50°42'8" N
19°21'18" W
Śląskie
2017-06-26 12:14:38
m npm
Ważna

Zarówno południowa, jak i północna część Jury, ma swoje pustynie. W części południowej - Krakowskiej jest to znana wszystkim Pustynia Błędowska, zaś na północy, w części Częstochowskiej dostępna jest Pustynia Siedlecka, o tyle ciekawsza dla turystów, że można bez przeszkód się po niej poruszać, nawet na quadach. To taka wysoka wydma usypana z piasku w środku lasu. Miejsce urokliwe i z klimatem. Znajduje się zaledwie kilka km od popularnego Złotego Potoku.

Pustynia Siedlecka na Jurze, Anna Piernikarczyk
Pustynia Siedlecka, Anna Piernikarczyk
, Anna Piernikarczyk
Pustynia Siedlecka na Jurze, Anna Piernikarczyk
Pustynia Siedlecka, Anna Piernikarczyk
, Anna Piernikarczyk
Zdjęcia (6)

Nie każdy wie, że na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej zobaczyć można aż dwie pustynie. Jedna to Pustynia Błędowska, znana dość dobrze nawet uczniom, bo pojawia się w podręcznikach. Druga natomiast to znacznie mniej popularna Pustynia Siedlecka. Nie jest też duża, za to bardzo fajna i zaciszna. Znajduje się w miejscowości Siedlec, koło Złotego Potoku, kilka km od słynnej Bramy Twardowskiego.Otwarte piaski rozciągają się tu na obszarze około 25 ha, na obrzeżach w latach 60. XX wieku zasadzono tu sosnę, jest też roślinność szuwarowa, no i typowo pustynna. Piaski na Pustyni Siedleckiej to pozostałość morskiego dna z okresu górnej jury. W XX wieku działała tu piaskownia.

Obecnie na Pustyni Siedleckiej gmina Janów organizuje ciekawą imprezę - Pustynny Piknik. Dla miłośników quadów Pustynia stanowi nie lada gratkę, bowiem można tu jeździć do woli, ślady czego widoczne są na piasku. Ponoć można tu doświadczyć zjawiska fatamorgany, nie wiem, nie przeżyłam, ale w upale zdobywając wysoką na 10 metrów wydmę usypaną z jaśniutkiego piachu, można się tu poczuć unikatowo.

Pustynia Siedlecka
ul. Częstochowska, SiedlecWidok z ulicy

W okolicy zobacz koniecznie

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2017
Znajdziesz nas na: