Wiktorówki w Tatrach, Danuta

Sanktuarium na Wiktorówkach

(4.6 głosów: 48)

Wiktorówki to miejsce niezwykłe, magiczne, z klimatem, szczególnie ważne dla górali, ale również turystów i pielgrzymów. Ze względu na łatwą dostępność jest bardzo chętnie i licznie odwiedzane przez turystów w w różnym wieku.Wiktorówki leżą w Tatrach Wysokich, tuż poniżej Rusinowej Polany, na wysokości około 1150 m n.p.m., przy niebieski szlaku wiodącym właśnie na Rusinową Polanę.

Sanktuarium na Wiktorówkach, Danuta
Sanktuarium na Wiktorówkach, Danuta

Sanktuarium MB Królowej Tatr

Mieści się tutaj, w Dolinie Złotej, Sanktuarium Maryjne na Wiktorówkach, zwane też Sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr i Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej. To niewielki drewniany kościół na kamiennej podmurówce, wybudowany w stylu podhalańskim, przykryty dwuspadowym dachem. W kaplicy odprawiane są przez Dominikanów Msze Św, w których licznie uczestniczą górale, mieszkańcy Zakopanego i okolicznych miejscowości oraz turyści.Na Wiktorówkach bardzo łatwo spotkać górali w strojach regionalnych, czym podkreślają wyjątkowość i znaczenie tego miejsca. Po nabożeństwach wielu turystów i górali przechodzi do kuchni turystycznej, gdzie można napić się ciepłej herbaty (co łaska do puszki).

Sanktuarium na Wiktorówkach, Danuta
Sanktuarium na Wiktorówkach, Danuta

Ciekawa jest historia powstania Sanktuarium na Wiktorówkach. Wiąże się ona z postacią młodej pasterki - Marysi Murzańskiej, która na Rusinowej Polanie wypasała zwierzęta. Pewnego razu zagubiła kilka z nich i długo chodziła po polanie i szukała swej zguby. Wtedy wśród drzew ukaała jej się Piękna Pani, jak Ją nazwała. Postać pomogła jej odnaleźć zwierzęta w zamian za to, że dziewczynka opowie o tym zdarzeniu i przekaże ludziom, by odstąpili od grzesznego życia.Pasterka Marysia opowiedziała o tym pasterzowi, który w tym miejscu, na drzewie umieścił Święty obrazek. Przez lata przychodzili do niego okoliczni górale modlić się. Z czasem powstała tu niewielka kapliczka z drewnianą figurką, która dziś mieści się w Sanktuarium, które jest drewnianą kaplicą sporych rozmiarów, powstałą około 1936 roku. Opiekę nad Sanktuarium sprawują Dominikanie.

Sanktuarium na Wiktorówkach, Danuta
Sanktuarium na Wiktorówkach, Danuta

Symboliczny cmentarz ofiar gór

Na murze otaczającym kaplicę umieszczone są tablice pamiątkowe poświęcone osobom, które zginęły w górach. To taki symboliczny cmentarz ludzi gór, jeden z nielicznych w poskich górach tak łatwo dostępny, inne położone są na trudniejszych szlakach, wysoko w górach. Stoi tu również kilka kapliczek. Na Wiktorówkach mieści się również placówka TOPR.

Dojście do Wiktorówek

Jadąc od strony Zakopanego w kierunku Palenicy Białczańskiej, około 1 km za polaną Zazadnia, przy drodze Oswalda Balcera znajduje się wejście do TPN. To tutaj szlak niebieski prowadzi do do Wiktorówek i do kaplicy Matki Boskiej Jaworzyńskiej, Królowej Tatr.

Szlak wiedzie w lesie utwardzoną drogą, najpierw Doliną Filipka, a w pobliżu kaplicy nieco bardziej pod górkę. Przy leśnej drodze są ławeczki, na których można odpocząć i posłuchać szmeru strumyka. Przejście od parkingu do Sanktuarium na Wiktorówkach trwa nie dłużej niż 1 godzinę.

Sanktuarium MB Jaworzyńskiej Królowej Tatr
Klasztor bł. Jana Pawła II
ul. Wiktorówki 1, Małe Ciche, Murzasichle
tel. 18/ 201-98-50, 609-827-328
www.wiktorowki.dominikanie.pl

Zakopane noclegi

Zakopane to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Zakopane Tatry
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
drewniane sanktuaria
49°15'55N, 20°5'10E
18 luty 2015
03 luty 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Ania Terlecka
11 luty 2014 03:06

Polecam wybrać się na Matki Boskiej Zielnej (15.08). Można spotkać wiele starszych góralek na szlaku, dzielnie niosących bukiety :) Świetny klimat!

Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację