Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Szumny Zdrój w Górznie koło Brodnicy to leśny, częściowo ścisły rezerwat przyrody w Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym. Obejmuje 37,16 ha, z czego 5,71 ha znajduje się pod ochroną ścisłą. Rezerwat nosi imię Kazimierza Sulisławskiego.Przez rezerwat Szumny Zdrój przebiega ścieżka dydaktyczno - przyrodnicza o długości około 6 km. Ścieżka rozpoczyna się w małym ogrodzie dendrologicznym, w którym można zapoznać się z gatunkami drzew rosnącymi w lasach Parku. Ścieżka zaopatrzona jest w liczne tablice edukacyjne opisujące m.in. typy lasów, funkcje ekosystemów leśnych, formy ochrony przyrody, a także chronione gatunki roślin oraz zwierząt zamieszkujących nasze lasy.

Rezerwat Szumny Zdrój
Rezerwat Szumny Zdrój


Trasa ścieżki przebiega przez tereny o bardzo urozmaiconej rzeźbie. Zobaczyć można polodowcowe formy krajobrazu - kemy, ozy czy też zagłębienia wytopiskowe. Jednym z najciekawszych punktów jest rozległa nisza źródliskowa, będąca osobliwością rezerwatu. Na dnie niszy rośnie rzadki w tej części Polski, górski gatunek - czosnek niedźwiedzi. Roślina ta wydziela charakterystyczną woń czosnku, szczególnie intensywną w okresie kwitnienia czyli między kwietniem a czerwcem. Na zboczu niszy znajduje się punkt widokowy.

Przy odrobinie szczęścia mamy także możliwość zaobserwować zwierzęta leśne, żyją tu bowiem dziki, sarny, borsuki, a nawet i jelenie. Obiekt jest dostępny przez cały rok, jednak najlepiej wybrać się tu na przełomie kwietnia i maja, przed rozwojem liści. Wtedy kwitnie wiele gatunków roślin chronionych, a także jest najlepszy widok na niszę źródliskową rezerwatu.

Rezerwat Szumny Zdrój
Rezerwat Szumny Zdrój
Rezerwat Szumny Zdrój

Dojazd do Szumnego Zdroju

Rezerwat leży około 1 km na południowy wschód od Górzna, po wschodniej stronie Jeziora Młyńskiego, dojazd z Brodnicy drogą nr 544, w miejscowości Bartniczka skręt na drogę lokalną do Górzna, dalej drogą lokalną w kierunku miejscowości Czarny Bryńsk.Rezerwat Szumny Zdrój Rezerwat Szumny Zdrój Rezerwat Szumny Zdrój Rezerwat Szumny Zdrój

Brodnica nad Drwęcą noclegi

Brodnica nad Drwęcą to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Wojtek Krajtroter 15419 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1134085 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020