Leśna Podlaska leży 15 km na północny zachód od Białej Podlaskiej nad rzeką Klukówką, dopływem Krzny. Najważniejszym zabytkiem Leśnej, nazywanej Podlaską dopiero od okresu międzywojennego, jest barokowa Bazylika Mniejsza pod wezwaniem Narodzenia NMP i Św. Apostołów Piotra i Pawła. Obok kościoła w miejscu objawień znajduje się kaplica zjawienia ze studzienką, w której bije źródło wody o cudownych właściwościach. Jest to jedno z bardziej znanych sanktuariów maryjnych na Podlasiu. Maryja z Leśnej Podlaskiej znana jest jako Matka Boża Leśniańska lub Świętoduska (od Ducha Świętego), bywa też nazywana Opiekunką Podlasia lub Matką Jedności i Wiary.Cudowny obraz

W ołtarzu głównym znajduje się słynący łaskami wizerunek Matki Bożej Leśniańskiej. Jest to płaskorzeźba wykonana w kamieniu drobnoziarnistym o czerwonawym odcieniu. Matka Boża z Dzieciątkiem na prawej ręce, w lewej trzyma księgę, na której jest gołębica symbolizująca Ducha Świętego.

Historia kamiennego obrazu Matki Bożej Leśniańskiej sięga 26 września 1683 roku, kiedy dwaj chłopcy pasący bydło, 9-letni Aleksander Stalmaszczuk i 10-letni Miron Makaruk, znaleźli jaśniejący blaskiem wizerunek na drzewie dzikiej gruszy.

W 1686 roku ikonę Matki Bożej, której kult szybko się rozszerzał, umieszczono w nowo wybudowanym drewnianym kościele. Budowa pierwszej murowanej świątyni rozpoczęła się w 1718 roku. Jest to obecna kaplica zjawienia. Dzisiejszy kościół parafialny został wzniesiony w latach 1731-1758 w stylu barokowym i konsekrowany przez biskupa łuckiego Erazma Wołłowicza. Wtedy cudowny obraz przeniesiono do ołtarza głównego nowej świątyni. Kamienny wizerunek ukryty w 1865 przez biskupa Szymańskiego u benedyktynek w Łomży wrócił do Leśnej w 1927 roku. W 1963 roku miała miejsce uroczysta koronacja cudownego obrazu. Paulini opiekowali się sanktuarium w latach 1727-1864 i od 1919 aż do chwili obecnej.Klasztor Ojców Paulinów
ul. Bpa K. Moszyńskiego 2, Leśna Podlaska
www.lesnapodlaska.paulini.pl

Podlasie noclegi

Podlasie to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 73331 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145377 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021