Rezerwat Torfowisko pod Zieleńcem w Kotlinie Kłodzkiej, mokunka

Rezerwat Torfowisko pod Zieleńcem w Kotlinie Kłodzkiej

(4.6 głosów: 16)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Torfowisko pod Zieleńcem to unikalne tereny objęte ścisłym Rezerwatem Przyrody Natura 2000, znajdujące się w północnej części Gór Bystrzyckich, na  stoku Bieściec.

Rezerwat Torfowisko pod Zieleńcem to ewenement przyrodniczy porównywany do syberyjskiej tajgi - relikt  epoki lodowcowej! Torfowisko ma już bowiem blisko 8000 lat i już to samo powoduje, iż jest to obszar wyjątkowy. Pokłady torfu w rezerwacie mają od 3,5 do 8 metrów, a wg botaników torfowisko narasta maksymalnie 2 milimetry rocznie. Pod torfowiskiem zalegają nieprzepuszczalne skały - margle i piaskowce.Podmokły obszar torfowiska jest enklawą flory i fauny, rzadko występującej w innych regionach w takim skupieniu. Spotkać tu można m.in. sosnę błotną, kosodrzewinę, brzozę karłowatą, rosiczkę okrągło- i podłużnolistną, żurawinę błotną, borówkę bagienną, bożynę czarną, wełnowce oraz rzecz jasna ogromne ilości różnych gatunków torfowców. Natomiast świat zwierząt torfowiska reprezentują endemiczne pajęczaki, cietrzewie, głuszce, czarne bociany. 

Rezerwat Torfowisko pod Zieleńcem  podzielony jest obecnie na dwie części - Topielisko oraz Czarne Bagno. Doskonale przygotowana jest infrastruktura turystyczna - długa trasa z drewnianych kłód oraz drewniana wieża widokowa, do tego oznaczenia i tablice informacyjne zaopatrzone w zdjęcia i rysunki.

Torfowisko pod Zieleńcem
Duszniki Zdrój
 

 Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Duszniki Zdrój noclegi

Duszniki Zdrój to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Roman Świątkowski

Atrakcja wart zobaczenia

 

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022