Rezerwat Archeologiczny w Gieczu

52°19'8" N
17°21'49" W
Wielkopolskie
2017-03-20 09:44:20
m npm
Ważna

Droga Wojciecha to już 5. edycja cyklicznego, odbywającego się w 3. niedzielę lipca historyczno-rekreacyjnego pikniku rodzinnego pod tytułem Letnie o Piastach bajanie… W tym roku impreza w Gieczu odbędzie się 16 lipca 2017, w godzinach 14.00-20.00 i ma na celu przedstawienie najważniejszych wydarzeń z życia Św. Wojciecha, w 1020 rocznicę jego męczeńskiej śmierci.

Rezerwat Archeologiczny w Gieczu
Zdjęcia (1)

Rezerwat Archeologiczny w Gieczu w Wielkopolsce znajduje się tuż przy grodzie w Gieczu, który to niegdyś, za czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego stanowił jeden z najważniejszych ośrodków państwa pierwszych Piastów.Dziś mała miejscowość, była dawniej świadkiem wielkich wydarzeń, a wszystko miało miejsce 1000 lat temu, kiedy stał tu znaczący gród Piastów. W grodzie tym stało ka­mien­ne palatium i drewniany kościół przed­ro­mań­ski, było też cmenta­rzy­s­ko oraz osada tar­go­wa z kościołem ro­mań­skim, po­łą­czo­na z gro­dem.

Obecnie na terenie dawnego grodu powstał Rezerwat Archeologiczny będący oddziałem Muzeum Pierw­szych Piastów na Lednicy. W jego obrębie zwiedzić można wystawę prezentującą dzieje grodu i kasztelanii gieckiej. Wewnątrz wałów grodziska stoją kamienne fundamenty palatium oraz pozostałości kościoła grodowego, gdzie trwają prace archeologiczne. W grodzie wart zwiedzenia jest też XVIII-wieczny drewniany kościół parafialny Św. Jana Chrzciciela i Matki Bożej Pocieszenia, stojący niemal na ruinach dawnego kościoła kamiennego. Na szczycie wału widoczna jest dzwonnica z dzwonem pochodzą­cym z 1515 roku.

Do grodu i rezerwatu dojechać można skęcając w miejscowości Nekla koło Wrześni na głównych światłach w kierunku centrum, następnie na rondzie kierunek Środa Wielkopolska i dalej około 5 km na południe. To cenny element Szlaku Piastowskiego.Rezerwat Archeologiczny - Gród Piastowski w Gieczu
Oddział Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy
Grodziszczko 2, Dominowo
tel. 612-859-222
muzeum@giecz.pl
www.giecz.pl

Widok z ulicy

Powiązane miejsca

W okolicy zobacz koniecznie

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2017
Znajdziesz nas na: