Rynek w Białymstoku

Anna Piernikarczyk
Dodano: 2015-08-20 , Zaktualizowano: 2020-02-03

Główny plac Białegostoku nosi nazwę Rynek Kościuszki. To serce miasta, bijące żywym rytmem, a powstałe, jak wiele białostockich obiektów, za sprawą hetmana Jana Klemensa Branickiego, który przebudował je po pożarze miasta w 1753 roku. Do dziś stoją tu budowle z tamtych czasów.Ratusz

Najważniejszym obiektem na Rynku jest stojący pośrodku Ratusz z wieżą zegarową, ukończony w 1761 roku. Budynek początkowo był miejscem handlu, stały tu kramy kupieckie, w większości należące do ludności żydowskiej. W 1939 roku Rosjanie zburzyli zabytkowy Ratusz, ale w latach 1954-58 przywrócono jego pierwotny stan. Obecnie w Ratuszu w Białymstoku mieści się główna siedziba Muzeum Podlaskiego w Białymstoku (Rynek Kościuszki 10, tel. 85/ 742-14-73).

Białystok rynek

Zbrojownia

Przy Rynku stoi też hetmańska zbrojownia, tzw. cekhauz. To barokowo-klasycystyczny budynek mający kształt typowego XVIII-wiecznego dworku szlacheckiego. Co dziwne, nie służył jako zbrojownia, a magazyn do przechowywania sprzętu strażackiego. Dziś mieści się tu Wojewódzkie Archiwum Państwowe.

Austeria

Cennym zabytkiem na białostockim rynku jest dawna austeria czyli karczma zajmowana obecnie przez restaurację Astoria. Jest to budowla dwukondygnacyjna, z mansardowym dachem z lukarnami oraz ściętym narożem z balkonem ozdobionym portykiem. Wejście wspierają dwie kolumny.

Białystok rynek Kościuszki

Katedra

Przy wschodniej pierzei Rynku wznosi się zespół katedralny złożony z: archikatedry Wniebowzięcia NMP, która jest XX-wieczną bazyliką neogotycką oraz XVII-wiecznego kościółka farnego ufundowanego przez Piotra Wiesiołowskiego Młodszego. To najstarszy zachowany zabytek murowany w mieście. Do zespołu katedralnego należy też barokowa plebania z 1761 roku.

Kamienice

Najbardziej efektowna jest zachodnia pierzeja Rynku Kościuszki, którą zdobią kolorowe fasady odbudowanych po wojnie kamieniczek. Kryją one galerię oraz ulubioną kawiarnię plastyków Marszand. Elewacje budynków zdobią dekoracje wykonane techniką sgraffito. Obok elementów roślinnych, wizerunków zwierząt i postaci muz, widoczne tu są portrety ludzi zasłużonych dla Podlasia. Latem przed kamieniczkami okoliczni malarze wystawiają na sprzedaż swe dzieła.

Białystok Katedra

Rynek Kościuszki, BiałystokZobacz najlepsze
Najlepsze atrakcje w promieniu 20 km to:
Zobacz najbliższe
Najbliższe atrakcje od tego miejsca:
To jest specjalna wersja strony, przygotowana by ładowała się błyskawicznie. Klikając tutaj wczytasz pełną wersję strony z dodatkowymi możliwościami.
Polskie Szlaki - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020