Rabka Zdrój

49°36'34" N
19°56'46" E
Małopolskie
2016-09-18 19:34:32
Zdjęcia Rabki Zdrój (25)

Rabka Zdrój to uzdrowiskowa miejscowość malowniczo położona u stóp Gorców, w województwie małopolskim, przy trasie nr 28 i 47 (zakopianka), około 15 km od Nowego Targu.Rabka leży w kotlinie tworzonej przez wpadające do Raby potoki Poniczanka i Słonka, na wysokości około 500 m n.p.m. Otaczają ją szczyty Beskidu Wyspowego oraz Gorców: Mały Luboń (870 m n.p.m.), Luboń Wielki (1023 m n.p.m.), Bania (607 m n.p.m.), Maciejowa (820 m n.p.m.) czy Obidowa (800 m n.p.m.). Najwyższy szczyt w okolicy to Turbacz (1310 m n.p.m.) leżący na granicy Gorczańskiego Parku Narodowego. Po górkach tych prowadzą liczne turystyczne szlaki piesze.

Historia uzdrowiska w Rabce

Historia tutejszego uzdrowiska związana jest z wodami mineralnymi (solankami) i wspaniałym mikroklimatem a sięga lat 30-tych XIII wieku, kiedy to wojewoda krakowski - Teodor Gryfita, upoważnił ludźmierski klasztor cystersów do wykorzystywania soli na potrzeby opactwa. W 1999 roku dla podkreślenia uzdrowiskowego charakteru tego miejsca, zmieniono nazwę gminy z Rabki na Rabka Zdrój.

Rabka Miastem Dzieci Świata

Dzisiaj prócz uzdrowiska, pięknego krajobrazu i obfitości przyrody okoliczych gór, Rabka oferuje wiele atrakcji, szczególnie dzieciom. Z tego też względu 1 czerwca 1996 roku podczas I Światowego Zlotu Kawalerów Orderu Uśmiechu, Kapituła Orderu Uśmiechu, UNESCO i Wojewoda Nowosądecki nadał Rabce tytuł "Miasto Dzieci Świata".Atrakcje w Rabce

- Rodzinny Park Rozrywki "Rabkoland", Rynek - popularny lunapark oferujący wiele atrakcji dla dzieci, są tu karuzele, dmuchańce, basen z kulkami, ciuchcia Safari, pałac Wampirów, dom do góry nogami czy tor samochodowy. Park czynny jest od maja do września, organizowane są tu ciekawe imprezy, jak jazda na klozetach czy dojenie sztucznej krowy. Na terenie Parku znajdują się 2 nietypowe Muzea:

- Muzeum Orderu Uśmiechu w Rabce, Rynek- zobaczyć tu można tablice z nazwiskami Kawalerów Orderu. Order zrodził się z pomysłu dzieci i przez nie jest przyznawany. Pomysł powstał w Polsce, ale Order Usmiechu nadawany jest też w wielu innych krajach świata. Wśród osób, które otrzymały zaszczytny tytuł są: Jan Paweł II, Zbigniew Religa i Irena Kwiatkowska.

- Muzeum Rekordów i Osobliwości w Rabce, Rynek - siedzibę ma tutaj Towarzystwo Kontroli Rekordów Niecodziennych, a w muzeum zobaczyć można rekordowe przedmioty, np. najmniejszy rower, największy but na wysokim obcasie, największy długopis i inne ciekawe eksponaty.

- Państwowy Teatr Lalek "Rabcio", ul. Orkana 6 (scena) - historia teatru sięga 1949 roku, dziś wystawiane są tu przedstawienia i teatrzyki dla dzieci.

- Muzeum Etnograficzne im. Władysława Orkana w Rabce, ul. Sądecka 6 - Muzeum siedzibę ma w zabytkowym drewnianym kościele Św. Marii Magdaleny z XVII wieku. Prezentowana jest tutaj sztuka i kultura ludowa okolicznych górali, eksponaty wiążą się z rzemiosłem, rzeźbą i malarstwem, a także strojami ludowymi oraz gospodarstwem. Pochodzą głównie z XIX i XX wieku. Wokół kościółka porastają ciekawe okazy starodrzewia - dęby i lipy.

- Park Zdrojowy w Rabce, ul. Parkowa - ogromny zabytkowy park leżący w centrum miejscowości. Park rozpoczyna się za murem Starego Cmentarza Parafialnego, wzdłuż którego biegnie prowadząca do uzdrowiskowego Szpitala Kardiologicznego aleja dr Jordana. W tej części parku mieści się Kawiarnia Parkowa, Tężnia Solankowa i Pijalnia Wód mineralnych, jest też źródło Helena z zabytkową pompą. Park ogranicza ulica Orkana. Warto zobaczyć tu fontannę zwaną nerką, od jej kształtu. Park w Rabce jest bardzo ładny i atrakcyjny nie tylko dla turystów, ale i mieszkańców, są strefy dla dzieci i części bardziej kameralne.

- Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce - około 2 km od Rabki powstał ciekawy skansen kolejowy, w którym zobaczyć można parowozy, lokomotywy elektryczne i spalinowe oraz pługi, żurawie. Atrakcją skansenu są przejażdżki pociągami retro zarówno dla dzieci jak i dorosłych.
www.skansen.hg.pl/

Oficjalna strona Rabki

W okolicy zobacz koniecznie

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: