Sanktuarium Św. Wojciecha w Świętym Gaju

Sanktuarium Św. Wojciecha w Świętym Gaju

Sanktuarium Św. Wojciecha
Święty Gaj 34, Święty Gaj

53°58'25" N, 19°24'8" E

Warto odwiedzić Święty Gaj na Warmii, gdzie przed ponad 1000 laty poniósł śmierć męczeńską Św. Wojciech - jeden z głównych patronów Polski, a obecnie także Europy. Wieś Święty Gaj leży w gminie Rychliki w województwie warmińsko - mazurskim, na wschód od Malborka. Pierwsze wzmianki o wsi Święty Gaj pochodzą z 1299 roku, a obecny kościół będący Sanktuarium Św. Wojciecha powstał w 1865 roku, na miejscu pogorzeliska poprzedniego kościoła z roku 1399.Św. Wojciech

Św. Wojciech czyli Wojciech Sławnikowic urodził się około 956 roku w Libicach w Czechach. Był biskupem Pragi od 983 roku. Zasłynął ze skromności i dobroczynności okazywanej chorym i ubogim.  Od 988 roku przebywał w Rzymie. Do Polski Św. Wojciech przybył w 996 roku za zgodą cesarza Ottona III,  z zamiarem podjęcia pracy misyjnej wśród pogan zamieszkujących Prusy.  

Sanktuarium Św. Wojciecha w Świętym Gaju
Sanktuarium Św. Wojciecha w Świętym Gaju

23 kwietnia 997 roku Św. Wojciech w okolicach dzisiejszego Świętego Gaju, w miejscu pruskiego grodu granicznego Chollin, odprawił swą ostatnią mszę, mimo że był wygnany przez pogan z tego obszaru. Za to poganie przebili go włóczniami i odcięli mu głowę. Bolesław Chrobry wykupił ciało męczennika za równowagę złota i kosztowności.  W 999 roku papież Sylwester II kanonizował Św. Wojciecha i utworzył metropolię gnieźnieńską, której patronem został właśnie Św. Wojciech.

Miejsce pamięci

Na skraju wsi w kierunku Starego Dolna, w miejscu symbolizującym męczeńską śmierć Św. Wojciecha, wzniesiono ołtarz polowy, otoczony niezwykłą Drogą Krzyżową. Na tabliczkach poszczególnych stacji znajdują się sceny związane ze Św. Wojciechem.

Sanktuarium Św. Wojciecha w Świętym Gaju
Sanktuarium Św. Wojciecha w Świętym Gaju
Sanktuarium Św. Wojciecha w Świętym Gaju


Sanktuarium

Sanktuarium Św. Wojciecha w Świętym Gaju wybudowano w 1865 roku w stylu neogotyckim, w miejscu wcześniejszego, spalonego kościoła. W ołtarzu głównym ponad tabernakulum widnieje figurka Św. Wojciecha wraz z jego relikwiami. Większa rzeźba patrona świątyni stoi pod amboną. Św. Wojciechowi poświęcono tutaj też malowidła ścienne, a przy wejściu w gablocie przeczytać można opis życia czeskiego biskupa oraz dziejów sanktuarium, które powstało 9 maja 1986 roku, kiedy to prymas Polski Józef Glemp ustanowił kościół w Świętym Gaju Sanktuarium Św. Wojciecha.

Sanktuarium Św. Wojciecha w Świętym Gaju Sanktuarium Św. Wojciecha w Świętym Gaju Sanktuarium Św. Wojciecha w Świętym Gaju Sanktuarium Św. Wojciecha w Świętym Gaju Sanktuarium Św. Wojciecha w Świętym Gaju

Warmia noclegi

Warmia to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Jan Nowak Krajtroter 6205 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145377 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Villa Varmia

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021