Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Rezerwat Szum
rzeka Szum, Górecko Kościelne

50°30'38" N, 22°58'57" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Szumy czyli kaskady

Rezerwat Szum na Roztoczu pierwotnie został utworzony w 1934 roku, a powtórnie w 1958 roku. Jest to niewielki obszar o powierzchni ponad 18 ha, prowadzący brzegiem rzeki Szum między Góreckiem Starym, a Góreckiem Kościelnym w gminie Józefów. W rezerwacie zobaczysz bardzo urzekający widok, bowiem na rzece utworzył się tu szereg progów skalnych, przez co widoczne są tu szumy czyli niewielkie kaskady, zwane też szypotami.Ścieżka nad Szumem

Rezerwat ma na celu ochronę odcinka rzeki Szum, która jest dopływem Tanwi. Biegnie tędy ścieżka przyrodnicza, która liczy około 1,5 km w jedną stronę, dlatego jest to dość szybki spacer bez żadnych trudności. Musisz się jednak liczyć z tym, że po deszczu jest tu błoto.

Zbocza rzeki są miejscami strome, a całość mocno zarośnięta i kręta, z licznymi piaszczystymi wysepkami, powalonymi pniami, co dodaje malowniczości. Początek ścieżki znajduje się od strony Górecka Kościelnego. Pod koniec ścieżki znajduje się drewniana kładka, prowadząca przez zbiornik wody stojącej, tutaj zaczyna się drogą powrotna poprowadzona drugą stroną rzeki. Tędy wychodzi się na zbiornik zaporowy i tamą wracamy do punktu wyjściowego zatoczywszy pętlę.

Rezerwat nad Tanwią

Nieco na południowy wschód od tego miejsca zobaczyć można bardzo podobną atrakcję,z tym że tutaj powstały szumy na rzece Tanew, objęte ochrona w formie rezerwatu Nad Tanwią.Roztocze noclegi

Roztocze to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Magdalena Krajtroter 71330 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1138494 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020