Rezerwat Łężczok w Raciborzu

Rezerwat Łężczok
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.6

Rezerwat Łężczok jest bardzo cenny przyrodniczo, a przy tym to niezwykle malowniczy zakątek o powierzchni ponad 400 ha. Powstał niedaleko Raciborza, dosłownie za jego rogiem, w granicach Parku Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich. Cystersi już wieki temu budowali tu stawy rybne, zachowane do dziś. Od 1957 roku chroni się tutaj wielogatunkowy las łęgowy, aleję drzew zabytkowych oraz starorzecza rzeki Odry

To właśnie one stanowią główną atrakcję rezerwatu, są siedliskami bagiennych zespołów roślinnych, ryb, a przede wszystkim ptactwa wodnego. Ptaki, nie tylko wodne, sprawiają, że chętnie spacerują tutaj turyści, ale też często zaglądają ornitolodzy i fotografowie. Bogactwo gatunkowe ptactwa w Łężczoku jest naprawdę zaskakujące. Kołują masowo nad wysepkami, a ten ich krzyk!



Łabędzie w Rezerwacie Łężczok
Łabędzie w Rezerwacie Łężczok

Nie musisz jechać nad Biebrzę czy do Doliny Baryczy, by podglądać ptaki w ich naturalnych siedliskach i poznawać ich zwyczaje. Szczególnie aktywne są wiosną i wczesnym rankiem. I my chętnie zaglądamy do Łężczoka od czasu do czasu, by zaczerpnąć łyka świeżego powietrza do płuc, poobcować z przyrodą i posłuchać krzyku ptaków. To jedno z tych miejsc na Górnym Śląsku, które zachwyca dziką przyrodą i obala mit Śląska z kominami na każdym kroku. Uwielbiam Wam takie pokazywać!

Rezerwat Łężczok
Rezerwat Łężczok
Rodzina łabędzia
Rodzina łabędzia

Stawy w Rezerwacie Łężczok

Dziś stawy w Rezerwacie Łężczok noszą nazwy Salm Duży i Salm Mały, oddzielone groblą ze ścieżką przyrodniczą od stawu Babiczok Północny, który z kolei graniczy groblą z Babiczokiem Południowym. Ta druga grobla, pomiędzy Babiczokiem Północnym i Południowym jest niedostępna dla ludzi, to zwierzęce eldorado. 

Dalej jeszcze rozlewają się stawy Brzeziniak i Ligotniak. Warto przejść się nad stawami, nie tylko w miejscach, gdzie stanęło molo czy wieża widokowa, bo tam częściej docierają turyści. Jeśli chcesz zaznać prawdziwej dzikości, zrób sobie dłuższy spacer. Warto, bo to jedna z ciekawszych atrakcji Krainy Górnej Odry!

Rezerwat Łężczok
Rezerwat Łężczok

Wieże widokowe w Rezerwacie Łężczok

W Łężczoku poczujesz się jak w Narwiańskim albo Biebrzańskim Parku Narodowym czy w PN Ujście Warty. Wiosną ptaki oddają się tu tańcom godowym, są niezwykle aktywne, a rybitwy na wysepkach wręcz rozkrzyczane. Warto wziąć ze sobą lornetkę lub aparat z długim obiektywem i przysiąść na dłuższą chwilę. 



Tym bardziej,  że w ostatnich latach stanęły tutaj dwie wieże widokowe, jedna z molo w bardziej popularnym miejscu nad stawem Salm Duży i druga na lądzie przy wodach Stawu Babiczok Północny, w zakątku bardziej dzikim, wśród roślinności. Dla botaników i ornitologów ten rezerwat to prawdziwy raj na ziemi, ale zwyczajni turyści też nie będą zawiedzeni, szczególnie miłośnicy fotografii. Te zaciszne rejony na łonie natury umiłowali sobie również pasjonaci nordic walking i joggingu.

Rezerwat Łężczok
Rezerwat Łężczok
Rezerwat Łężczok
Rezerwat Łężczok

Flora Rezerwatu Łężczok

Zarówno flora, jak i fauna rezerwatu Łężczok są niezwykle bogate w gatunki, również chronione i rzadkie, nie spotykane często na Śląsku, a nawet w całej Polsce. Jako przykład ze świata flory podać można salwinię pływającą, kotewkę orzech wodny czy krzew kłokoczka.

Rezerwat Łężczok
Rezerwat Łężczok
Rezerwat Łężczok
Rezerwat Łężczok
Rezerwat Łężczok
Rezerwat Łężczok

Ptaki w Rezerwacie Łężczok

Fauna rezerwatu obfituje w ptaki, głównie wodne ale nie tylko. Ciekawe gatunki to: bielik, bocian czarny, czapla, czajka, cyraneczka, perkoz, zausznik, a nawet hełmiatka i muchołówka białoszyja. Ale oczywiście bardzo liczne są tu łabędzie, kaczki krzyżówki i łyski czy krzykliwe rybitwy

Kaczki krzyżówki to chyba każdy rozpoznaje, natomiast łyski to są czarne ptaki z białymi łebkami, bardzo przypominające kaczki, choć podobno nimi nie są. Wydają bardzo charakterystyczny dźwięk, jakby pojedyncze strzały, ale cichsze i ciekawsze 🙂



Co ciekawe, lęgi w Rezerwacie Łężczok zakłada ponad 100 gatunków ptaków, wśród nich cenne i rzadkie kaczki podgorzałki. Jeśli chcesz podejrzeć ptaki, wybierz się do Łężczoka, a nie będziesz zawiedziony. My za każdym razem widzimy tutaj całkiem sporo ptactwa. Szczególnie dużo jest ich tutaj wiosną i wtedy nawet łatwiej je dojrzeć niż latem, bo jeszcze roślinność nie jest tak gęsta.

Rezerwat Łężczok
Rezerwat Łężczok
Łabędzie
Łabędzie

Dąb Sobieskiego

Koło stawu Brzeziniak stoi stary dąb liczący sobie 400 lat. Nazywa się Dębem Sobieskiego i jest jednym z najpiękniejszych starych dębów na Górnym Śląsku. Ma 33 m wysokości i 850 cm obwodu. Przez rezerwat biegnie Szlak Husarii Polskiej znakowany na czerwono, który początek bierze w Będzinie, a dalej wiedzie przez Gliwice, Tarnowskie Góry, Rudy i Racibórz.

Zalety
  • Dość zacisznie, szczególnie w części z wieżą widokową ukrytą wśród roślinności
  • Duża liczba ptaków popularnych i rzadkich, które można podziwiać z platform oraz podglądać w zaroślach i nad stawami, najlepiej z lornetką
  • Bliskość cennej przyrody i ładna sceneria zadrzewiona
  • Zorganizowane, bezpłatne parkingi
Wady
  • latem mogą doskwierać owady
Rezerwat Łężczok
Rezerwat Łężczok

Atrakcje w okolicy

W pobliżu Łężczoka warto odwiedzić też Arboretum Bramy Morawskiej z mini zoo i Zaczarowanym Ogrodem, Dwór Drengów pod Arboretum, Zamek Piastowski w Raciborzu, dostępne cały rok ruiny pałacu w Łubowicach, udostępnione w ciepłe niedziele ruiny pałacu w Sławikowie, bezpłatną wieżę widokową w Pogrzebieniu czy opactwo cystersów i zabytkową stację w Rudach.

Nasz filmik z Krainy Górnej Odry

Zobacz nasz filmik z Krainy Górnej Odry. Łężczok oczywiście też się tam znalazł 😉

Informacje praktyczne

Cały rok całą dobę
Bilety: wstęp bezpłatny
Parking: bezpłatny, duży parking przy ul. Rybackiej w Babicach
Ścieżki rezerwatu w dużej mierze są dostępne dla wózków
To również świetny teren na rower
Warto wziąć ze sobą lornetkę lub obiektyw typu zoom
Warto też wziąć środek na komary 



Rezerwat Łężczok
ul. Rybacka, Babice
ul. Gliwicka, Markowice
ul. Jesionowa, Nędza

Noclegi w Raciborzu

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Rezerwat Łężczok
Ptaków jest tutaj dużo
Rezerwat Łężczok
Rezerwat Łężczok
Rezerwat Łężczok
Rezerwat Łężczok
Rezerwat Łężczok
Rezerwat Łężczok
Rezerwat Łężczok
Rezerwat Łężczok
Rezerwat Łężczok
Rezerwat Łężczok
Rezerwat Łężczok
Rezerwat Łężczok
Rezerwat Łężczok
Rezerwat Łężczok
Rezerwat Łężczok
Rezerwat Łężczok
Rezerwat Łężczok
Rezerwat Łężczok
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.6 głosów: 37)
Twoja ocena
Avatar użytkownika GRAZIA
GRAZIA
Piękne zaciszne miejsce. Pełne śpiewu ptaków. Stare drzewa np.,w alei grabowej ,dają chłód. Na tarasie wchodzącym w staw można obserwować kaczki i pływające w stawie ryby. Jedno co nie podobało mi się to jeżdżące rowery na ścieżce gdzie jeździć im nie wolno. Jest na początku ścieżki znak zakazujący używania rowerów. Ale warto odwiedzić ten zakątek .
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Cudny jest Łężczok, to przyrodniczy azyl na Śląsku
Avatar użytkownika Łukasz Piernikarczyk
Łukasz Piernikarczyk
piękne miejsce. najpiękniej na wiosnę - cudowny koncert ptaków.
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024