Rzeka Skarlanka, Wojtek

Rzeka Skarlanka

(4.6 głosów: 5)

Rzeczka Skarlanka wypływa z Jeziora Skarlińskiego na obszarze Brodnickiego Parku Krajobrazowego, pomiędzy Brodnicą i Nowym Miastem Lubawskim.Skarlanka łączy Jezioro Skarlińskie i Jezioro Wielkie Partęczyny, a dalej płynie przez cały ciąg jezior Pojezierza Brodnickiego. W Tamie Brodzkiej, tuż obok drogi krajowej nr 15, wpada do Drwęcy.

Gaj - Grzmięca -
Gaj - Grzmięca - "przenioska" na zaporze na Skarlance, Wojtek

Jednym z najbardziej uroczych miejsc, przez które przepływa Skarlanka, jest stary, nieczynny młyn Biedaszek, który stoi w lesie niedaleko skrzyżowania drogi wojewódzkiej 538 i powiatowej Wawrowice-Łąkorz.Spływy Skarlanką

Kajakarze kochający trudne, wręcz ekstremalne spływy w otoczeniu dzikiej przyrody, próbują swoich sił właśnie na Skarlance. Rzeką tą można spłynąć od Jeziora Skarlińskiego aż do ujścia w Tamie Brodzkiej, ale musimy przygotować się na przenoski. Ich liczba będzie uzależniona od stanu wód.

Skarlanka, Wojtek
Skarlanka - wpływamy pod most w drodze z jez. Strażym do jez. Bachotek, Wojtek
Gaj - Grzmięca - zapora na Skarlance, Wojtek

Musimy zaplanować na tę przeprawę dwa, nawet trzy dni. Szlak jest dość trudny i męczący - płycizny, czasem wartki nurt, ale przepiękne widoki wynagrodzą wysiłek. Trasa jest szczególnie uciążliwa na odcinku od jeziora Skarlińskiego do jeziora Partęczyny, tam czeka kilka przenosek, trzeba też uważać na mielizny i zwalone drzewa. Dalej jedynymi przeszkodami są zapora wodna w Gaju Grzmięcej i jaz w Tamie Brodzkiej. Długość szlaku wynosi około 28 kilometrów.Skarlanka - Gaj - Grzmięca - skutki działania bobrów, Wojtek
Gaj - Grzmięca, Wojtek
Skarlanka - widok z mastku na drodze leśnej pomiędzy jez. Strażym a jez. Wlk Partęczyny, Wojtek

Brodnica nad Drwęcą noclegi

Brodnica nad Drwęcą to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
53°20'36N, 19°25'46E
06 marzec 2015
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację