Zobacz nasz projekt Opolskie - małe ale kwitnie
Ruiny kościoła zamkowego w Mielniku, Joanna

Ruiny kościoła zamkowego w Mielniku

(5 głosów: 1)
Oceń i napisz opinię

W 1420 roku wielki książę litewski Witold ufundował w Mielniku kościół rzymskokatolicki pod wezwaniem Bożego Ciała, Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Św. Mikołaja i Wszystkich Świętych. W dolnej części zespołu zamkowego, na terenie tzw. zamku niskiego powstał kościół w stylu późnogotyckim, orientowany, na planie prostokąta. Był on murowany z cegły z dodatkiem kamienia polnego.Kościół był kilkakrotnie niszczony i odbudowywany. Po odbudowie ze zniszczeń spowodowanych najazdem szwedzkim wezwanie świątyni zmieniono na Trójcy Świętej. Od 1871 roku przez pewien czas budynek pełnił funkcję cerkwi prawosławnej. Po pożarze w 1915 roku kościół nie został już odbudowany chociaż były takie plany. W czasie II wojny światowej uszkodzone mury w znacznej części rozebrano.

Obecnie u podnóża Góry Zamkowej w Mielniku można oglądać ruiny dawnego kościoła zamkowego Trójcy Świętej. Zachowała się prostokątna część zakrystii, kawałek gotyckiego portalu oraz fragmenty wież i murów. Obok ruin kościoła zamkowego znajduje się murowany budynek z około połowy XIX wieku, który przejściowo służył jako plebania i salka katechetyczna.Ruiny kościoła Trójcy Świętej
ul. Zamkowa, Mielnik

Mielnik noclegi

Mielnik to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Mielnik
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
ruiny
52°19'52N, 23°2'33E
17 październik 2019
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację