Sanktuarium na Górze Chełmskiej

Sanktuarium na Górze Chełmskiej

Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej znajduje się na szczycie Góry Chełmskiej koło Koszalina. Jest to niewielka kapliczka, której historia sięga wczesnego średniowiecza. Już wtedy było to miejsce kultu początkowo pogańskiego, potem religijnego.Pierwsza wzmianka o chrześcijańskiej świątyni Najświętszej Marii Panny na Górze Chełmskiej pochodzi z XIII wieku. Pod koniec XVI wieku kaplica została zniszczona. Odtworzono ją w 1999 roku, a w 2000 roku papież Św. Jan Paweł II dokonał uroczystej konsekracji sanktuarium.Przy obecnym budynku widać fundamenty dawnej kaplicy. Wewnątrz, w niewielkim ołtarzu, umieszczony jest obraz Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej. Opiekę nad tym miejscem sprawują siostry ze zgromadzenia Szensztackiego Instytutu Sióstr Maryi, które na górze założyły swoją filię i prowadzą tu działalność apostolską i rekolekcyjną. Poza ich domem i sanktuarium na górze znajduje się też gościniec dla pielgrzymów i wieża widokowa.

Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej
Góra Chełmska, ul. Słupska 1, Koszalin
www.sanktuarium-koszalin.pl

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1114302 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 20 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 000 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020