Sanktuarium Krzyża Świętego w Jeleniej Górze

Sanktuarium Krzyża Świętego w Jeleniej Górze
50°54'15" N, 15°44'39" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: 10:00–16:00
  • wtorek: 10:00–16:00
  • środa: 10:00–16:30
  • czwartek: 10:00–16:00
  • piątek: 12:00–16:00
  • sobota: 10:00–16:00
  • niedziela: 07:00–16:00

Sanktuarium Krzyża Świętego w Jeleniej Górze pochodzi z XVIII wieku. Kościół powstał jako świątynia ewangelicka (jeden z sześciu luterańkich Kościołów Łaski) na planie równoramiennego krzyża greckiego.Obecnie jest to świątynia katolicka. Kościelne wnętrza zdobią imponujące freski autorstwa Johanna Hoffmann z Głogowa i Feliksa Antoniego Schefflera z Pragi. Ołtarz główny przedstawiający Chrystusa na Górze Oliwnej wykonał stolarz Dawid Hilscher. Uwagę zwraca także wkomponowany w ołtarz piękny prospekt organowy z figurami autorstwa J.J.Urbańskiego. Instrument pochodzący z roku 1727 to 76-głosowe barokowe organy o przepięknym romantycznym brzmieniu.

Ciekawe zabytkowe elementy wyposażenia świątyni to także chrzcielnica wykonana z niebieskiego marmuru oraz wyrzeźbiona z jednego bloku piaskowca ambona z baldachimem. W sanktuarium znajdują się również relikwie Drzewa z Krzyża Świętego, relikwie Św. Faustyny oraz Św. siostry Marii de Mattias.

Pod kościołem stoi swoisty pomnik Absolutne Centrum Miasta.Kościół Krzyża Świętego
ul. 1 Maja, Jelenia Góra

Jelenia Góra noclegi

Jelenia Góra to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145587 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021