Sanktuarium na Iglicznej, Alex

Na Górze Iglicznej w Masywie Śnieżnika, ponad Międzygórzem, znajduje się zabytkowe Sanktuarium Matki Bożej Przyczyny Naszej Radości "Maria Śnieżna", w skrócie nazywane po prostu Sanktuarium Marii Śnieżnej.W XVIII wieku na górę przywieziono z Austrii kopię cudownej figury Matki Bożej Śnieżnej. Figurę przywiózł z pielgrzymki do Mariazell wójt Wilkanowa. Początkowo umieszczono ją na drzewie na szczycie góry, ale podczas jednej z burz drzewo uległo powaleniu, zaś figurka ocalała w stanie nienaruszonym. Zdecydowano przenieść ją nieco niżej i umieścić w drewnianej kapliczce. Budowę sanktuarium rozpoczęto w 1781 roku, a zakończono w 1882 roku.

Karol Wojtyła odwiedził Sanktuarium na Iglicznej kilkukrotnie w latach 1961-68. Z okazji jego odwiedzin wmurowano tablicę pamiątkową. Natomiast w 1983 roku podczas pielgrzymki do Polski już jako Papież Jan Paweł II ukoronował on figurkę Matki Bożej Śnieżnej. Samej figurce przypisywany jest szereg cudownych uzdrowień.

Wnętrze zachwyca widokiem m.in. ołtarza głównego, który został wykonany w Monachium w 1897 roku. We wnętrzu świątyni nie wolno robić zdjęć ani filmować, ale można za to uwiecznić wspaniałe widoki, jakie rozciągają się ze szczytu góry.

Tuż przy Sanktuarium znajduje się schronisko oraz niewielka kawiarenka, gdzie można ochłodzić się lub ogrzać po pieszej wędrówce.

Należy również pamiętać o stosownym odzieniu, jeżeli chcemy wejść do świątyni. Nieprzygotowani turyści mogą na miejscu pożyczyć dużą chustę, którą przykryją odkryte ramiona lub nogi.

Szlaki do Sanktuarium

- szlak żółty z Bystrzycy Kłodzkiej do Międzygórza

- szlak zielony z Międzygórza na Czarną Górę i Przełęcz Puchaczówkę

- szlak czerwony z Wilkanowa do Międzygórza i Schroniska „Na Śnieżniku”

Zwiedzanie Sanktuarium

Jeżeli chcemy dojechać do sanktuarium samochodem, musimy pamiętać o wyznaczonych godzinach wjazdu i zjazdu, które zostały wprowadzone ze względu na spory ruch turystów i wąską drogę prowadzącą w pobliże szczytu. Odbywa się tu ruch wahadłowy - wjazd odbywa się przez 15 minut od połowy każdej godziny (np. między 11.30 a 11.45), zjazd przez 15 minut od pełnej godziny (np. między 12.00 a 12.15.

Sanktuarium można zwiedzać, gdy nie ma Mszy Świętej w godzinach: V-IX 10.00-18.00, X-IV 10.00-16.00

Sanktuarium Maria Śnieżna
Góra Igliczna 1, Bystrzyca Kłodzka
tel. 74/ 813-51-75
www.mariasniezna.pl

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

50°14'28" N, 16°44'54" E
Dolnośląskie
2016-10-31
2020-01-28 13:46

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą