Rezerwat Karczówka w Kielcach

50°52'3" N
20°35'13" W
Świętokrzyskie
2017-02-21 09:40:00
320m npm
Normalna
Zdjęcia (2)

Karczówka w Górach Świętokrzyskich

Karczówka (340 m n.p.m.) to ciekawe wzniesienie w Górach Świętokrzyskich, należące do pasma Kadzielniańskiego. To bardzo charakterystyczne w krajobrazie wzniesienie górujące ponad Kielcami i jest doskonałym punktem widokowym na Kielce i Góry Świętokrzyskie. Pewnie właśnie dlatego jest bardzo chętnie odwiedzane przez mieszkańców i turystów.Rezerwat Karczówka obejmujący wzgórze Karczówka z wyjątkiem części północnego stoku, ma sporą powierzchnię - 26,5 ha i leży praktycznie w centrum miasta, około 2 km od Rynku w Kielcach.

Wzgórze Karczówka zbudowane jest z wapieni, w których występują rudy ołowiu, niegdyś intensywnie eksploatowane. Na obszarze Rezerwatu Karczówka do dziś zachowały się liczne ślady górnictwa: zapadliska w miejscach szybów, hałdy itp. Teraz jednak porośnięte są lasem.

Cały teren rezerwatu jest gęsto zadrzewiony, dominuje w nim sosna, choć nie brakuje też drzew liściastych. W Rezerwacie Karczówka wyznaczone są ścieżki ułatwiające spacerowanie, nie brakuje tablic dydaktycznych oraz miejsc piknikowych.W okolicy zobacz koniecznie

Dąb Bartek - zdjęcie

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: