Radzyń Chełmiński, Waldemar Potulny

Radzyń Chełmiński

(4.6 głosów: 39)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Radzyń Chełmiński to mała miejscowość z długą i ciekawą historią, położona w województwie kujawsko-pomorskim, 15 km na wschód od Grudziądza. Ma około 1,5 tys mieszkańców. Prawa miejskie nadano w 1234 roku, na podstawie prawa chełmińskiego.

Historia Radzynia Chełmińskiego

W VIII wieku istniał tutaj gród słowiański, który to w 1015 roku został opanowany przez wojska Bolesława Chrobrego. W XI-XII wieku funkcjonował tu gród książąt mazowieckich, zaś na początku XIII wieku gród należał do polskich rycerzy - wojewodą był wówczas Krystyn z rodu Gozdawów, który stworzył system obronny przed ciągłymi najazdami Prusów i dowodził nim z Radzynia.

Radzyń Chełmiński, Waldemar Potulny
Radzyń Chełmiński, Waldemar Potulny

Rodzinka tworząca PolskieSzlaki.pl
Hej! Bierzemy udział w Turystycznych Mistrzostwach Vlogerów!
Wspieraj nas lajkując, komentując i udostępniając materiały na naszym i Instagramie
Pięknie dziękujemy!

W 1224 roku biskup misyjny Chrystian nabył majątek Radzyń od opiekunów synów Krystyna, po czym w 1231 roku przekazał go w ręce Zakonu Najświętszej Marii Panny. I tak z Radzyniem na wiele lat związali się Krzyżacy. Co ciekawe, w 1410 roku tuż po bitwie pod Grunwaldem, Wielki Szafarz Królewiecki - Jerzy von Wirsberg zdeponował w zamku poważną część skarbca zakonnego, w tym srebra osobiste poległego Wielkiego Mistrza, Ulryka von Jungingena.

Na mocy II Pokoju Toruńskiego, w 1466 roku Radzyń wszedł w skład nowo utworzonej dzielnicy Polski - Prus Królewskich. Miasto zostało wtedy siedzibą starostwa grodowego i miejscem sądów ziemskich, oraz na przemian z Kowalewem, sejmików ziemi chełmińskiej. W XVII wieku Szwedzi kilkakrotnie najeżdżali Radzyń, a w 1628 roku zniszczyli zamek.

Zamek w Radzyniu, Marcin_Henioo
Zamek w Radzyniu, Marcin_Henioo

Po pierwszym rozbiorze Polski Radzyń wcielono do Prus, a w 1780 roku administracja pruska zezwoliła na rozbiórkę zamku, na szczęście w 1837 roku dekretem króla Prus rozbiórkę wstrzymano.

22 stycznia 1920 roku do Radzynia wkroczyło wojsko polskie pod dowództwem generała Stanisława Prószyńskiego. Rok później - 8 czerwca 1921 roku miasto odwiedził Namiestnik Państwa - Józef Piłsudski, a 24 czerwca 1924 roku, prezydent Rzeczpospolitej - Stanisław Wojciechowski.

Zamek w Radzyniu, Marcin_Henioo
Na dziedzińcy zamkowym, Marcin_Henioo
Na zamku, Marcin_Henioo


Zabytki w Radzyniu

W mieście tym znajduje się przede wszystkim wspaniały XIV-wieczny zamek krzyżacki, którego budowę rozpoczęto w II połowie XIII wieku. Zamek ten uchodzi za arcydzieło krzyżackiej architektury militarnej z początku XIV wieku oraz klasyczny typ zamku konwentualnego. Charakteryzowało go połączenie funkcji militarnych oraz klasztornych. Zamek stanowił też ośrodek administracyjno-gospodarczy przynależnego terytorium.

Drugim cennym zabytkiem Radzynia Chełmińskiego jest parafialny kościół Św. Anny - gotycki, ceglany o ścianach bogato zdobionych biało tynkowanymi blendami, jednonawowy, którego to budowę zaczęto już na początku XIII wieku.

W piwnicach zamkowych, Marcin_Henioo
W piwnicach zamkowych, Marcin_Henioo

Poza tym w Radzyniu jest rynek, znany dziś jako Plac Towarzystwa Jaszczurczego, nazwany tak w 1961 roku z okazji 550 rocznicy śmierci Mikołaja z Ryńska. Na Placu znajdują się liczne domy drewniano-murowane i murowane z końca XVIII i początku XX wieku. Te ciekawsze znajdują się pod numerami 4, 5, 11, 12, 16, 17, 18, 26, 31 czy 32. Uwagę przykuwa też pomnik z 1966 roku, postawiony ku czci ofiar II wojny światowej i męczenników hitleryzmu z Radzynia Chełmińskiego i okolic.

Przy drodze wyjazdowej z Radzynia od strony południowo-wschodniej, na cmentarzu znajduje się gotycka kaplica św. Jerzego z około 1340 roku. Zaś naprzeciwko cmentarza na Zielonym Wzgórzu znajduje się klasycystyczny drewniany dworek, który dziś jest otynkowany. Dworek pochodzi z przełomu XVIII i XIX wieku.

W piwnicach zamkowych, Marcin_Henioo
W piwnicach zamkowych, Marcin_Henioo


W Radzyniu jest jeszcze dawna synagoga, znajduje się ona przy ulicy Podgrodzie 7. Synagoga została zbudowana pod koniec XIX wieku, a po II wojnie światowej opuszczony budynek zaadaptowano na dom mieszkalny.

Atrakcje Radzynia Chełmińskiego

Noclegi w Radzyniu Chełmińskim

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Radzyń Chełmiński - mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Częste pytania i odpowiedzi dotyczące Radzynia Chełmińskiego

Turyści najczęściej odwiedzają: Zamek w Radzyniu Chełmińskim, a potem Kościół Św. Anny w Radzyniu Chełmińskim i .

Rynek w Radzyniu Chełmińskim- kamieniczki, Marcin_Henioo
Rynek w Radzyniu Chełmińskim, Marcin_Henioo
Rynek w Radzyniu Chełmińskim- poczta, Marcin_Henioo
, Waldemar Potulny
Kościół w Radzyniu, Marcin_Henioo
Rynek w Radzyniu Chełmińskim- kamieniczka, Marcin_Henioo
Rynek w Radzyniu Chełmińskim, Marcin_Henioo
Kościół parafialny św. Anny w Radzyniu, Marcin_Henioo
Rynek w Radzyniu Chełmińskim, Marcin_Henioo
Na zamku, Marcin_Henioo
Jedna z wież zamkowych, Marcin_Henioo
Druga z wież zamkowych, Marcin_Henioo
Na zamku, Marcin_Henioo
Na zamku, Marcin_Henioo
Rynek w Radzyniu Chełmińskim- pomnik, Marcin_Henioo
Panowrama miasta, Marcin_Henioo
Zamek w Radzyniu, Marcin_Henioo
Kościół św. Anny w Radzyniu, Marcin_Henioo
Kościół p.w. św. Jana Chrzciciela w Nowej Wsi Królewskiej, Marcin_Henioo
Rynek w Radzyniu Chełmińskim, Marcin_Henioo
Radzyń Chełmiński, Marcin_Henioo
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2022