Zamek Tenczyn

Rudno

(4.6 głosów: 67)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Rudno to niewielka wioska położona w województwie małopolskim, niedaleko Krzeszowic, na południowych krańcach Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Miejscowość leży w pięknej okolicy o wspaniałym krajobrazie, ciekawej rzeźbie, na obszarze słynnych dolinek podkrakowskich. Ale pewnie niewielu turystów do samego Rudna zajechałoby, gdyby nie jego główna atrakcja.Zamek Tenczyn w Rudnie

Tą atrakcją jest oczywiście zamek Tęczyn pisany również Tenczyn (obie formy są właściwe), a raczej jego ruiny, za to okazałe i robiące niemałe wrażenie, tak z daleka jak i stając z nimi oko w oko.

ruiny budynku mieszkalnego, przedbramia i wieży Nawojowej
ruiny budynku mieszkalnego, przedbramia i wieży Nawojowej

Ruiny zamku Tenczyn stoją dumnie na najwyższej części Garbu Tenczyńskiego, na Górze Zamkowej (ponad 400 m n.p.m.) i z daleka przywołują wędrowców. Co ciekawe, ta góra to stożek wulkaniczny. Nie wiadomo, jak długo wytrzymałyby jeszcze te XIV-wieczne i późniejsze mury, gdyby nie długi i intensywny remont, jaki tu ma miejsce od 2010 roku, za sprawą Stowarzyszenia Ratuj Tenczyn i gminy Krzeszowice, która włada zamkiem.Obecnie zamek jest już udostępniony dla turystów w weekendy, można go zwiedzać samodzielnie lub z przewodnikiem, w ramach tego samego biletu. Dostępna jest tutaj basteja (barbakan), korytarz obronny, wieża Nawojowa, dziedziniec i mury zamku.

Bastion
Bastion

Atrakcje w Rudnie i okolicy

Okolice Rudna są niezwykle malownicze, toteż utworzono tu Rudniański Park Krajobrazowy z jurajskimi ostańcami i odkrywkami melafirów oraz Rezerwat Dolina Potoku Rudno z nieczynnym już kamieniołomem porfiru. Łazikowanie po tej okolicy to prawdziwa przyjemność.W samym Rudnie też może spotkać nas coś niecodziennego, a mianowicie na przełomie maja i czerwca odbywa się tutaj Rudniański Jarmark z kiermaszami i degustacją potraw.

Zamek w Rudnie
korytarz strzelniczy

Mapa Rudna z zaznaczonymi atrakcjami

Poniżej znajdziesz mapę z zaznaczonymi atrakcjami, które możesz zobaczyć i zwiedzić w Rudnie. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Rudno noclegi

Rudno to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w Rudnie. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
dziedziniec
Baszta Grunwaldzka
dawna kaplica
Zamek w Rudnie
Zamek Tenczyn
Zamek Tęczyn
Zamek Tenczyn
Tenczynek
Zamek Tęczyn
Zamek Tęczyn w Rudnie
Rudno - zamek Tęczyn
Zamek Tęczyn w Rudnie
Dojście na zamek Tęczyn
Rudno - w drodze na zamek
Zamek Tęczyn
Zamek Tęczyn w Rudnie
Zamek Tęczyn - baszta i klon jawor
Rudno - zamek Tęczyn (Tenczyn)
Rudno, Ewelina Kalinowska
50°6'9N, 19°34'53E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Jerzy Jan

.... ULUBIONE MIEJSCE NA SESJE ZDJĘCIOWE .....

Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021