, Danusia

Riese Kompleks Włodarz

(4.6 głosów: 86)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Podziemny Kompleks Włodarz nazywany jest inaczej Wolfsberg czyli Wilcza Góra. Kompleks wchodzi w skład Sztolni Walimskich i znajduje się w północno-zachodnim zboczu góry Włodarz (811 m n.p.m.), niedaleko Jugowic Górnych, w Górach Sowich na Dolnym Śląsku.Projekt Riese - Olbrzym

Kompleks Włodarz to najbardziej znana sztolnia będąca częścią ogromnego niemieckiego projektu budowlano-górniczego "Riese-olbrzym". Prace przy realizacji projektu Niemcy rozpoczęli w 1943 roku, tysiące więźniów budowało ten największy obiekt w Górach Sowich. Kapitulacja Niemiec przerwała prace i projekt Riese nigdy nie został zrealizowany do końca.

Podziemny Kompleks Włodarz, Danusia
Podziemny Kompleks Włodarz, Danusia

Zwiedzanie Kompleksu Włodarz

Dziś ten niegdyś bardzo strzeżony obiekt o nieznanym bliżej przeznaczeniu jest udostępniony do zwiedzania. Wędrując podziemnymi chodnikami można oglądać pozostałości otworów do odstrzeliwania ładunków, resztki narzędzi, podwójne stropy z prętami zbrojeniowymi, szyby wentylacyjne. Część trasy można pokonać pontonem. Sztolnię zwiedza się w kaskach ochronnych.W pobliżu można odwiedzić Podziemne miasto Osówka i Podziemny Kompleks Rzeczka, również elementy projektu Riese Olbrzym.

Podziemny Kompleks Włodarz, Danusia
Podziemny Kompleks Włodarz, Danusia
Podziemny Kompleks Włodarz, Danusia

Podziemny Kompleks Włodarz - Muzeum Olbrzym
http://kompleksriese.plPodziemny Kompleks Włodarz, Danusia

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • pn-pt 9.00-17.00
  • sb- nd 9.00-18.00
    Bilety: normalny 29.00 zł, ulgowy 24,99 zł
  • Z kolejką podziemną: normalny 39.00 zł, ulgowy 34,99 zł
    Zwiedzanie z przewodnikiem, około 1h

Adres

Kompleks Włodarz
ul. Górna 71, Jugowice
tel. 798-338-877
http://wlodarz.pl/

GPS: 50°42'4N, 16°25'11E

Dolny Śląsk noclegi

Dolny Śląsk to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
50°42'4N, 16°25'11E
06 kwiecień 2017
14 sierpień 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Blom
30 lipiec 2017 20:35

Kompleks warty zwiedzania, jednakże czegoś tam brakuje. Trasa mogłaby być bardziej urozmaicona jakimiś rekwizytami bo w głównej mierze to tylko tunel. Ponoć trwają tam prace nad jakąś kolejką podziemną.

Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację