Sanktuarium w Leśnej Podlaskiej, Joanna

Sanktuarium w Leśnej Podlaskiej

(5 głosów: 2)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Leśna Podlaska leży 15 km na północny zachód od Białej Podlaskiej nad rzeką Klukówką, dopływem Krzny. Najważniejszym zabytkiem Leśnej, nazywanej Podlaską dopiero od okresu międzywojennego, jest barokowa Bazylika Mniejsza pod wezwaniem Narodzenia NMP i Św. Apostołów Piotra i Pawła. Obok kościoła w miejscu objawień znajduje się kaplica zjawienia ze studzienką, w której bije źródło wody o cudownych właściwościach. Jest to jedno z bardziej znanych sanktuariów maryjnych na Podlasiu. Maryja z Leśnej Podlaskiej znana jest jako Matka Boża Leśniańska lub Świętoduska (od Ducha Świętego), bywa też nazywana Opiekunką Podlasia lub Matką Jedności i Wiary.

Cudowny obraz

W ołtarzu głównym znajduje się słynący łaskami wizerunek Matki Bożej Leśniańskiej. Jest to płaskorzeźba wykonana w kamieniu drobnoziarnistym o czerwonawym odcieniu. Matka Boża z Dzieciątkiem na prawej ręce, w lewej trzyma księgę, na której jest gołębica symbolizująca Ducha Świętego.Historia kamiennego obrazu Matki Bożej Leśniańskiej sięga 26 września 1683 roku, kiedy dwaj chłopcy pasący bydło, 9-letni Aleksander Stalmaszczuk i 10-letni Miron Makaruk, znaleźli jaśniejący blaskiem wizerunek na drzewie dzikiej gruszy.

W 1686 roku ikonę Matki Bożej, której kult szybko się rozszerzał, umieszczono w nowo wybudowanym drewnianym kościele. Budowa pierwszej murowanej świątyni rozpoczęła się w 1718 roku. Jest to obecna kaplica zjawienia. Dzisiejszy kościół parafialny został wzniesiony w latach 1731-1758 w stylu barokowym i konsekrowany przez biskupa łuckiego Erazma Wołłowicza. Wtedy cudowny obraz przeniesiono do ołtarza głównego nowej świątyni. Kamienny wizerunek ukryty w 1865 przez biskupa Szymańskiego u benedyktynek w Łomży wrócił do Leśnej w 1927 roku. W 1963 roku miała miejsce uroczysta koronacja cudownego obrazu. Paulini opiekowali się sanktuarium w latach 1727-1864 i od 1919 aż do chwili obecnej.Klasztor Ojców Paulinów
ul. Bpa K. Moszyńskiego 2, Leśna Podlaska
www.lesnapodlaska.paulini.pl

Sanktuarium w Leśnej Podlaskiej na mapie

Poniżej znajdziesz mapę Podlasia wraz z zaznaczoną atrakcją. Zaznaczone są również inne atrakcje, które możesz zobaczyć w pobliżu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Podlasie noclegi

Podlasie to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Podlasie
Kościoły i obiekty sakralne
Ważna
kościoły sanktuaria
52°7'45N, 23°1'40E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 50 000 obserwujących, na Instagramie 4 300, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 400 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021