wodospad podgórnej

Przesieka

(4.5 głosów: 64)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Przesieka to niewielka, urokliwa miejscowość wypoczynkowa położona w samym sercu Karkonoszy. Znajduje się przy drodze z Jeleniej Góry przez Podgórzyn do Przełęczy Karkonoskiej.

Historia Przesieki

Pierwsza wzmianka o mieszkańcach wsi pojawiła się w 1387 roku. Wcześniej te tereny były zamieszkiwane przez Walonów, o czym świadczą ryty naskalne w kształcie krzyża, dłoni i ludzkiej postaci na tzw. Walońskim Kamieniu. Dawni mieszkańcy zajmowali się wyrębem lasu, a że nie było żadnej drogi, drewno spławiali potokami.

Wodospad Podgórnej
Wodospad Podgórnej


Pierwsza wzmianka o gospodarstwach pochodzi z 1618 roku. Domy były skupione na obydwu brzegach doliny Podgórnej. W połowie XVII wieku wieś była prywatną własnością oficera cesarskiego Andreasa Schwinhghammera. Oficer chętnie osadzał na swej ziemi przybyszów, którzy budowali tu swoje domy, hodowali bydło i uprawiali len, z którego robiono za pomocą wrzeciona i kołowrotka ubrania. Uprawiano jabłka, a nawet wyhodowano przesiecki ich gatunek.

W II połowie XIX wieku na walory zdrowotne i krajobrazowe Przesieki zwrócił uwagę śląski malarz Adolf Dressler i w latach 1884-1903 Przesieka stała się miejscowością turystyczną, nawet popularniejszą niż Karpacz.

kamień waloński
kamień waloński

Przed wojną Przesieka była znanym sudeckim ośrodkiem sportów zimowych. Popularnością cieszyło się tu saneczkarstwo, wędrówki narciarskie, łyżwiarstwo a nawet skoki narciarskie z kilkoma skoczniami.

Atrakcje Przesieki

Główną atrakcją Przesieki jest Wodospad Podgórnej o wysokości 10 m i potrójnym spadzie wody, która przebija się przez wąwóz. Pod wodospadem mieści się mostek, z którego rozpościera się najpiękniejszy widok na wodną kipiel.

Chybotek
Wodospad Podgórnej
wodospad podgórnej


Kolejnymi atrakcjami są grupy skał - Kamień Waloński oraz Chybotek - znajdują się one w pobliżu gospody Pod Lipami. Na jednej ze skał wyraźnie widać odcisk ludziej dłoni.

Najnowszą atrakcją przyrodniczą jest tutaj Dziurawa Skała. Jej nazwa pochodzi od przelotowej jaskini, widocznej w górnej części skały. Koło potoku Podgórnej siedzi wyrzeźbiony z drewna dobry duch Dziurawej Skały. Atrakcją są również piękne widoki na góry.

Przesieka wodospad , Barsolis Karol Turysta Kulturowy
Przesieka wodospad , Barsolis Karol Turysta Kulturowy

Noclegi w Przesiece

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Przesieka - mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Częste pytania i odpowiedzi dotyczące Przesieki

Turyści najczęściej odwiedzają: Wodospad Podgórnej, a potem Dziurawa Skała w Przesiece i Chybotek w Przesiece.

Przesieka wodospad , Barsolis Karol Turysta Kulturowy
Przesieka , Barsolis Karol Turysta Kulturowy
Przesieka , Barsolis Karol Turysta Kulturowy
Przesieka , Barsolis Karol Turysta Kulturowy
, Ela
Przesieka , Barsolis Karol Turysta Kulturowy
Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Wasze opinie

Barsolis Karol Turysta Kulturowy

Przesieka  to ciekawe miejsce -warte odwiedzenia  .

piekne  widoki  na Karkonosze i ladne wodospady .

 

Karol Barsolis  Turysta  Kulturowy

 

Ostatnio edytowany: 2014-05-19 11:43

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022