Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Sanktuarium Błogosławionych Męczenników Podlaskich w Pratulinie

Sanktuarium Błogosławionych Męczenników Podlaskich w Pratulinie

Kościół św. Apostołów Piotra i Pawła w Pratulinie
Sanktuarium Błogosławionych Męczenników Podlaskich
Pratulin 19, Rokitno
https://sanktuariumpratulin.pl/

52°10'10" N, 23°26'4" E

Pratulin położony jest na samym wschodzie Polski, nad Bugiem, na Podlasiu. We wsi znajduje się kościół parafialny Św. Apostołów Piotra i Pawła, który jest jednocześnie sanktuarium poświęconym zamordowanym w 1874 roku Unitom Podlaskim. Po upadku Powstania Styczniowego w Pratulinie, podobnie jak w innych parafiach unickich, chciano na siłę uczynić unitów wyznawcami prawosławia. Początkowo wprowadzono nakazy, zakazy i kary pieniężne. Gdy to nie skutkowało, stosowano przemoc aż do rozlewu krwi.26 stycznia 1874 carski naczelnik z oddziałem wojska siłą próbował przejąć cerkiew unicką w Pratulinie. Parafianie stanęli w obronie swojej świątyni i wyznawanej wiary. W wyniku strzałów carskich żołnierzy śmierć męczeńską poniosło 13 mężczyzn - 9 zginęło na miejscu, a 4 zmarło z odniesionych ran w ciągu najbliższej doby. Byli to: Wincenty Lewoniuk, Daniel Karmasz, Łukasz Bojko, Bartłomiej Osypiuk, Onufry Wasyluk, Filip Geryluk, Konstanty Bojko, Anicet Hryciuk, Ignacy Frańczuk, Jan Andrzejuk, Konstanty Łukaszuk, Maksym Hawryluk, Michał Wawryszuk. Ponadto ponad 100 innych osób zostało rannych.

Papież Jan Paweł II beatyfikował Wincentego Lewoniuka i 12 Towarzyszy w 1996 roku w 400. rocznicę Unii Brzeskiej. Relikwie błogosławionych Męczenników Podlaskich znajdują się w murowanym, późnoklasycystycznym kościele Św. Apostołów Piotra i Pawła w Pratulinie.

Nieopodal kościoła parafialnego zlokalizowane jest Martyrium Pratulińskie. Znajduje się w miejscu cerkwi unickiej, w obronie której zginęli męczennicy. Dawna cerkiew została rozebrana z rozkazu władz carskich w 1886 roku. Obecnie na jej miejscu wznosi się drewniany kościół pochodzący z XVIII wieku, po gruntownej renowacji przewieziony ze Stanina. Pełni on funkcje ośrodka dokumentacji i muzeum Męczenników Podlaskich. Wokół Martyrium wytyczono Dróżki Męczenników, gdzie każdemu błogosławionemu poświęcono odrębną kapliczkę. W Pratulinie jest też plenerowa Droga Krzyżowa.Podlasie noclegi

Podlasie to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 72465 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136350 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020