 26 września 1683 roku, kiedy dwaj chłopcy pasący bydło, 9-letni Aleksander Stalmaszczuk i 10-letni Miron Makaruk, znaleźli jaśniejący blaskiem wizerunek na drzewie dzikiej gruszy.

W 1686 roku ikonę Matki Bożej, której kult szybko się rozszerzał, umieszczono w nowo wybudowanym drewnianym kościele. Budowa pierwszej murowanej świątyni rozpoczęła się w 1718 roku. Jest to obecna kaplica zjawienia. Dzisiejszy kościół parafialny został wzniesiony w latach 1731-1758 w stylu barokowym i konsekrowany przez biskupa łuckiego Erazma Wołłowicza. Wtedy cudowny obraz przeniesiono do ołtarza głównego nowej świątyni. Kamienny wizerunek ukryty w 1865 przez biskupa Szymańskiego u benedyktynek w Łomży wrócił do Leśnej w 1927 roku. W 1963 roku miała miejsce uroczysta koronacja cudownego obrazu. Paulini opiekowali się sanktuarium w latach 1727-1864 i od 1919 aż do chwili obecnej.

Klasztor Ojców Paulinów
ul. Bpa K. Moszyńskiego 2, Leśna Podlaska
www.lesnapodlaska.paulini.plZobacz najlepsze
Najlepsze atrakcje w promieniu 20 km to:
Zobacz najbliższe
Najbliższe atrakcje od tego miejsca:
To jest specjalna wersja strony, przygotowana by ładowała się błyskawicznie. Klikając tutaj wczytasz pełną wersję strony z dodatkowymi możliwościami.
Polskie Szlaki - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020