Rynek Wieluński w Częstochowie, Magdalena

Rynek Wieluński w Częstochowie

(5 głosów: 2)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Rynek Wieluński w Częstochowie to historyczny rynek Nowej Częstochowy, znajdujący się w dzielnicy Częstochówka - Parkitka. Wiedzie tędy historyczny trakt ze Starego Miasta i Jasnej Góry do Kłobucka i Wielunia – stąd też się wzięła jego nazwa. W przeszłości, za czasów, gdy był to plac główny przyklasztorny Częstochówki co tydzień odbywały się tutaj targi końskie, służył również pielgrzymom jako miejsce postojowe. Targowisko zostało zlikwidowane w 1979 roku.

Według wspomnień częstochowskiego artysty plastyka Władysława Ratusińskiego, z powodu pielgrzymki Jana Pawła II, władze miasta zdecydowały zalać zabytkową kostkę brukową asfaltem i zakazać handlu, co uczyniono w zawrotnym tempie jednej nocy. Zabiło to cały charakter rynku wieluńskiego, którego wspomnienie jest prezentowane na obrazach artysty.Jeśli chodzi o kwestie techniczne, to rynek jest wielkości 260 x 250 x 120 x 90m, innymi słowy odpowiada wielkością Rynkowi Głównemu w Krakowie. Na północnej i południowej części rynku znajdują się zabytkowe kamienice, a na północy znajdziemy kościół Pana Jezusa Konającego z roku 1906 w stylu neogotyckim. Wschodnia część rynku została wyburzona przez Niemców w czasie II wojny światowej w celu zbudowania drogi omijającej Jasną Górę – jest to obecna Al. Jana Pawła II. Podczas prac zakopano również strumień biegnący przez rynek. Od lat 90. XX wieku planuje się remont placu, jednakże jedyne prace jakie zostały podjęte to remont nawierzchni jezdni w 2011 roku.

Adres

Rynek Wieluński
między ul. Klasztorną i Wieluńską, Częstochowa

GPS: 50°48'58N, 19°5'45E

Częstochowa noclegi

Częstochowa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022