Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Ruiny kościoła zamkowego w Mielniku

Ruiny kościoła zamkowego w Mielniku

W 1420 roku wielki książę litewski Witold ufundował w Mielniku kościół rzymskokatolicki pod wezwaniem Bożego Ciała, Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Św. Mikołaja i Wszystkich Świętych. W dolnej części zespołu zamkowego, na terenie tzw. zamku niskiego powstał kościół w stylu późnogotyckim, orientowany, na planie prostokąta. Był on murowany z cegły z dodatkiem kamienia polnego.Kościół był kilkakrotnie niszczony i odbudowywany. Po odbudowie ze zniszczeń spowodowanych najazdem szwedzkim wezwanie świątyni zmieniono na Trójcy Świętej. Od 1871 roku przez pewien czas budynek pełnił funkcję cerkwi prawosławnej. Po pożarze w 1915 roku kościół nie został już odbudowany chociaż były takie plany. W czasie II wojny światowej uszkodzone mury w znacznej części rozebrano.Obecnie u podnóża Góry Zamkowej w Mielniku można oglądać ruiny dawnego kościoła zamkowego Trójcy Świętej. Zachowała się prostokątna część zakrystii, kawałek gotyckiego portalu oraz fragmenty wież i murów. Obok ruin kościoła zamkowego znajduje się murowany budynek z około połowy XIX wieku, który przejściowo służył jako plebania i salka katechetyczna.

Ruiny kościoła Trójcy Świętej
ul. Zamkowa, Mielnik

Mielnik noclegi

Mielnik to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 71609 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1132848 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020