50°6'9" N, 19°34'53" E
Małopolskie
2016-08-31
2020-01-31 02:01

Opis Rudna

Rudno to niewielka wioska położona w województwie małopolskim, niedaleko Krzeszowic, na południowych krańcach Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Miejscowość leży w pięknej okolicy o wspaniałym krajobrazie, ciekawej rzeźbie, na obszarze słynnych dolinek podkrakowskich. Ale pewnie niewielu turystów do samego Rudna zajechałoby, gdyby nie jego główna atrakcja.Zamek Tenczyn w Rudnie

Tą atrakcją jest oczywiście zamek Tęczyn pisany również Tenczyn (obie formy są właściwe), a raczej jego ruiny, za to okazałe i robiące niemałe wrażenie, tak z daleka jak i stając z nimi oko w oko.

ruiny budynku mieszkalnego, przedbramia i wieży Nawojowej
ruiny budynku mieszkalnego, przedbramia i wieży Nawojowej

Ruiny zamku Tenczyn stoją dumnie na najwyższej części Garbu Tenczyńskiego, na Górze Zamkowej (ponad 400 m n.p.m.) i z daleka przywołują wędrowców. Co ciekawe, ta góra to stożek wulkaniczny. Nie wiadomo, jak długo wytrzymałyby jeszcze te XIV-wieczne i późniejsze mury, gdyby nie długi i intensywny remont, jaki tu ma miejsce od 2010 roku, za sprawą Stowarzyszenia Ratuj Tenczyn i gminy Krzeszowice, która włada zamkiem.

Obecnie zamek jest już udostępniony dla turystów w weekendy, można go zwiedzać samodzielnie lub z przewodnikiem, w ramach tego samego biletu. Dostępna jest tutaj basteja (barbakan), korytarz obronny, wieża Nawojowa, dziedziniec i mury zamku.

Bastion
Zamek w Rudnie


Atrakcje w Rudnie i okolicy

Okolice Rudna są niezwykle malownicze, toteż utworzono tu Rudniański Park Krajobrazowy z jurajskimi ostańcami i odkrywkami melafirów oraz Rezerwat Dolina Potoku Rudno z nieczynnym już kamieniołomem porfiru. Łazikowanie po tej okolicy to prawdziwa przyjemność.

W samym Rudnie też może spotkać nas coś niecodziennego, a mianowicie na przełomie maja i czerwca odbywa się tutaj Rudniański Jarmark z kiermaszami i degustacją potraw.

korytarz strzelniczy
korytarz strzelniczy


dziedziniec Baszta Grunwaldzka dawna kaplica Zamek w Rudnie Zamek Tenczyn Zamek Tęczyn Zamek Tenczyn Tenczynek Dojście na zamek Tęczyn Rudno - w drodze na zamek Zamek Tęczyn Zamek Tęczyn w Rudnie Zamek Tęczyn - baszta i klon jawor Rudno - zamek Tęczyn (Tenczyn) Zamek Tęczyn Zamek Tęczyn w Rudnie Rudno - zamek Tęczyn Zamek Tęczyn w Rudnie Rudno

Rudno noclegi

Rudno to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Rudnie. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145375 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Avatar użytkownika
Jerzy Jan Krajtroter 4958 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2013-02-14 na

.... ULUBIONE MIEJSCE NA SESJE ZDJĘCIOWE .....

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021