, Danusia

Riese Kompleks Włodarz

Podziemny Kompleks Włodarz nazywany jest inaczej Wolfsberg czyli Wilcza Góra. Kompleks wchodzi w skład Sztolni Walimskich i znajduje się w północno-zachodnim zboczu góry Włodarz (811 m n.p.m.), niedaleko Jugowic Górnych, w Górach Sowich na Dolnym Śląsku.Projekt Riese - Olbrzym

Kompleks Włodarz to najbardziej znana sztolnia będąca częścią ogromnego niemieckiego projektu budowlano-górniczego "Riese-olbrzym". Prace przy realizacji projektu Niemcy rozpoczęli w 1943 roku, tysiące więźniów budowało ten największy obiekt w Górach Sowich. Kapitulacja Niemiec przerwała prace i projekt Riese nigdy nie został zrealizowany do końca.

Podziemny Kompleks Włodarz, Danusia
Podziemny Kompleks Włodarz, Danusia

Zwiedzanie Kompleksu Włodarz

Dziś ten niegdyś bardzo strzeżony obiekt o nieznanym bliżej przeznaczeniu jest udostępniony do zwiedzania. Wędrując podziemnymi chodnikami można oglądać pozostałości otworów do odstrzeliwania ładunków, resztki narzędzi, podwójne stropy z prętami zbrojeniowymi, szyby wentylacyjne. Część trasy można pokonać pontonem. Sztolnię zwiedza się w kaskach ochronnych.W pobliżu można odwiedzić Podziemne miasto Osówka i Podziemny Kompleks Rzeczka, również elementy projektu Riese Olbrzym.

Podziemny Kompleks Włodarz, Danusia
Podziemny Kompleks Włodarz, Danusia
Podziemny Kompleks Włodarz, Danusia

Podziemny Kompleks Włodarz - Muzeum Olbrzym
http://kompleksriese.plPodziemny Kompleks Włodarz, Danusia

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • pn-pt 9.00-17.00
  • sb- nd 9.00-18.00
    Bilety: normalny 29.00 zł, ulgowy 24,99 zł
  • Z kolejką podziemną: normalny 39.00 zł, ulgowy 34,99 zł
    Zwiedzanie z przewodnikiem, około 1h

Adres

Kompleks Włodarz
ul. Górna 71, Jugowice
tel. 798-338-877
http://wlodarz.pl/

Dolny Śląsk noclegi

Dolny Śląsk to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Blom
30 lipiec 2017 20:35

Kompleks warty zwiedzania, jednakże czegoś tam brakuje. Trasa mogłaby być bardziej urozmaicona jakimiś rekwizytami bo w głównej mierze to tylko tunel. Ponoć trwają tam prace nad jakąś kolejką podziemną.

Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację