Zamek Tenczyn, Anna Piernikarczyk

Rudno to niewielka wioska położona w województwie małopolskim, niedaleko Krzeszowic, na południowych krańcach Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Miejscowość leży w pięknej okolicy o wspaniałym krajobrazie, ciekawej rzeźbie, na obszarze słynnych dolinek podkrakowskich. Ale pewnie niewielu turystów do samego Rudna zajechałoby, gdyby nie jego główna atrakcja.

Zamek Tenczyn w Rudnie

Tą atrakcją jest oczywiście zamek Tęczyn pisany również Tenczyn (obie formy są właściwe), a raczej jego ruiny, za to okazałe i robiące niemałe wrażenie, tak z daleka jak i stając z nimi oko w oko.

ruiny budynku mieszkalnego, przedbramia i wieży Nawojowej

Ruiny zamku Tenczyn stoją dumnie na najwyższej części Garbu Tenczyńskiego, na Górze Zamkowej (ponad 400 m n.p.m.) i z daleka przywołują wędrowców. Co ciekawe, ta góra to stożek wulkaniczny. Nie wiadomo, jak długo wytrzymałyby jeszcze te XIV-wieczne i późniejsze mury, gdyby nie długi i intensywny remont, jaki tu ma miejsce od 2010 roku, za sprawą Stowarzyszenia Ratuj Tenczyn i gminy Krzeszowice, która włada zamkiem.

Obecnie zamek jest już udostępniony dla turystów w weekendy, można go zwiedzać samodzielnie lub z przewodnikiem, w ramach tego samego biletu. Dostępna jest tutaj basteja (barbakan), korytarz obronny, wieża Nawojowa, dziedziniec i mury zamku.

Atrakcje w Rudnie i okolicy

Okolice Rudna są niezwykle malownicze, toteż utworzono tu Rudniański Park Krajobrazowy z jurajskimi ostańcami i odkrywkami melafirów oraz Rezerwat Dolina Potoku Rudno z nieczynnym już kamieniołomem porfiru. Łazikowanie po tej okolicy to prawdziwa przyjemność.

W samym Rudnie też może spotkać nas coś niecodziennego, a mianowicie na przełomie maja i czerwca odbywa się tutaj Rudniański Jarmark z kiermaszami i degustacją potraw.

korytarz strzelniczy

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Rudno atrakcje

Wasze opinie

Krajtroter ocenił to miejsce 2013-02-14 na

.... ULUBIONE MIEJSCE NA SESJE ZDJĘCIOWE .....

Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020
Znajdziesz nas na: