Rekordowy kosz wiklinowy w Nowym Tomyślu

52°19'4" N
16°7'45" W
Wielkopolskie
2017-02-21 11:06:03
75m npm
Normalna
Zdjęcia (3)

Nowy Tomyśl leżący na zachód od Poznania od wieków słynie z chmielarstwa i uprawy wikliny. Do dziś Nowy Tomyśl jest najważniejszym ośrodkiem wikliniarstwa w Polsce, a przynajmniej jednym z najwazniejszych.Pierwszy rekordowy kosz

Dowodem na to, a przy okazji ciekawostką turystyczną są rekordowe kosze wiklinowe. Pierwszy rekordowy kosz stanął w Nowym Tomyślu na rynku w 2000 roku i został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa jako najwiekszy kosz wiklinowy na świecie.

Obecny kosz

Z powodu złego stanu musiał jednak zostać usunięty i obecnie w jego miejscu stoi inny rekordowy kosz z 2006 roku, również wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa. Liczy sobie prawie 20 m długości i 10 m wysokości. Stoi na rynku czyli placu Niepodległości i przypomina statek. Przez 3 dni tworzyło go plecionkarzy, a zużyli aż 13 ton wikliny.

We jego wnętrzu rosną krzewy i kwiaty, dzięki czemu w ciepłych miesiącach kosz prezentuje się wybornie.Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa

O specjalizacji miejscowości dowiedzieć więcej można się w miejscowym Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa znajdujące się przy ul. Topolowej 10, w Parku Kultury i Rozrywki.

Atrakcje w okolicy

Powiązane miejsca

W okolicy zobacz koniecznie

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: