ratusz nysa

Ratusz w Nysie

(4.2 głosów: 27)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Ciekawa jest historia jak i obecny wygląd nyskiego Ratusza, który stoi na Rynku, głównym placu w mieście, niedaleko fontanny Trytona.Historia Ratusza w Nysie

Pierwszy ratusz w Nysie wybudowano około 1372 roku, a poźniej go rozbudowywano. W XVI wieku Ratusz uległ zniszczeniu, najpierw w wyniku burzy, a później ruchów tektonicznych ziemi, które naruszyły konstrukcję.

Nysa
Nysa

W 1601 roku budowla została odbudowana. W 1782 Fryderyk II nakazał rozebranie ratusza i została tylko 89-metrowa wieża. W miejscu ratusza stanął protestancki kościół garnizonowy, później w jego miejscu założono starokatolicki kościół. Wyznanie to powstało w Niemczech w XIX wieku, nie akceptując Soboru Watykańskiego I. Po kilku latach kościół ten zamieniono na budynek użyteczności publicznej, przebudowując go na halę miejską. Odbywały się tu m.in. wystawy i koncerty. Wieża ratusza została znacząco zniszczona w 1945 roku i ostatecznie rozebrano ją w latach 80-tych XX wieku.Wieża ratuszowa w Nysie

Nowa wieża nyskiego Ratusza to najmłodsza ratuszowa wieża w Polsce! Odbudowa ratusza zakończona została 22 grudnia 2008 roku. Odbudowana wieża ma 78 m wysokości i jest zwieńczona ciekawą metalową iglicą, górującą ponad rynkiem i miastem.

Ratusz w Nysie, mokunka
Ratusz w Nysie, mokunka

Wieża ratuszowa w Nysie stała się interesującą atrakcja turystyczną, widoczną z rożnych punktów miasta. Obecnie jest to punkt widokowy z tarasem udostępnionym dla turystów. Na sam szczyt nie trzeba się wspinać, gdyż dowiezie nas szybkobieżna winda!Ratusz
Rynek, Nysa
Wjazd na wieżę: normalny 5 zł, ulgowy 2,50

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: 09:00–19:00
  • wtorek: 09:00–19:00
  • środa: 09:00–19:00
  • czwartek: 09:00–19:00
  • piątek: 09:00–19:00
  • sobota: 09:00–19:00
  • niedziela: 09:00–19:00

Nysa noclegi

Nysa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
50°28'25N, 17°19'60E
13 luty 2017
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację