Sanktuarium Krzyża Świętego w Jeleniej Górze, Danusia

Sanktuarium Krzyża Świętego w Jeleniej Górze

(4.9 głosów: 18)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Sanktuarium Krzyża Świętego w Jeleniej Górze pochodzi z XVIII wieku. Kościół powstał jako świątynia ewangelicka (jeden z sześciu luterańkich Kościołów Łaski) na planie równoramiennego krzyża greckiego.

Obecnie jest to świątynia katolicka. Kościelne wnętrza zdobią imponujące freski autorstwa Johanna Hoffmann z Głogowa i Feliksa Antoniego Schefflera z Pragi. Ołtarz główny przedstawiający Chrystusa na Górze Oliwnej wykonał stolarz Dawid Hilscher. Uwagę zwraca także wkomponowany w ołtarz piękny prospekt organowy z figurami autorstwa J.J.Urbańskiego. Instrument pochodzący z roku 1727 to 76-głosowe barokowe organy o przepięknym romantycznym brzmieniu.Ciekawe zabytkowe elementy wyposażenia świątyni to także chrzcielnica wykonana z niebieskiego marmuru oraz wyrzeźbiona z jednego bloku piaskowca ambona z baldachimem. W sanktuarium znajdują się również relikwie Drzewa z Krzyża Świętego, relikwie Św. Faustyny oraz Św. siostry Marii de Mattias.

Pod kościołem stoi swoisty pomnik Absolutne Centrum Miasta.

Kościół Krzyża Świętego
ul. 1 Maja, Jelenia Góra

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: 10:00–16:00
  • wtorek: 10:00–16:00
  • środa: 10:00–16:30
  • czwartek: 10:00–16:00
  • piątek: 12:00–16:00
  • sobota: 10:00–16:00
  • niedziela: 07:00–16:00

Jelenia Góra noclegi

Jelenia Góra to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022