Rezerwat Szachownica w Lipiu

Zdjęcia (1)

Rezerwat Szachownica położony jest na Wyżynie Wieluńskiej, na Krzemiennej Górze (227 m n.p.m.), w odległości około 4,5 km na północ od wsi Lipie, w otulinie Załęczańskiego Parku Krajobrazowego, pomiędzy Częstochową i Wieluniem.Krzemienna Góra to pagór ostańcowy, zbudowany z wapieni górnojurajskich. Powstał tu rozległy system jaskiniowy, pierwotnie jego długość sięgała nawet 2000 m, jednak eksploatacja wapienia w powstałym tu kamieniołomie spowodowała zniszczenia systemu, przez co utworzyło się kilka oddzielnych jaskiń.

Jaskinia Szachownica

Rezerwat Szachownica obejmuje Jaskinię Szachownica, której długość to około 1000 m. Korytarze przecinają się tu pod kątem prostym tworząc charakterystyczna siatkę, stąd nazwa Szachownica. Jaskinia ta powstała około 10 tys. lat temu w wyniku rozmycia wzgórza wapiennego przez topniejące wody lodowca. Jest to jeden z najdłuższych systemów jaskiniowych na Wyżynie krakowsko - wieluńskiej.Jaskinia Szachownica jest ostoją dla ponad 1000 nietoperzy z 10 gatunków. W ramach Europejskiej Sieci Natura 2000 Szachownica stanowi obszar specjalnej ochrony siedlisk. System jaskiniowy Szachownicy tworzy pięć jaskiń powstałych w wapieniach górnej jury, oddzielonych wyrobiskiem kamieniołomu. Wzgórze wraz z systemem jaskiń zostało w 1978 roku uznane za rezerwat przyrody pod nazwą "Szachownica".

Jaskinia „Szachownica” nie jest udostępniona dla turystów, po pierwsze dla ochrony zwierząt i ich siedlisk, po drugie ze względu na duże zagrożenie zawałem stropu jaskini.

Rezerwat Szachownica - Jaskinia Szachownica
Niebieski szlak pieszy
Wapiennik - Gajówka, Lipie

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Powiązane miejsca

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020
Znajdziesz nas na: