Rezerwat Torfowisko pod Zieleńcem w Kotlinie Kłodzkiej

Rezerwat Torfowisko pod Zieleńcem w Kotlinie Kłodzkiej
50°20'51" N, 16°24'37" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Torfowisko pod Zieleńcem to unikalne tereny objęte ścisłym Rezerwatem Przyrody Natura 2000, znajdujące się w północnej części Gór Bystrzyckich, na  stoku Bieściec.Rezerwat Torfowisko pod Zieleńcem to ewenement przyrodniczy porównywany do syberyjskiej tajgi - relikt  epoki lodowcowej! Torfowisko ma już bowiem blisko 8000 lat i już to samo powoduje, iż jest to obszar wyjątkowy. Pokłady torfu w rezerwacie mają od 3,5 do 8 metrów, a wg botaników torfowisko narasta maksymalnie 2 milimetry rocznie. Pod torfowiskiem zalegają nieprzepuszczalne skały - margle i piaskowce.Podmokły obszar torfowiska jest enklawą flory i fauny, rzadko występującej w innych regionach w takim skupieniu. Spotkać tu można m.in. sosnę błotną, kosodrzewinę, brzozę karłowatą, rosiczkę okrągło- i podłużnolistną, żurawinę błotną, borówkę bagienną, bożynę czarną, wełnowce oraz rzecz jasna ogromne ilości różnych gatunków torfowców. Natomiast świat zwierząt torfowiska reprezentują endemiczne pajęczaki, cietrzewie, głuszce, czarne bociany. 

Rezerwat Torfowisko pod Zieleńcem  podzielony jest obecnie na dwie części - Topielisko oraz Czarne Bagno. Doskonale przygotowana jest infrastruktura turystyczna - długa trasa z drewnianych kłód oraz drewniana wieża widokowa, do tego oznaczenia i tablice informacyjne zaopatrzone w zdjęcia i rysunki.

Torfowisko pod Zieleńcem
Duszniki Zdrój
  

Duszniki Zdrój noclegi

Duszniki Zdrój to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 220037 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1121217 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

KOLONIA LEŚNA
Pałac Ławica
Pałac Kamieniec

Wasze opinie

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70913 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2016-10-11 na

Atrakcja wart zobaczenia

 

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020