Sanktuarium na Iglicznej, Alex

Sanktuarium na Iglicznej

(3.9 głosów: 14)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Na Górze Iglicznej w Masywie Śnieżnika, ponad Międzygórzem, znajduje się zabytkowe Sanktuarium Matki Bożej Przyczyny Naszej Radości "Maria Śnieżna", w skrócie nazywane po prostu Sanktuarium Marii Śnieżnej.

W XVIII wieku na górę przywieziono z Austrii kopię cudownej figury Matki Bożej Śnieżnej. Figurę przywiózł z pielgrzymki do Mariazell wójt Wilkanowa. Początkowo umieszczono ją na drzewie na szczycie góry, ale podczas jednej z burz drzewo uległo powaleniu, zaś figurka ocalała w stanie nienaruszonym. Zdecydowano przenieść ją nieco niżej i umieścić w drewnianej kapliczce. Budowę sanktuarium rozpoczęto w 1781 roku, a zakończono w 1882 roku.Karol Wojtyła odwiedził Sanktuarium na Iglicznej kilkukrotnie w latach 1961-68. Z okazji jego odwiedzin wmurowano tablicę pamiątkową. Natomiast w 1983 roku podczas pielgrzymki do Polski już jako Papież Jan Paweł II ukoronował on figurkę Matki Bożej Śnieżnej. Samej figurce przypisywany jest szereg cudownych uzdrowień.

Wnętrze zachwyca widokiem m.in. ołtarza głównego, który został wykonany w Monachium w 1897 roku. We wnętrzu świątyni nie wolno robić zdjęć ani filmować, ale można za to uwiecznić wspaniałe widoki, jakie rozciągają się ze szczytu góry.

Tuż przy Sanktuarium znajduje się schronisko oraz niewielka kawiarenka, gdzie można ochłodzić się lub ogrzać po pieszej wędrówce.

Należy również pamiętać o stosownym odzieniu, jeżeli chcemy wejść do świątyni. Nieprzygotowani turyści mogą na miejscu pożyczyć dużą chustę, którą przykryją odkryte ramiona lub nogi.Szlaki do Sanktuarium

- szlak żółty z Bystrzycy Kłodzkiej do Międzygórza

- szlak zielony z Międzygórza na Czarną Górę i Przełęcz Puchaczówkę

- szlak czerwony z Wilkanowa do Międzygórza i Schroniska „Na Śnieżniku”

Zwiedzanie Sanktuarium

Jeżeli chcemy dojechać do sanktuarium samochodem, musimy pamiętać o wyznaczonych godzinach wjazdu i zjazdu, które zostały wprowadzone ze względu na spory ruch turystów i wąską drogę prowadzącą w pobliże szczytu. Odbywa się tu ruch wahadłowy - wjazd odbywa się przez 15 minut od połowy każdej godziny (np. między 11.30 a 11.45), zjazd przez 15 minut od pełnej godziny (np. między 12.00 a 12.15.Sanktuarium można zwiedzać, gdy nie ma Mszy Świętej w godzinach: V-IX 10.00-18.00, X-IV 10.00-16.00

Sanktuarium Maria Śnieżna
Góra Igliczna 1, Bystrzyca Kłodzka
tel. 74/ 813-51-75
www.mariasniezna.pl

Międzygórze noclegi

Międzygórze to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 66 000 obserwujących, na Instagramie 16 500, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 3 500 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022