Rezerwat Szumny Zdrój, Wojtek

Rezerwat Szumny Zdrój

(4.3 głosów: 7)

Szumny Zdrój w Górznie koło Brodnicy to leśny, częściowo ścisły rezerwat przyrody w Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym. Obejmuje 37,16 ha, z czego 5,71 ha znajduje się pod ochroną ścisłą. Rezerwat nosi imię Kazimierza Sulisławskiego.Przez rezerwat Szumny Zdrój przebiega ścieżka dydaktyczno - przyrodnicza o długości około 6 km. Ścieżka rozpoczyna się w małym ogrodzie dendrologicznym, w którym można zapoznać się z gatunkami drzew rosnącymi w lasach Parku. Ścieżka zaopatrzona jest w liczne tablice edukacyjne opisujące m.in. typy lasów, funkcje ekosystemów leśnych, formy ochrony przyrody, a także chronione gatunki roślin oraz zwierząt zamieszkujących nasze lasy.

Rezerwat Szumny Zdrój, Wojtek
Rezerwat Szumny Zdrój, Wojtek

Trasa ścieżki przebiega przez tereny o bardzo urozmaiconej rzeźbie. Zobaczyć można polodowcowe formy krajobrazu - kemy, ozy czy też zagłębienia wytopiskowe. Jednym z najciekawszych punktów jest rozległa nisza źródliskowa, będąca osobliwością rezerwatu. Na dnie niszy rośnie rzadki w tej części Polski, górski gatunek - czosnek niedźwiedzi. Roślina ta wydziela charakterystyczną woń czosnku, szczególnie intensywną w okresie kwitnienia czyli między kwietniem a czerwcem. Na zboczu niszy znajduje się punkt widokowy.Przy odrobinie szczęścia mamy także możliwość zaobserwować zwierzęta leśne, żyją tu bowiem dziki, sarny, borsuki, a nawet i jelenie. Obiekt jest dostępny przez cały rok, jednak najlepiej wybrać się tu na przełomie kwietnia i maja, przed rozwojem liści. Wtedy kwitnie wiele gatunków roślin chronionych, a także jest najlepszy widok na niszę źródliskową rezerwatu.

Rezerwat Szumny Zdrój, Wojtek
Rezerwat Szumny Zdrój, Wojtek

Dojazd do Szumnego Zdroju

Rezerwat leży około 1 km na południowy wschód od Górzna, po wschodniej stronie Jeziora Młyńskiego, dojazd z Brodnicy drogą nr 544, w miejscowości Bartniczka skręt na drogę lokalną do Górzna, dalej drogą lokalną w kierunku miejscowości Czarny Bryńsk.Szumny Zdrój, Wojtek
Rezerwat Szumny Zdrój, Wojtek
Rezerwat Szumny Zdrój, Wojtek
Rezerwat Szumny Zdrój, Wojtek
Rezerwat Szumny Zdrój, Wojtek
Rezerwat Szumny Zdrój, Wojtek

Brodnica nad Drwęcą noclegi

Brodnica nad Drwęcą to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Brodnica nad Drwęcą
Parki Narodowe i rezerwaty
Normalna
rezerwaty
53°11'12N, 19°39'20E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021