ratusz nysa

Ratusz w Nysie

(4.2 głosów: 27)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Ciekawa jest historia jak i obecny wygląd nyskiego Ratusza, który stoi na Rynku, głównym placu w mieście, niedaleko fontanny Trytona.

Historia Ratusza w Nysie

Pierwszy ratusz w Nysie wybudowano około 1372 roku, a poźniej go rozbudowywano. W XVI wieku Ratusz uległ zniszczeniu, najpierw w wyniku burzy, a później ruchów tektonicznych ziemi, które naruszyły konstrukcję.

Nysa Ratusz
Nysa Ratusz


W 1601 roku budowla została odbudowana. W 1782 Fryderyk II nakazał rozebranie ratusza i została tylko 89-metrowa wieża. W miejscu ratusza stanął protestancki kościół garnizonowy, później w jego miejscu założono starokatolicki kościół. Wyznanie to powstało w Niemczech w XIX wieku, nie akceptując Soboru Watykańskiego I. Po kilku latach kościół ten zamieniono na budynek użyteczności publicznej, przebudowując go na halę miejską. Odbywały się tu m.in. wystawy i koncerty. Wieża ratusza została znacząco zniszczona w 1945 roku i ostatecznie rozebrano ją w latach 80-tych XX wieku.

Wieża ratuszowa w Nysie

Nowa wieża nyskiego Ratusza to najmłodsza ratuszowa wieża w Polsce! Odbudowa ratusza zakończona została 22 grudnia 2008 roku. Odbudowana wieża ma 78 m wysokości i jest zwieńczona ciekawą metalową iglicą, górującą ponad rynkiem i miastem.

Nysa
Nysa


Wieża ratuszowa w Nysie stała się interesującą atrakcja turystyczną, widoczną z rożnych punktów miasta. Obecnie jest to punkt widokowy z tarasem udostępnionym dla turystów. Na sam szczyt nie trzeba się wspinać, gdyż dowiezie nas szybkobieżna winda!

Ratusz
Rynek, Nysa
Wjazd na wieżę: normalny 5 zł, ulgowy 2,50

Ratusz w Nysie, mokunka
Ratusz w Nysie, mokunka


Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: 09:00–19:00
  • wtorek: 09:00–19:00
  • środa: 09:00–19:00
  • czwartek: 09:00–19:00
  • piątek: 09:00–19:00
  • sobota: 09:00–19:00
  • niedziela: 09:00–19:00

Nysa noclegi

Nysa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Nysa
Normalna
punkty widokowe ratusze wieże
Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022