Sanktuarium Św. Jadwigi w Legnickim Polu, Barsolis Karol Turysta Kulturowy

Sanktuarium Św. Jadwigi w Legnickim Polu

(4.6 głosów: 5)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W Legnickim Polu leżącym na południowy wschód od Legnicy znajduje się olbrzymiej wielkości Sanktuarium Świętej Jadwigi Śląskiej. Wieże Sanktuarium widać już z drogi nr 3 i autostrady A-4.Pobenedyktyńskie Opactwo

Legnickie Pole to miejscowość znana głównie z tego, że odbyła się tutaj bitwa stoczona 9 kwietnia 1241 roku pomiędzy wojskami księcia śląskiego Henryka II Pobożnego i wojskami mongolskimi. Bitwa, choć zakończyła się klęską i śmiercią księcia Henryka, to jednak powstrzymała nawałę mongolską na całą Europę.

Legnicke Pola , Barsolis Karol Turysta Kulturowy
Legnicke Pola , Barsolis Karol Turysta Kulturowy

Dlatego właśnie tutaj, matka księcia Henryka - Św. Jadwiga Śląska ufundowała kościół oraz klasztor, w którym osiedli benedyktyni. Na początku XVIII wieku do Legnickiego Pola ponownie wrócili benedyktyni, którzy wybudowali tu nowy kościół i klasztor.Kościół Św. Krzyża i Św. Jadwigi powstał w latach 1723-38. Świątynia, jak i budynki klasztorne zaprojektowane zostały z finezją przez jednego z najwybitniejszych architektów europejskiego baroku - Kiliana Ignacego Dientzenhofera.

Legnicke Pola , Barsolis Karol Turysta Kulturowy
Legnicke Pola , Barsolis Karol Turysta Kulturowy
Legnicke Pola , Barsolis Karol Turysta Kulturowy

Fasadę Sanktuarium ozdobiono bogatą dekoracją rzeźbiarską przedstawiającą wydarzenia historyczne związane z tym miejscem. Podobna dekoracja zdobi wnętrze świątyni. Zobaczyć tu można 16 posągów z piaskowca i sporo rzeźb drewnianych, pozłacanych. Dominują tu jednak freski, które pokrywają całe sklepienie. W ołtarzu głównym kościoła widnieje obraz prezentujący tragiczne chwile odnalezienia ciała księcia Henryka Pobożnego. W sanktuarium koniecznie trzeba tez zwrócić uwagę na organy umieszczone w bogatym prospekcie.Sanktuarium Św. Jadwigi
ul. Św. Jadwigi, Legnickie Pole

Legnicke Pola , Barsolis Karol Turysta Kulturowy
Legnicke Pola , Barsolis Karol Turysta Kulturowy
Legnicke Pola , Barsolis Karol Turysta Kulturowy

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: 10:00–18:00
  • wtorek: 10:00–18:00
  • środa: 10:00–18:00
  • czwartek: 10:00–18:00
  • piątek: 10:00–18:00
  • sobota: Zamknięte
  • niedziela: Zamknięte

Legnica noclegi

Legnica to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
51°8'43N, 16°14'34E
24 marzec 2017
03 luty 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację