Rekordowy kosz wiklinowy w Nowym Tomyślu

Rekordowy kosz wiklinowy w Nowym Tomyślu
52°19'4" N, 16°7'45" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Nowy Tomyśl leżący na zachód od Poznania od wieków słynie z chmielarstwa i uprawy wikliny. Do dziś Nowy Tomyśl jest najważniejszym ośrodkiem wikliniarstwa w Polsce, a przynajmniej jednym z najwazniejszych.Pierwszy rekordowy kosz

Dowodem na to, a przy okazji ciekawostką turystyczną są rekordowe kosze wiklinowe. Pierwszy rekordowy kosz stanął w Nowym Tomyślu na rynku w 2000 roku i został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa jako najwiekszy kosz wiklinowy na świecie.

Kosz wiklinowy
Kosz wiklinowy

Obecny kosz

Z powodu złego stanu musiał jednak zostać usunięty i obecnie w jego miejscu stoi inny rekordowy kosz z 2006 roku, również wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa. Liczy sobie prawie 20 m długości i 10 m wysokości. Stoi na rynku czyli placu Niepodległości i przypomina statek. Przez 3 dni tworzyło go plecionkarzy, a zużyli aż 13 ton wikliny.

We jego wnętrzu rosną krzewy i kwiaty, dzięki czemu w ciepłych miesiącach kosz prezentuje się wybornie.

Kosz wiklinowy
Kosz wiklinowy


Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa

O specjalizacji miejscowości dowiedzieć więcej można się w miejscowym Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa znajdujące się przy ul. Topolowej 10, w Parku Kultury i Rozrywki.

Nowy Tomyśl noclegi

Nowy Tomyśl to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122211 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1149020 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021