Rynek w Złotym Stoku, mokunka

Rynek w Złotym Stoku

(3.8 głosów: 11)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Rynek w Złotym Stoku to niewielki plac położony na pochyłym terenie, co niewątpliwie dodaje mu uroku. Wyłożony jest w dużej mierze starą kostką granitową. Pośrodku rynku posadowiony jest budynek Ratusza, a obok skwer i pomnik w postaci lwa, upamiętniający ofiary I wojny światowej z lat 1914-1918. Napisy na pomniku są w języku polskim i niemieckim.

Rynek otoczony jest kamienicami, a właściwie domami bardzo wiekowymi. Niektóre z nich pochodzą nawet z XV wieku. W większości są to niewielkie budynki, dwukondygnacyjne. Są też i większe kamienice, a wszystkie zadbane i kolorowe. W obrębie rynku są też tablice informacyjne dotyczące Marianny Orańskiej, która w Złotym Stoku bywała.


Rodzinka tworząca PolskieSzlaki.pl
Hej! Bierzemy udział w Turystycznych Mistrzostwach Vlogerów!
Wspieraj nas lajkując, komentując i udostępniając materiały na naszym i Instagramie
Pięknie dziękujemy!

Rynek
Złoty Stok

Złoty Stok noclegi

Złoty Stok to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

kubarek23

Bieg na Jawornik.
W okresie letnim następuje wysyp – jak grzybów po deszczu – biegów górskich. Po przeprawie w Jedlinie Zdrój wybrałem półmaraton w Górach Złotych. Co prawda mój główny cel to Wrocławki maraton ale taki mały sprawdzianik formy nie zaszkodzi. Jest to również debiut Małgorzaty w marszu na 5,8 km. Ma tremę, ale mobilizującą. Wjeżdżamy do miasta i tu pierwsze miłe zaskoczenie. Parking w sercu miasta na uroczym złotostockim rynku. Odbieramy numery i pakiet startowy. Krótki spacer po rynku, zakładamy stroje i rozgrzewka w okolicy kopalni złota. Pogoda jak na tą porę idealna. Meta i start w rynku. Ja startuję pierwszy, Małgorzata rusza 10 minut później. Ruszamy uliczkami okrążając rynek i lekko pod górkę w stronę Kopalni Złota. Mijamy kamieniołom skał metamorficznych który robi wrażenie, pensjonat Złoty Jar i w góry. Pierwsze kilka kilometrów to dukty i drogi leśne. Potem coraz bardziej stromo. Są odcinki że maszeruję. Miejscami punkty widokowe, choć widoczność ograniczona mgłą. Podejście pod Jawornik to niesamowity widok. Widać grupę biegaczy w odstępach maszerujących pod górę oraz grupę biegaczy którzy jak na „złamanie karku” unoszeni duchem gór pędzą w dół. Jeszcze kilkanaście minut i ja również „unoszony” pędzę krzycząc z radości w szaleńczym zbiegu z pod Jawornika Wielkiego (872m n.p.m). Punkt nawadniania i już praktycznie do mety z górki. Przy ostatnim punkcie czuje zmęczenie. Dogania mnie Paweł i razem gaworząc biegniemy ku mecie. Na marginesie Paweł przyjechał na bieg ze Szczecina. Serdeczne pozdrowienia. Na wysokości kopalni mam problemy ze skurczem. Już widać rynek. Pusto, bez kibiców tylko Małgorzata dopinguje nas na ostatnich metrach. Meta. Czas 02.22.50. Mogło być lepiej. Teraz posiłek, rozciąganie, szatnia i zimny prysznic zlokalizowany na uroczo położonym basenie „pod gołym niebem”. W punkcie informacji PTTK dobra kawa. Tu na spokojnie pierwsze relacje Małgolki z jej marszu. To jej pierwsze zawody. Jest również oczarowana i rozpalona emocjami już w głowie snuje plany, że za rok wydłużyć dystans. Będziemy się mobilizowali nawzajem. Ceremonia dla najlepszych i losowanie nagród. Na koniec wspólne foto uczestników i sympatyków Pro-Run. 
Podsumowując, bardzo dobrze zorganizowany bieg. Świetny prowadzący imprezę. Trasa dobrze wytyczona i oznakowana. Dla każdego kto przebiegł płaskie 21 km a chce spróbować sił w górkach. Punkty nawadniania uważam że w odpowiednim miejscu, choć ja skorzystałem również z plecaczka bukłaczka. Samo miasto ma taki kameralny urokliwy klimat który udzielił się biegaczom. Rozczarowanie – praktycznie brak miejscowych kibiców, tylko zawodnicy i osoby towarzyszące. Złotostoczczanie zmobilizujcie się za rok! Miasto to dobry punkt na wypady turystyczne. Wszędzie blisko i jest gdzie chodzić, biegać, wspinać się i jeździć rowerem oraz wypoczywać. 
W jednym zdaniu – profesjonalny, kameralny bieg, wręcz „elitarny”. 

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2022