Turtul jest przysiółkiem wsi Malesowizna na Suwalszczyźnie. Jako osada młyńska był znany już w XVII wieku, a jego nazwa pochodzi od nazwiska tutejszego młynarza.Pierwsze wzmianki o młynie wodnym w Turtulu pochodzą z 1645 roku. W okresie międzywojennym istniał tu już młyn murowany. Wykorzystywano go do 1963 roku.

Obecnie z młyna pozostały jedynie ruiny murów. Zachowały się natomiast zabudowania gospodarcze wraz z domem młynarza. Mieści się dziś w nich siedziba Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Spiętrzenie wody Czarnej Hańczy spowodowało powstanie Stawu Turtulskiego. Jest to teren ozu turtulskiego czyli pagórkowatej formy polodowcowej.

Ruiny młyna
Czarna Hańcza, TurtulSuwałki noclegi

Suwałki to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 73491 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1147199 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021