Sanktuarium na Wiktorówkach, Danuta

Sanktuarium na Wiktorówkach

(4.6 głosów: 48)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Wiktorówki to miejsce niezwykłe, magiczne, z klimatem, szczególnie ważne dla górali, ale również turystów i pielgrzymów. Ze względu na łatwą dostępność jest bardzo chętnie i licznie odwiedzane przez turystów w w różnym wieku.

Wiktorówki leżą w Tatrach Wysokich, tuż poniżej Rusinowej Polany, na wysokości około 1150 m n.p.m., przy niebieski szlaku wiodącym właśnie na Rusinową Polanę.

Sanktuarium na Wiktorówkach, Danuta
Sanktuarium na Wiktorówkach, Danuta


Sanktuarium MB Królowej Tatr

Mieści się tutaj, w Dolinie Złotej, Sanktuarium Maryjne na Wiktorówkach, zwane też Sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr i Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej. To niewielki drewniany kościół na kamiennej podmurówce, wybudowany w stylu podhalańskim, przykryty dwuspadowym dachem. W kaplicy odprawiane są przez Dominikanów Msze Św, w których licznie uczestniczą górale, mieszkańcy Zakopanego i okolicznych miejscowości oraz turyści.

Na Wiktorówkach bardzo łatwo spotkać górali w strojach regionalnych, czym podkreślają wyjątkowość i znaczenie tego miejsca. Po nabożeństwach wielu turystów i górali przechodzi do kuchni turystycznej, gdzie można napić się ciepłej herbaty (co łaska do puszki).

Wiktorówki w Tatrach, Danuta
Wiktorówki w Tatrach, Danuta


Ciekawa jest historia powstania Sanktuarium na Wiktorówkach. Wiąże się ona z postacią młodej pasterki - Marysi Murzańskiej, która na Rusinowej Polanie wypasała zwierzęta. Pewnego razu zagubiła kilka z nich i długo chodziła po polanie i szukała swej zguby. Wtedy wśród drzew ukaała jej się Piękna Pani, jak Ją nazwała. Postać pomogła jej odnaleźć zwierzęta w zamian za to, że dziewczynka opowie o tym zdarzeniu i przekaże ludziom, by odstąpili od grzesznego życia.

Pasterka Marysia opowiedziała o tym pasterzowi, który w tym miejscu, na drzewie umieścił Święty obrazek. Przez lata przychodzili do niego okoliczni górale modlić się. Z czasem powstała tu niewielka kapliczka z drewnianą figurką, która dziś mieści się w Sanktuarium, które jest drewnianą kaplicą sporych rozmiarów, powstałą około 1936 roku. Opiekę nad Sanktuarium sprawują Dominikanie.

Sanktuarium na Wiktorówkach, Danuta
Sanktuarium na Wiktorówkach, Danuta


Symboliczny cmentarz ofiar gór

Na murze otaczającym kaplicę umieszczone są tablice pamiątkowe poświęcone osobom, które zginęły w górach. To taki symboliczny cmentarz ludzi gór, jeden z nielicznych w poskich górach tak łatwo dostępny, inne położone są na trudniejszych szlakach, wysoko w górach. Stoi tu również kilka kapliczek. Na Wiktorówkach mieści się również placówka TOPR.

Dojście do Wiktorówek

Jadąc od strony Zakopanego w kierunku Palenicy Białczańskiej, około 1 km za polaną Zazadnia, przy drodze Oswalda Balcera znajduje się wejście do TPN. To tutaj szlak niebieski prowadzi do do Wiktorówek i do kaplicy Matki Boskiej Jaworzyńskiej, Królowej Tatr.

Sanktuarium na Wiktorówkach, Danuta
Sanktuarium na Wiktorówkach, Danuta

Szlak wiedzie w lesie utwardzoną drogą, najpierw Doliną Filipka, a w pobliżu kaplicy nieco bardziej pod górkę. Przy leśnej drodze są ławeczki, na których można odpocząć i posłuchać szmeru strumyka. Przejście od parkingu do Sanktuarium na Wiktorówkach trwa nie dłużej niż 1 godzinę.

Sanktuarium MB Jaworzyńskiej Królowej Tatr
Klasztor bł. Jana Pawła II
ul. Wiktorówki 1, Małe Ciche, Murzasichle
tel. 18/ 201-98-50, 609-827-328
www.wiktorowki.dominikanie.pl

Zakopane noclegi

Zakopane to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

OTTO
Drewniany kościółek który mija się po drodze, nic szczególnego, jak dla mnie.
Ania Terlecka

Polecam wybrać się na Matki Boskiej Zielnej (15.08). Można spotkać wiele starszych góralek na szlaku, dzielnie niosących bukiety 🙂 Świetny klimat!

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022