Sanktuarium Św. Antoniego w Radecznicy, Waldemar0303

Sanktuarium Św. Antoniego w Radecznicy

(4.5 głosów: 4)

Historia kultu Św. Antoniego w Radecznicy koło Szczebrzeszyna sięga 1664 roku, kiedy to ten Święty objawił się ubogiemu mieszkańcowi Radecznicy o imieniu Szymon. W trakcie objawień Św. Antoni prosił, by w tym miejscu wzniesiono świątynię ku jego czci.Mimo braku decyzji władz kościelnych, wierni bardzo szybko zaczęli gromadzić się w miejscu objawień na modlitwie, a po jakimś czasie ustawiono tu również drewniany krzyż, przy którym miały miejsce pierwsze cuda. Wkrótce na górze objawień wzniesiono drewnianą kaplicę i mały klasztor. 20 czerwca 1667 roku wprowadzili się do niego bernardyni i dzięki ich pracy rosła sława sanktuarium, do którego przybywały coraz liczniejsze rzesze pielgrzymów. W 1695 roku konsekrowano murowaną barokową świątynię, która górowała nad okolicą i góruje do dziś. W głównym ołtarzu widnieje obraz przedstawiający Św. Antoniego z Dzieciątkiem Jezus i lilią. Obraz uznany jest za cudowny.

Radecznica Bazylika św Antoniego, Waldemar0303
Radecznica Bazylika św Antoniego, Waldemar0303

Kult Św. Antoniego szerzył się do 1869 roku, kiedy to represjonowani przez władze carskie za udział w powstaniu styczniowym zakonnicy musieli opuścić klasztor. Bernardyni powrócili do Radecznicy w 1919 roku i od tego momentu niestrudzenie rozwijają kult Św. Antoniego.Dziś Radecznica nazywana jest „Częstochową Lubelszczyzny”. Co roku 13 czerwca mają tu miejsce uroczystości odpustowe ku czci Świętego, w trakcie których, przy kaplicy na wodzie święcone są lilie. Pod kaplicą wzniesioną w 1824 roku znajdują się liczne źródła. Według przekazów, Św. Antoni ukazując się Szymonowi, pobłogosławił wodę, dzięki której wielu ludzi dostąpiło uzdrowienia.

Sanktuarium Św. Antoniego Padewskiego
Klasztor Bernardynów
ul. Klasztorna 6, Radecznica
tel. 84/ 681-80-15
www.radecznica.bernardyni.plSzczebrzeszyn noclegi

Szczebrzeszyn to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Szczebrzeszyn
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
sanktuaria klasztory
50°44'51N, 22°49'55E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021