Sanktuarium Św. Jadwigi w Legnickim Polu, Barsolis Karol Turysta Kulturowy

Sanktuarium Św. Jadwigi w Legnickim Polu

(4.6 głosów: 5)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W Legnickim Polu leżącym na południowy wschód od Legnicy znajduje się olbrzymiej wielkości Sanktuarium Świętej Jadwigi Śląskiej. Wieże Sanktuarium widać już z drogi nr 3 i autostrady A-4.Pobenedyktyńskie Opactwo

Legnickie Pole to miejscowość znana głównie z tego, że odbyła się tutaj bitwa stoczona 9 kwietnia 1241 roku pomiędzy wojskami księcia śląskiego Henryka II Pobożnego i wojskami mongolskimi. Bitwa, choć zakończyła się klęską i śmiercią księcia Henryka, to jednak powstrzymała nawałę mongolską na całą Europę.

Legnicke Pola , Barsolis Karol Turysta Kulturowy
Legnicke Pola , Barsolis Karol Turysta Kulturowy

Dlatego właśnie tutaj, matka księcia Henryka - Św. Jadwiga Śląska ufundowała kościół oraz klasztor, w którym osiedli benedyktyni. Na początku XVIII wieku do Legnickiego Pola ponownie wrócili benedyktyni, którzy wybudowali tu nowy kościół i klasztor.Kościół Św. Krzyża i Św. Jadwigi powstał w latach 1723-38. Świątynia, jak i budynki klasztorne zaprojektowane zostały z finezją przez jednego z najwybitniejszych architektów europejskiego baroku - Kiliana Ignacego Dientzenhofera.

Legnicke Pola , Barsolis Karol Turysta Kulturowy
Legnicke Pola , Barsolis Karol Turysta Kulturowy

Fasadę Sanktuarium ozdobiono bogatą dekoracją rzeźbiarską przedstawiającą wydarzenia historyczne związane z tym miejscem. Podobna dekoracja zdobi wnętrze świątyni. Zobaczyć tu można 16 posągów z piaskowca i sporo rzeźb drewnianych, pozłacanych. Dominują tu jednak freski, które pokrywają całe sklepienie. W ołtarzu głównym kościoła widnieje obraz prezentujący tragiczne chwile odnalezienia ciała księcia Henryka Pobożnego. W sanktuarium koniecznie trzeba tez zwrócić uwagę na organy umieszczone w bogatym prospekcie.Sanktuarium Św. Jadwigi
ul. Św. Jadwigi, Legnickie Pole

Legnicke Pola , Barsolis Karol Turysta Kulturowy
Legnicke Pola , Barsolis Karol Turysta Kulturowy
Legnicke Pola , Barsolis Karol Turysta Kulturowy
Legnicke Pola , Barsolis Karol Turysta Kulturowy
Legnicke Pola , Barsolis Karol Turysta Kulturowy

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: 10:00–18:00
  • wtorek: 10:00–18:00
  • środa: 10:00–18:00
  • czwartek: 10:00–18:00
  • piątek: 10:00–18:00
  • sobota: Zamknięte
  • niedziela: Zamknięte

Legnica noclegi

Legnica to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
51°8'43N, 16°14'34E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021