wodospad podgórnej

Przesieka to niewielka, urokliwa miejscowość wypoczynkowa położona w samym sercu Karkonoszy. Znajduje się przy drodze z Jeleniej Góry przez Podgórzyn do Przełęczy Karkonoskiej.Historia Przesieki

Pierwsza wzmianka o mieszkańcach wsi pojawiła się w 1387 roku. Wcześniej te tereny były zamieszkiwane przez Walonów, o czym świadczą ryty naskalne w kształcie krzyża, dłoni i ludzkiej postaci na tzw. Walońskim Kamieniu. Dawni mieszkańcy zajmowali się wyrębem lasu, a że nie było żadnej drogi, drewno spławiali potokami.

kamień waloński
kamień waloński

Pierwsza wzmianka o gospodarstwach pochodzi z 1618 roku. Domy były skupione na obydwu brzegach doliny Podgórnej. W połowie XVII wieku wieś była prywatną własnością oficera cesarskiego Andreasa Schwinhghammera. Oficer chętnie osadzał na swej ziemi przybyszów, którzy budowali tu swoje domy, hodowali bydło i uprawiali len, z którego robiono za pomocą wrzeciona i kołowrotka ubrania. Uprawiano jabłka, a nawet wyhodowano przesiecki ich gatunek.W II połowie XIX wieku na walory zdrowotne i krajobrazowe Przesieki zwrócił uwagę śląski malarz Adolf Dressler i w latach 1884-1903 Przesieka stała się miejscowością turystyczną, nawet popularniejszą niż Karpacz.

Przed wojną Przesieka była znanym sudeckim ośrodkiem sportów zimowych. Popularnością cieszyło się tu saneczkarstwo, wędrówki narciarskie, łyżwiarstwo a nawet skoki narciarskie z kilkoma skoczniami.Atrakcje Przesieki

Główną atrakcją Przesieki jest Wodospad Podgórnej o wysokości 10 m i potrójnym spadzie wody, która przebija się przez wąwóz. Pod wodospadem mieści się mostek, z którego rozpościera się najpiękniejszy widok na wodną kipiel.

Przesieka  wodospad
Przesieka wodospad

Kolejnymi atrakcjami są grupy skał - Kamień Waloński oraz Chybotek - znajdują się one w pobliżu gospody Pod Lipami. Na jednej ze skał wyraźnie widać odcisk ludziej dłoni.

Najnowszą atrakcją przyrodniczą jest tutaj Dziurawa Skała. Jej nazwa pochodzi od przelotowej jaskini, widocznej w górnej części skały. Koło potoku Podgórnej siedzi wyrzeźbiony z drewna dobry duch Dziurawej Skały. Atrakcją są również piękne widoki na góry.

Przesieka  wodospad
Przesieka wodospad

Przesieka noclegi

Przesieka to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
50°48'39N, 15°40'2E
05 grudzień 2016
03 luty 2020

Wasze opinie

Przesieka  to ciekawe miejsce -warte odwiedzenia  .

piekne  widoki  na Karkonosze i ladne wodospady .

 

Karol Barsolis  Turysta  Kulturowy

 

Ostatnio edytowany: 2014-05-19 11:43

Wasze podróże do Przesieki

Karpacz - zwiedzamy Karkonosze
06 styczeń 2017 19:56
Kaskady Myi
15 kwiecień 2015 21:14
Wodospad Podgórnej
11 lipiec 2014 09:28
Kaskady Podgórnej
18 listopad 2013 21:43
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację