Radzyń Chełmiński, Waldemar Potulny

Radzyń Chełmiński

(4.6 głosów: 39)

Radzyń Chełmiński to mała miejscowość z długą i ciekawą historią, położona w województwie kujawsko-pomorskim, 15 km na wschód od Grudziądza. Ma około 1,5 tys mieszkańców. Prawa miejskie nadano w 1234 roku, na podstawie prawa chełmińskiego.Historia Radzynia Chełmińskiego

W VIII wieku istniał tutaj gród słowiański, który to w 1015 roku został opanowany przez wojska Bolesława Chrobrego. W XI-XII wieku funkcjonował tu gród książąt mazowieckich, zaś na początku XIII wieku gród należał do polskich rycerzy - wojewodą był wówczas Krystyn z rodu Gozdawów, który stworzył system obronny przed ciągłymi najazdami Prusów i dowodził nim z Radzynia.

Zamek w Radzyniu, Marcin_Henioo
Zamek w Radzyniu, Marcin_Henioo

W 1224 roku biskup misyjny Chrystian nabył majątek Radzyń od opiekunów synów Krystyna, po czym w 1231 roku przekazał go w ręce Zakonu Najświętszej Marii Panny. I tak z Radzyniem na wiele lat związali się Krzyżacy. Co ciekawe, w 1410 roku tuż po bitwie pod Grunwaldem, Wielki Szafarz Królewiecki - Jerzy von Wirsberg zdeponował w zamku poważną część skarbca zakonnego, w tym srebra osobiste poległego Wielkiego Mistrza, Ulryka von Jungingena.Na mocy II Pokoju Toruńskiego, w 1466 roku Radzyń wszedł w skład nowo utworzonej dzielnicy Polski - Prus Królewskich. Miasto zostało wtedy siedzibą starostwa grodowego i miejscem sądów ziemskich, oraz na przemian z Kowalewem, sejmików ziemi chełmińskiej. W XVII wieku Szwedzi kilkakrotnie najeżdżali Radzyń, a w 1628 roku zniszczyli zamek.

Zamek w Radzyniu, Marcin_Henioo
Na dziedzińcy zamkowym, Marcin_Henioo
Na zamku, Marcin_Henioo

Po pierwszym rozbiorze Polski Radzyń wcielono do Prus, a w 1780 roku administracja pruska zezwoliła na rozbiórkę zamku, na szczęście w 1837 roku dekretem króla Prus rozbiórkę wstrzymano.22 stycznia 1920 roku do Radzynia wkroczyło wojsko polskie pod dowództwem generała Stanisława Prószyńskiego. Rok później - 8 czerwca 1921 roku miasto odwiedził Namiestnik Państwa - Józef Piłsudski, a 24 czerwca 1924 roku, prezydent Rzeczpospolitej - Stanisław Wojciechowski.

W piwnicach zamkowych, Marcin_Henioo
W piwnicach zamkowych, Marcin_Henioo

Zabytki w Radzyniu

W mieście tym znajduje się przede wszystkim wspaniały XIV-wieczny zamek krzyżacki, którego budowę rozpoczęto w II połowie XIII wieku. Zamek ten uchodzi za arcydzieło krzyżackiej architektury militarnej z początku XIV wieku oraz klasyczny typ zamku konwentualnego. Charakteryzowało go połączenie funkcji militarnych oraz klasztornych. Zamek stanowił też ośrodek administracyjno-gospodarczy przynależnego terytorium.

Drugim cennym zabytkiem Radzynia Chełmińskiego jest parafialny kościół Św. Anny - gotycki, ceglany o ścianach bogato zdobionych biało tynkowanymi blendami, jednonawowy, którego to budowę zaczęto już na początku XIII wieku.

W piwnicach zamkowych, Marcin_Henioo
W piwnicach zamkowych, Marcin_Henioo

Poza tym w Radzyniu jest rynek, znany dziś jako Plac Towarzystwa Jaszczurczego, nazwany tak w 1961 roku z okazji 550 rocznicy śmierci Mikołaja z Ryńska. Na Placu znajdują się liczne domy drewniano-murowane i murowane z końca XVIII i początku XX wieku. Te ciekawsze znajdują się pod numerami 4, 5, 11, 12, 16, 17, 18, 26, 31 czy 32. Uwagę przykuwa też pomnik z 1966 roku, postawiony ku czci ofiar II wojny światowej i męczenników hitleryzmu z Radzynia Chełmińskiego i okolic.

Przy drodze wyjazdowej z Radzynia od strony południowo-wschodniej, na cmentarzu znajduje się gotycka kaplica św. Jerzego z około 1340 roku. Zaś naprzeciwko cmentarza na Zielonym Wzgórzu znajduje się klasycystyczny drewniany dworek, który dziś jest otynkowany. Dworek pochodzi z przełomu XVIII i XIX wieku.

Rynek w Radzyniu Chełmińskim- kamieniczki, Marcin_Henioo
Rynek w Radzyniu Chełmińskim, Marcin_Henioo
Rynek w Radzyniu Chełmińskim- poczta, Marcin_Henioo

W Radzyniu jest jeszcze dawna synagoga, znajduje się ona przy ulicy Podgrodzie 7. Synagoga została zbudowana pod koniec XIX wieku, a po II wojnie światowej opuszczony budynek zaadaptowano na dom mieszkalny.

, Waldemar Potulny
Kościół w Radzyniu, Marcin_Henioo
Rynek w Radzyniu Chełmińskim- kamieniczka, Marcin_Henioo
Rynek w Radzyniu Chełmińskim, Marcin_Henioo
Kościół parafialny św. Anny w Radzyniu, Marcin_Henioo
Rynek w Radzyniu Chełmińskim, Marcin_Henioo
Na zamku, Marcin_Henioo
Jedna z wież zamkowych, Marcin_Henioo
Druga z wież zamkowych, Marcin_Henioo
Na zamku, Marcin_Henioo
Na zamku, Marcin_Henioo
Rynek w Radzyniu Chełmińskim- pomnik, Marcin_Henioo
Panowrama miasta, Marcin_Henioo
Zamek w Radzyniu, Marcin_Henioo
Kościół św. Anny w Radzyniu, Marcin_Henioo
Kościół p.w. św. Jana Chrzciciela w Nowej Wsi Królewskiej, Marcin_Henioo
Rynek w Radzyniu Chełmińskim, Marcin_Henioo
Radzyń Chełmiński, Marcin_Henioo

Radzyń Chełmiński noclegi

Radzyń Chełmiński to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w Radzyniu Chełmińskim. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
53°23'7N, 18°56'13E
12 grudzień 2016
03 luty 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację