Ruiny kościoła zamkowego w Mielniku, Joanna

Ruiny kościoła zamkowego w Mielniku

(5 głosów: 1)

W 1420 roku wielki książę litewski Witold ufundował w Mielniku kościół rzymskokatolicki pod wezwaniem Bożego Ciała, Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Św. Mikołaja i Wszystkich Świętych. W dolnej części zespołu zamkowego, na terenie tzw. zamku niskiego powstał kościół w stylu późnogotyckim, orientowany, na planie prostokąta. Był on murowany z cegły z dodatkiem kamienia polnego.Kościół był kilkakrotnie niszczony i odbudowywany. Po odbudowie ze zniszczeń spowodowanych najazdem szwedzkim wezwanie świątyni zmieniono na Trójcy Świętej. Od 1871 roku przez pewien czas budynek pełnił funkcję cerkwi prawosławnej. Po pożarze w 1915 roku kościół nie został już odbudowany chociaż były takie plany. W czasie II wojny światowej uszkodzone mury w znacznej części rozebrano.

Obecnie u podnóża Góry Zamkowej w Mielniku można oglądać ruiny dawnego kościoła zamkowego Trójcy Świętej. Zachowała się prostokątna część zakrystii, kawałek gotyckiego portalu oraz fragmenty wież i murów. Obok ruin kościoła zamkowego znajduje się murowany budynek z około połowy XIX wieku, który przejściowo służył jako plebania i salka katechetyczna.Ruiny kościoła Trójcy Świętej
ul. Zamkowa, Mielnik

Mielnik noclegi

Mielnik to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Mielnik
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
ruiny
52°19'52N, 23°2'33E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021