Turystyczne Mistrzostwa Blogerów
Moi mili! Bierzemy udział w Turystycznych Mistrzostwach Blogerów!
16 blogów podróżniczych reprezentuje swoje województwo w Polsce. My pokażemy piękno województwa śląskiego!

Chcesz nam pomóc? Wchodź na naszego bloga i śledź nasze kanały społecznościowe: Facebook, Instagram i Youtube.
Lajkuj, komentuj i udostępniaj!
Zapraszamy Cię na tą piękną przygodę! Z góry dziękujemy!
Sanktuarium Matki Bożej Pojednania w Hodyszewie, Joanna

Sanktuarium Matki Bożej Pojednania w Hodyszewie

(5 głosów: 1)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Hodyszewo to wieś położona na Podlasiu, 12 km od Brańska. Jej nazwa pochodzi od słowiańskiego imienia Hodysz, a początki sięgają XV wieku. Znana jest z sanktuarium Matki Bożej Pojednania. Obecny murowany kościół Wniebowzięcia NMP zbudowano w latach 1933-75. W ołtarzu głównym umieszczony jest słynący łaskami obraz Matki Bożej Hodyszewskiej Królowej Podlasia, nie bez powodu nazywanej Matką Bożą Pojednania, gdyż na przestrzeni wieków otaczany był czcią chrześcijan różnych wyznań i obrządków. Od 1976 roku kustoszami sanktuarium są księża pallotyni.Obraz Matki Bożej Hodyszewskiej

Cudowny wizerunek przedstawia Matkę Bożą z Jezusem na lewym ręku. Obie postacie mają jasną karnację i zaróżowione policzki, inaczej niż na większości wizerunków w tradycji bizantyjskiej. Jest to obraz olejny wykonany na desce o wymiarach 96,8×82,5 cm, pochodzący z około 1630 roku. Według legendy ikona Matki Bożej z Dzieciątkiem zjawiła się na drzewie w miejscu nazywanym dzisiaj Krynicą, a następnie zbudowano dla niej kaplicę.

Początkowo obraz był umieszczony w cerkwi grekokatolickiej, a po włączeniu unitów do prawosławia, pod koniec XIX wieku znalazł się w ikonostasie nowo wybudowanej świątyni prawosławnej. Podczas I wojny światowej został wywieziony w głąb Rosji.Po zakończeniu wojny w Hodyszewie powstała parafia rzymskokatolicka. Obraz został odzyskany i w 1928 roku wrócił do Hodyszewa. W 1980 roku odbyła się uroczysta koronacja obrazu Matki Bożej Hodyszewskiej. Cudowny wizerunek Królowej Podlasia wciąż jest przedmiotem szczególnego kultu, a do Hodyszewa przybywają liczni pielgrzymi.

Adres

Sanktuarium Matki Bożej Pojednania
ul. Platonoffa 40, Hodyszewo, Nowe Piekuty
http://www.hodyszewo.pl/pl

GPS: 52°49'54N, 22°46'37E

Sanktuarium Matki Bożej Pojednania w Hodyszewie na mapie

Poniżej znajdziesz mapę Podlasia wraz z zaznaczoną atrakcją. Zaznaczone są również inne atrakcje, które możesz zobaczyć w pobliżu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Podlasie noclegi

Podlasie to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Podlasie
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
sanktuaria
52°49'54N, 22°46'37E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021