Kompleks Włodarz
ul. Górna 71, Jugowice
tel. 798-338-877
http://wlodarz.pl/

50°42'4" N, 16°25'11" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • pn-pt 9.00-17.00
  • sb- nd 9.00-18.00
    Bilety: normalny 29.00 zł, ulgowy 24,99 zł
  • Z kolejką podziemną: normalny 39.00 zł, ulgowy 34,99 zł
    Zwiedzanie z przewodnikiem, około 1h

Podziemny Kompleks Włodarz nazywany jest inaczej Wolfsberg czyli Wilcza Góra. Kompleks wchodzi w skład Sztolni Walimskich i znajduje się w północno-zachodnim zboczu góry Włodarz (811 m n.p.m.), niedaleko Jugowic Górnych, w Górach Sowich na Dolnym Śląsku.Projekt Riese - Olbrzym

Kompleks Włodarz to najbardziej znana sztolnia będąca częścią ogromnego niemieckiego projektu budowlano-górniczego "Riese-olbrzym". Prace przy realizacji projektu Niemcy rozpoczęli w 1943 roku, tysiące więźniów budowało ten największy obiekt w Górach Sowich. Kapitulacja Niemiec przerwała prace i projekt Riese nigdy nie został zrealizowany do końca.

Podziemny Kompleks Włodarz
Podziemny Kompleks Włodarz

Zwiedzanie Kompleksu Włodarz

Dziś ten niegdyś bardzo strzeżony obiekt o nieznanym bliżej przeznaczeniu jest udostępniony do zwiedzania. Wędrując podziemnymi chodnikami można oglądać pozostałości otworów do odstrzeliwania ładunków, resztki narzędzi, podwójne stropy z prętami zbrojeniowymi, szyby wentylacyjne. Część trasy można pokonać pontonem. Sztolnię zwiedza się w kaskach ochronnych.

W pobliżu można odwiedzić Podziemne miasto Osówka i Podziemny Kompleks Rzeczka, również elementy projektu Riese Olbrzym.

Podziemny Kompleks Włodarz
Podziemny Kompleks Włodarz
Podziemny Kompleks Włodarz


Podziemny Kompleks Włodarz - Muzeum Olbrzym
http://kompleksriese.pl

Podziemny Kompleks Włodarz Podziemny Kompleks Włodarz

Dolny Śląsk noclegi

Dolny Śląsk to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1146590 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

KOLONIA LEŚNA
Pałac Ławica
Pałac Kamieniec
Hotel Niemcza Spa

Wasze opinie

Blom Zapaleniec 741 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2017-07-30 na

Kompleks warty zwiedzania, jednakże czegoś tam brakuje. Trasa mogłaby być bardziej urozmaicona jakimiś rekwizytami bo w głównej mierze to tylko tunel. Ponoć trwają tam prace nad jakąś kolejką podziemną.

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021