Sanktuarium Błogosławionych Męczenników Podlaskich w Pratulinie, Joanna

Sanktuarium Błogosławionych Męczenników Podlaskich w Pratulinie

(5 głosów: 1)

Pratulin położony jest na samym wschodzie Polski, nad Bugiem, na Podlasiu. We wsi znajduje się kościół parafialny Św. Apostołów Piotra i Pawła, który jest jednocześnie sanktuarium poświęconym zamordowanym w 1874 roku Unitom Podlaskim. Po upadku Powstania Styczniowego w Pratulinie, podobnie jak w innych parafiach unickich, chciano na siłę uczynić unitów wyznawcami prawosławia. Początkowo wprowadzono nakazy, zakazy i kary pieniężne. Gdy to nie skutkowało, stosowano przemoc aż do rozlewu krwi.26 stycznia 1874 carski naczelnik z oddziałem wojska siłą próbował przejąć cerkiew unicką w Pratulinie. Parafianie stanęli w obronie swojej świątyni i wyznawanej wiary. W wyniku strzałów carskich żołnierzy śmierć męczeńską poniosło 13 mężczyzn - 9 zginęło na miejscu, a 4 zmarło z odniesionych ran w ciągu najbliższej doby. Byli to: Wincenty Lewoniuk, Daniel Karmasz, Łukasz Bojko, Bartłomiej Osypiuk, Onufry Wasyluk, Filip Geryluk, Konstanty Bojko, Anicet Hryciuk, Ignacy Frańczuk, Jan Andrzejuk, Konstanty Łukaszuk, Maksym Hawryluk, Michał Wawryszuk. Ponadto ponad 100 innych osób zostało rannych.

Papież Jan Paweł II beatyfikował Wincentego Lewoniuka i 12 Towarzyszy w 1996 roku w 400. rocznicę Unii Brzeskiej. Relikwie błogosławionych Męczenników Podlaskich znajdują się w murowanym, późnoklasycystycznym kościele Św. Apostołów Piotra i Pawła w Pratulinie.Nieopodal kościoła parafialnego zlokalizowane jest Martyrium Pratulińskie. Znajduje się w miejscu cerkwi unickiej, w obronie której zginęli męczennicy. Dawna cerkiew została rozebrana z rozkazu władz carskich w 1886 roku. Obecnie na jej miejscu wznosi się drewniany kościół pochodzący z XVIII wieku, po gruntownej renowacji przewieziony ze Stanina. Pełni on funkcje ośrodka dokumentacji i muzeum Męczenników Podlaskich. Wokół Martyrium wytyczono Dróżki Męczenników, gdzie każdemu błogosławionemu poświęcono odrębną kapliczkę. W Pratulinie jest też plenerowa Droga Krzyżowa.

Adres

Kościół św. Apostołów Piotra i Pawła w Pratulinie
Sanktuarium Błogosławionych Męczenników Podlaskich
Pratulin 19, Rokitno
https://sanktuariumpratulin.pl/

GPS: 52°10'10N, 23°26'4E

Podlasie noclegi

Podlasie to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Podlasie
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
kościoły sanktuaria
52°10'10N, 23°26'4E
24 październik 2019
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację