Szumny Zdrój, Wojtek

Rezerwat Szumny Zdrój

(4.3 głosów: 7)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Szumny Zdrój w Górznie koło Brodnicy to leśny, częściowo ścisły rezerwat przyrody w Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym. Obejmuje 37,16 ha, z czego 5,71 ha znajduje się pod ochroną ścisłą. Rezerwat nosi imię Kazimierza Sulisławskiego.

Przez rezerwat Szumny Zdrój przebiega ścieżka dydaktyczno - przyrodnicza o długości około 6 km. Ścieżka rozpoczyna się w małym ogrodzie dendrologicznym, w którym można zapoznać się z gatunkami drzew rosnącymi w lasach Parku. Ścieżka zaopatrzona jest w liczne tablice edukacyjne opisujące m.in. typy lasów, funkcje ekosystemów leśnych, formy ochrony przyrody, a także chronione gatunki roślin oraz zwierząt zamieszkujących nasze lasy.

Rezerwat Szumny Zdrój, Wojtek
Rezerwat Szumny Zdrój, Wojtek


Trasa ścieżki przebiega przez tereny o bardzo urozmaiconej rzeźbie. Zobaczyć można polodowcowe formy krajobrazu - kemy, ozy czy też zagłębienia wytopiskowe. Jednym z najciekawszych punktów jest rozległa nisza źródliskowa, będąca osobliwością rezerwatu. Na dnie niszy rośnie rzadki w tej części Polski, górski gatunek - czosnek niedźwiedzi. Roślina ta wydziela charakterystyczną woń czosnku, szczególnie intensywną w okresie kwitnienia czyli między kwietniem a czerwcem. Na zboczu niszy znajduje się punkt widokowy.

Przy odrobinie szczęścia mamy także możliwość zaobserwować zwierzęta leśne, żyją tu bowiem dziki, sarny, borsuki, a nawet i jelenie. Obiekt jest dostępny przez cały rok, jednak najlepiej wybrać się tu na przełomie kwietnia i maja, przed rozwojem liści. Wtedy kwitnie wiele gatunków roślin chronionych, a także jest najlepszy widok na niszę źródliskową rezerwatu.

Rezerwat Szumny Zdrój, Wojtek
Rezerwat Szumny Zdrój, Wojtek

Dojazd do Szumnego Zdroju

Rezerwat leży około 1 km na południowy wschód od Górzna, po wschodniej stronie Jeziora Młyńskiego, dojazd z Brodnicy drogą nr 544, w miejscowości Bartniczka skręt na drogę lokalną do Górzna, dalej drogą lokalną w kierunku miejscowości Czarny Bryńsk.

Brodnica nad Drwęcą noclegi

Brodnica nad Drwęcą to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Rezerwat Szumny Zdrój, Wojtek
Rezerwat Szumny Zdrój, Wojtek
Rezerwat Szumny Zdrój, Wojtek
Rezerwat Szumny Zdrój, Wojtek
Rezerwat Szumny Zdrój, Wojtek
Rezerwat Szumny Zdrój, Wojtek
Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022