, mokunka

Rynek w Ciężkowicach

(4 głosów: 15)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Ciężkowice to niewielkie miasteczko na Pogórzu Ciężkowickim w Małopolsce, leżące na południe od Tarnowa. W Ciężkowicach najczęściej turyści odwiedzają Skamieniałe Miasto, ale warto też zajrzeć na tutejszy Rynek, który kryje ciekawy architektonicznie Ratusz wybudowany w 1836 roku. Budowla stoi przy północnej pierzei rynku, została wzniesiona na planie wydłużonego prostokąta. Ratusz jest jednokondygnacyjny z niewielką malowniczą wieżyczką. Obecnie w Ratuszu mieści się Centrum Kultury, a w jego podziemiach ciekawa, stylizowana "Karczma Galicja". Ratusz w Ciężkowicach został odnowiony w 2011 roku, kiedy przywrócono mu dawny wygląd z zegarem usytuowanym na niewielkiej wieżyczce wznoszącej się pośrodku dachu.

Domy podcieniowe

Ratusz otoczony jest bardzo ciekawą, historyczną zabudową m.in. domów z podcieniami. Domy podcieniowe w Ciężkowicach wzniesione były w większości pod koniec XVIII wieku i mimo, że niektóre zostały częściowo przebudowane po pożarze miasta w 1830 roku oraz w latach 50-tych XX wieku, generalnie zachowały swój tradycyjny, małomiasteczkowy charakter. Domy podcieniowe są drewniane lub częściowo murowane, parterowe, zwrócone frontem do rynku. Ich głębokie podcienia są wsparte na ozdobnych, drewnianych słupach. Pod niektórymi domami znajdują się ciekawe architektonicznie piwnice o kamiennych, kolebkowych sklepieniach. Domy te, niemal identyczne, dodają sporo uroku ciężkowickiemu rynkowi. Zalazły się one na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce.Niewielki ciężkowicki rynek został zrewitalizowany w 2011 roku, z dofinansowaniem unijnym. Wówczas położono nową kostkę brukową i ustawiono ławeczki. Ciekawostką jest, że w każdą środę, jak za dawnych lat ryneczek zamienia się w plac targowy. Tradycja ta nawiązuje do dawnego szlaku handlowego, który przez Ciężkowice wiódł na Węgry.

Ciężkowice noclegi

Ciężkowice to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022