Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Rzeczka Skarlanka wypływa z Jeziora Skarlińskiego na obszarze Brodnickiego Parku Krajobrazowego, pomiędzy Brodnicą i Nowym Miastem Lubawskim.Skarlanka łączy Jezioro Skarlińskie i Jezioro Wielkie Partęczyny, a dalej płynie przez cały ciąg jezior Pojezierza Brodnickiego. W Tamie Brodzkiej, tuż obok drogi krajowej nr 15, wpada do Drwęcy.

Skarlanka - wpływamy pod most w drodze z jez. Strażym do jez. Bachotek
Skarlanka - wpływamy pod most w drodze z jez. Strażym do jez. Bachotek


Jednym z najbardziej uroczych miejsc, przez które przepływa Skarlanka, jest stary, nieczynny młyn Biedaszek, który stoi w lesie niedaleko skrzyżowania drogi wojewódzkiej 538 i powiatowej Wawrowice-Łąkorz.

Spływy Skarlanką

Kajakarze kochający trudne, wręcz ekstremalne spływy w otoczeniu dzikiej przyrody, próbują swoich sił właśnie na Skarlance. Rzeką tą można spłynąć od Jeziora Skarlińskiego aż do ujścia w Tamie Brodzkiej, ale musimy przygotować się na przenoski. Ich liczba będzie uzależniona od stanu wód.

Gaj - Grzmięca - zapora na Skarlance
Skarlanka - Gaj - Grzmięca - skutki działania bobrów
Gaj - Grzmięca

Musimy zaplanować na tę przeprawę dwa, nawet trzy dni. Szlak jest dość trudny i męczący - płycizny, czasem wartki nurt, ale przepiękne widoki wynagrodzą wysiłek. Trasa jest szczególnie uciążliwa na odcinku od jeziora Skarlińskiego do jeziora Partęczyny, tam czeka kilka przenosek, trzeba też uważać na mielizny i zwalone drzewa. Dalej jedynymi przeszkodami są zapora wodna w Gaju Grzmięcej i jaz w Tamie Brodzkiej. Długość szlaku wynosi około 28 kilometrów.Skarlanka - widok z mastku na drodze leśnej pomiędzy jez. Strażym a jez. Wlk Partęczyny Rzeka Skarlanka Skarlanka pomiędzy jez. Strażym i jez. Bachotek Gaj - Grzmięca -

Brodnica nad Drwęcą noclegi

Brodnica nad Drwęcą to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Wojtek Krajtroter 15419 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1134495 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020