Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
50°48'39" N, 15°40'2" E
Dolnośląskie
2016-12-05
2020-02-03 02:00

Opis Przesieki

Przesieka to niewielka, urokliwa miejscowość wypoczynkowa położona w samym sercu Karkonoszy. Znajduje się przy drodze z Jeleniej Góry przez Podgórzyn do Przełęczy Karkonoskiej.Historia Przesieki

Pierwsza wzmianka o mieszkańcach wsi pojawiła się w 1387 roku. Wcześniej te tereny były zamieszkiwane przez Walonów, o czym świadczą ryty naskalne w kształcie krzyża, dłoni i ludzkiej postaci na tzw. Walońskim Kamieniu. Dawni mieszkańcy zajmowali się wyrębem lasu, a że nie było żadnej drogi, drewno spławiali potokami.

Wodospad Podgórnej
Wodospad Podgórnej

Pierwsza wzmianka o gospodarstwach pochodzi z 1618 roku. Domy były skupione na obydwu brzegach doliny Podgórnej. W połowie XVII wieku wieś była prywatną własnością oficera cesarskiego Andreasa Schwinhghammera. Oficer chętnie osadzał na swej ziemi przybyszów, którzy budowali tu swoje domy, hodowali bydło i uprawiali len, z którego robiono za pomocą wrzeciona i kołowrotka ubrania. Uprawiano jabłka, a nawet wyhodowano przesiecki ich gatunek.

W II połowie XIX wieku na walory zdrowotne i krajobrazowe Przesieki zwrócił uwagę śląski malarz Adolf Dressler i w latach 1884-1903 Przesieka stała się miejscowością turystyczną, nawet popularniejszą niż Karpacz.

kamień waloński
Chybotek
Wodospad Podgórnej


Przed wojną Przesieka była znanym sudeckim ośrodkiem sportów zimowych. Popularnością cieszyło się tu saneczkarstwo, wędrówki narciarskie, łyżwiarstwo a nawet skoki narciarskie z kilkoma skoczniami.

Atrakcje Przesieki

Główną atrakcją Przesieki jest Wodospad Podgórnej o wysokości 10 m i potrójnym spadzie wody, która przebija się przez wąwóz. Pod wodospadem mieści się mostek, z którego rozpościera się najpiękniejszy widok na wodną kipiel.

wodospad podgórnej
wodospad podgórnej


Kolejnymi atrakcjami są grupy skał - Kamień Waloński oraz Chybotek - znajdują się one w pobliżu gospody Pod Lipami. Na jednej ze skał wyraźnie widać odcisk ludziej dłoni.

Najnowszą atrakcją przyrodniczą jest tutaj Dziurawa Skała. Jej nazwa pochodzi od przelotowej jaskini, widocznej w górnej części skały. Koło potoku Podgórnej siedzi wyrzeźbiony z drewna dobry duch Dziurawej Skały. Atrakcją są również piękne widoki na góry.

Przesieka wodospad
Przesieka wodospad
Przesieka wodospad Przesieka Przesieka Przesieka Przesieka

Przesieka noclegi

Przesieka to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Przesiece. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136672 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122211 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2014-05-19 na

Przesieka  to ciekawe miejsce -warte odwiedzenia  .

piekne  widoki  na Karkonosze i ladne wodospady .

 

Karol Barsolis  Turysta  Kulturowy

 

Ostatnio edytowany: 2014-05-19 11:43

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020