Sanktuarium w Czernej

Anna Piernikarczyk
Dodano: 2017-03-29 , Zaktualizowano: 2020-01-28

Nieopodal Krzeszowic, w maleńkiej Czernej znajduje się klasztor ufundowany w 1629 roku. W 1640 roku konsekrowano kościół Św. Proroka Eliasza - Sanktuarium MB Szkaplerznej i Św. Rafała Kalinowskiego.Kościół Św. Proroka Eliasza

Świątynia jest orientowana z transeptem, prezbiterium i nawą. Wielki ołtarz mieści obraz proroka Eliasza na pustyni, namalowany przez nadwornego malarza króla Władysława IV.

Klasztor w Czernej

Za wielkim ołtarzem, w przedłużeniu prezbiterium zlokalizowano wewnętrzną kaplicę czyli chór zakonny. Nad wejściem znajduje się obraz przedstawiający Matkę Bożą okrywającą płaszczem opieki karmelitów i karmelitanki. Kaplica jest miejscem modlitwy zakonników.

Cudowny Obraz

Boczny ołtarz po stronie północnej mieści cudowny obraz Matki Bożej Szkaplerznej z XVIII wieku, wzorowany na obrazie Matki Bożej Śnieżnej. Wokół ołtarza znajdują się liczne wota. Obraz najpierw czczony był przez pustelników, później zaczęły przybywać tu pielgrzymki. 17 lipca 1988 roku został on uroczyście ukoronowany koronami papieskimi.

Sanktuarium Czerna

W Sanktuarium umieszczono 10 relikwiarzy w formie sarkofagów z relikwiami Świętych. Wewnątrz świątyni mieści się też kaplica Św. Rafała Kalinowskiego z relikwiami tego Świętego.

Obejście Sanktuarium

W 1995 roku na placu kościelnym wybudowano grotę z figurą proroka Eliasza. Przed grotą znajduje się źródełko. Ciągnie się tu Aleja Św. Józefa - miejsce spacerów i medytacji. Na ścieżkach klasztornych powstała Droga Krzyżowa, dla upamiętnienia 350-lecia fundacji klasztoru.

Portal w Czernej

Na obszarze wielkiej klauzury otoczonej murem znajdowało się 12 domków pustelniczych. Pozostały fragmenty czterech z nich. Najlepiej zachowana jest pustelnia Św. Agnieszki na terenie ogrodu klasztornego, wykorzystywana przez zakonników podczas rekolekcji.

Na obszarze klasztoru w Czernej powstało też Muzeum.

Czerna

Klasztor Karmelitów Bosych
Czerna 79, Krzeszowice
tel. 12/ 282-00-65
czerna@karmel.pl
www.karmelczerna.pl

Godziny zwiedzania:
Furta otwarta codziennie: 8.00-12.00 i 14.00-18.00

Sanktuarium w Czernej


Zobacz najlepsze
Najlepsze atrakcje w promieniu 20 km to:
Zobacz najbliższe
Najbliższe atrakcje od tego miejsca:
To jest specjalna wersja strony, przygotowana by ładowała się błyskawicznie. Klikając tutaj wczytasz pełną wersję strony z dodatkowymi możliwościami.
Polskie Szlaki - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020