Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Sanktuarium Najświętszej Rodziny w Zakopanem

Sanktuarium Najświętszej Rodziny w Zakopanem
49°17'48" N, 19°56'59" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: 06:00–20:00
  • wtorek: 06:00–20:00
  • środa: 06:00–20:00
  • czwartek: 06:00–20:00
  • piątek: 06:00–20:00
  • sobota: 06:00–20:00
  • niedziela: 06:00–20:00

Sanktuarium Najświętszej Rodziny w Zakopanem znają chyba wszyscy, którzy przybywają do stolicy Tatr, bowiem stoi na Krupówkach. Historia kościoła rozpoczyna się w 1877 roku, a jego budowa trwała aż do 1896 roku. Został wybudowany z twardego górskiego kamienia. Projekt kościoła w stylu neoromańskim wykonał architekt Józef Pius Dziekoński.Świątynia jest dwunawową bazyliką z transeptem, wieżą z dwoma wieżyczkami schodowymi od strony zachodniej oraz trzema kaplicami. Wnętrze natomiast jest mieszanką stylów neoromańskiego, stylu zakopiańskiego Stanisława Witkiewicza, oraz tzw. "sposobu zakopiańskiego" Kovatsa, który był kontrpropozycją dla ideowego programu Witkiewicza. Ołtarz główny jest dziełem Kazimierza Wakulskiego - ma formę tryptyku, w którego środku znajduje się rzeźba Świętej Rodziny, a z boku tryptyku sceny Zwiastowania i Nawiedzenia Św. Elżbiety.Ściany prezbiterium zdobi piękna polichromia, przedstawiająca góralską interpretację Ośmiu Błogosławieństw. Polichromię kościoła i witraże malował Janusz Kotarbiński. Jedynym elementem wykonanym całkowicie w stylu zakopiańskim jest przylegająca do świątyni kaplica Św. Jana Chrzciciela. Kościół jest z pewnością godzien zobaczenia wewnątrz, dlatego będąc w Zakopanem warto zarezerwować sobie czas na jego zwiedzanie.

Sanktuarium Najświętszej Rodziny
ul. Krupówki 1A. Zakopane

Zakopane noclegi

Zakopane to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Magdalena Krajtroter 71330 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1125895 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020