Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Świebodzin
Ratusze
ratusze
Normalna
Lubuskie
2019-09-27
2020-01-28 13:46
52°14'60" N, 15°31'59" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: 08:30–22:00
  • wtorek: 08:30–22:00
  • środa: 08:30–22:00
  • czwartek: 08:30–22:00
  • piątek: 08:30–22:00
  • sobota: Zamknięte
  • niedziela: Zamknięte

Na Rynku w Świebodzinie wznosi się wspaniały Ratusz. Pochodzi on z XIV wieku. Historia Ratusza jest dość skomplikowana, pierwotnie był to obiekt drewniany, z tego czasu zachowały się tylko sklepienia w piwnicach.  Kolejne lata przynosiły zniszczenia spowodowane pożarem i działaniami wojennymi. Ratusz był wielokrotnie odbudowywany i stopniowo zmieniał swój wygląd. W XIX wieku nabrał cech neorenesansowych.W budynku przez lata mieściło się wiele instytucji. Przede wszystkim była to i jest do dnia dzisiejszego siedziba władz miasta. W średniowieczu spotykał się w nim sąd ławniczy, potem funkcjonowało więzienie. W piwnicach ulokowano winiarnię, potem aptekę. Podczas II wojny światowej gmach stał się schronem przeciwlotniczym. Obecnie w ratuszowych piwnicach mieści się kawiarnia, a na parterze działa Muzeum Regionalne.Przed Ratuszem warto choć na chwilę zatrzymać się przy dwóch ciekawych pomnikach - Ławeczce Niemena i Sukienniku Świebodzińskim.

Ratusz
Rynek, Świebodzin

Świebodzin noclegi

Świebodzin to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1132848 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020