Romańska kolegiata w Kaliszu

Anna Piernikarczyk
Dodano: 2015-07-16 , Zaktualizowano: 2020-01-28

Na terenie zrekonstruowanego Kaliskiego Grodu Piastów na Zawodziu w Kaliszu oglądać dziś można fundamenty romańskiej kolegiaty Św. Pawła Apostoła.Murowana kolegiata została wzniesiona na terenie znaczącego wówczas grodu około 1155 roku, a ufundował ją książę Mieszko III Stary.

Kaliski Gród Piastów

Podczas prac archeologicznych prowadzonych na terenie wczesnośredniowiecznego grodu odnaleziono relikty świątyni oraz grobu Mieszka III, pochowanego w jej podziemiach w 1202 roku. Odkryto też grób jego syna Mieszka Mieszkowica, pochowanego tu 9 lat wcześniej, w 1193 roku.

Wielką ciekawostką jest fakt, że natrafiono tu także na ślady najstarszego, drewnianego kościoła kaliskiego, pochodzącego z początków XI stulecia. To ewenement w skali całego kraju. Drewniany zarys fundamentów także jest dziś widoczny, we wnętrzu kamiennych fundamentów, a obok przedstawiona jest makieta całej murowanej świątyni. Fundamenty romańskiej kolegiaty w Kaliszu leżą na Szlaku Romańskim.

Z księciem Mieszkiem Starym, który ufundował romańską kolegiatę, wiąże się też tzw. patena kaliska. Podarował ją opactwu cystersów w Lądzie, a dziś znajduje się ona w skarbcu sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu.

Kolegiata Św. Pawła Apostoła - fundamenty
ul. Bolesława Pobożnego, Zawodzie, Kalisz

Kaliski Gród Piastów - romańska kolegiata


Zobacz najlepsze
Najlepsze atrakcje w promieniu 20 km to:
Zobacz najbliższe
Najbliższe atrakcje od tego miejsca:
To jest specjalna wersja strony, przygotowana by ładowała się błyskawicznie. Klikając tutaj wczytasz pełną wersję strony z dodatkowymi możliwościami.
Polskie Szlaki - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020