Sanktuarium Św. Jadwigi w Legnickim Polu

Sanktuarium Św. Jadwigi w Legnickim Polu
51°8'43" N, 16°14'34" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: 10:00–18:00
  • wtorek: 10:00–18:00
  • środa: 10:00–18:00
  • czwartek: 10:00–18:00
  • piątek: 10:00–18:00
  • sobota: Zamknięte
  • niedziela: Zamknięte

W Legnickim Polu leżącym na południowy wschód od Legnicy znajduje się olbrzymiej wielkości Sanktuarium Świętej Jadwigi Śląskiej. Wieże Sanktuarium widać już z drogi nr 3 i autostrady A-4.Pobenedyktyńskie Opactwo

Legnickie Pole to miejscowość znana głównie z tego, że odbyła się tutaj bitwa stoczona 9 kwietnia 1241 roku pomiędzy wojskami księcia śląskiego Henryka II Pobożnego i wojskami mongolskimi. Bitwa, choć zakończyła się klęską i śmiercią księcia Henryka, to jednak powstrzymała nawałę mongolską na całą Europę.

Legnicke Pola
Legnicke Pola

Dlatego właśnie tutaj, matka księcia Henryka - Św. Jadwiga Śląska ufundowała kościół oraz klasztor, w którym osiedli benedyktyni. Na początku XVIII wieku do Legnickiego Pola ponownie wrócili benedyktyni, którzy wybudowali tu nowy kościół i klasztor.

Kościół Św. Krzyża i Św. Jadwigi powstał w latach 1723-38. Świątynia, jak i budynki klasztorne zaprojektowane zostały z finezją przez jednego z najwybitniejszych architektów europejskiego baroku - Kiliana Ignacego Dientzenhofera.

Sanktuarium Św. Jadwigi w Legnickim Polu
Legnicke Pola
Legnicke Pola


Fasadę Sanktuarium ozdobiono bogatą dekoracją rzeźbiarską przedstawiającą wydarzenia historyczne związane z tym miejscem. Podobna dekoracja zdobi wnętrze świątyni. Zobaczyć tu można 16 posągów z piaskowca i sporo rzeźb drewnianych, pozłacanych. Dominują tu jednak freski, które pokrywają całe sklepienie. W ołtarzu głównym kościoła widnieje obraz prezentujący tragiczne chwile odnalezienia ciała księcia Henryka Pobożnego. W sanktuarium koniecznie trzeba tez zwrócić uwagę na organy umieszczone w bogatym prospekcie.

Sanktuarium Św. Jadwigi
ul. Św. Jadwigi, Legnickie Pole

Legnicke Pola
Legnicke Pola


Legnicke Pola Legnicke Pola

Legnica noclegi

Legnica to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122211 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1149528 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021