Nazistowska fabryka benzyny syntetycznej Hydrierwerke Politz AG w Policach istniała w latach 1938-45. Jej założycielem był koncern I.G. Farben. Zakłady produkowały benzynę lotniczą i lubrykanty, głównie na potrzeby Luftwaffe. Paliwo otrzymywano tu z węgla kamiennego i brunatnego, smoły oraz ropy naftowej. Do jego uzyskania stosowano tzw. metodę Bergiusa, wymagającą wysokich wartości ciśnienia i temperatury.
Zakłady zajmowały łączną powierzchnię 200 hektarów. Do obsługi tak ogromnego kompleksu zatrudniano robotników cywilnych, pracowników przymusowych, jeńców wojennych oraz więźniów obozu koncentracyjnego. Kwaterowano ich w obozach wokół Hydrierwerke. Były nimi: Nordlager, Pommernlager, Wohnschiff Bremerhaven, Tobruklager, Wullenweverlager, AEL Hagerwelle oraz KL Stutthof filia Politz.
Hydrierwerke Politz AG do końca konfliktu światowego była wielokrotnie bombardowana przez lotnictwo alianckie. W kwietniu 1945 roku do zrujnowanego nalotami zakładu weszli Sowieci, którzy do 28 września 1946 roku demontowali obiekt.
Obecnie teren jest otwarty dla turystów. Jest on pod ochroną Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Na terenie tym powstał także Obszar Natura 2000, dlatego zwiedzajac go indywidualnie należy poruszać się scieżką dydaktyczno-turystyczną, którą opiekuje się Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Polickiej Skarb.
W każdą sobotę o godzinie 13.00 organizowana jest wycieczka z przewodnikiem po starej fabryce benzyny syntetycznej Hydrierwerke Politz AG.
Istnieje też możliwość uczestnictwa w wycieczkach, które są elementem zwiedzania Muzeum Historycznego Skarb w Policach. Muzeum otwarte jest dla zwiedzających: pn-czw: 10.00-16.00,
wyjścia w teren o godzinie: 10.00 i 13.00. Koszt uczestnictwa w wycieczce to nieobowiązkowa możliwość zakupu "cegiełki" o wybranej wartości (kilka nominałów do wyboru). Zbiórka pod siedzibą stowarzyszenia (bunkier) Police, ul. Spółdzielcza 31
Fabryka Hydrierwerke Politz AG
ul. Spółdzielcza, Police
tel. 508-825-665
wycieczki.skarb@gmail.com
www.skarb.police.pl
Szczecin to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.