Historia kultu Św. Antoniego w Radecznicy koło Szczebrzeszyna sięga 1664 roku, kiedy to ten Święty objawił się ubogiemu mieszkańcowi Radecznicy o imieniu Szymon. W trakcie objawień Św. Antoni prosił, by w tym miejscu wzniesiono świątynię ku jego czci.
Mimo braku decyzji władz kościelnych, wierni bardzo szybko zaczęli gromadzić się w miejscu objawień na modlitwie, a po jakimś czasie ustawiono tu również drewniany krzyż, przy którym miały miejsce pierwsze cuda. Wkrótce na górze objawień wzniesiono drewnianą kaplicę i mały klasztor. 20 czerwca 1667 roku wprowadzili się do niego bernardyni i dzięki ich pracy rosła sława sanktuarium, do którego przybywały coraz liczniejsze rzesze pielgrzymów. W 1695 roku konsekrowano murowaną barokową świątynię, która górowała nad okolicą i góruje do dziś. W głównym ołtarzu widnieje obraz przedstawiający Św. Antoniego z Dzieciątkiem Jezus i lilią. Obraz uznany jest za cudowny.
Kult Św. Antoniego szerzył się do 1869 roku, kiedy to represjonowani przez władze carskie za udział w powstaniu styczniowym zakonnicy musieli opuścić klasztor. Bernardyni powrócili do Radecznicy w 1919 roku i od tego momentu niestrudzenie rozwijają kult Św. Antoniego.
Dziś Radecznica nazywana jest „Częstochową Lubelszczyzny”. Co roku 13 czerwca mają tu miejsce uroczystości odpustowe ku czci Świętego, w trakcie których, przy kaplicy na wodzie święcone są lilie. Pod kaplicą wzniesioną w 1824 roku znajdują się liczne źródła. Według przekazów, Św. Antoni ukazując się Szymonowi, pobłogosławił wodę, dzięki której wielu ludzi dostąpiło uzdrowienia.
Sanktuarium Św. Antoniego Padewskiego
Klasztor Bernardynów
ul. Klasztorna 6, Radecznica
tel. 84/ 681-80-15
www.radecznica.bernardyni.pl
Szczebrzeszyn to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.