Zagłosuj na Top Atrakcje 2021!
wodospad podgórnej

Przesieka

(4.5 głosów: 64)

Przesieka to niewielka, urokliwa miejscowość wypoczynkowa położona w samym sercu Karkonoszy. Znajduje się przy drodze z Jeleniej Góry przez Podgórzyn do Przełęczy Karkonoskiej.Historia Przesieki

Pierwsza wzmianka o mieszkańcach wsi pojawiła się w 1387 roku. Wcześniej te tereny były zamieszkiwane przez Walonów, o czym świadczą ryty naskalne w kształcie krzyża, dłoni i ludzkiej postaci na tzw. Walońskim Kamieniu. Dawni mieszkańcy zajmowali się wyrębem lasu, a że nie było żadnej drogi, drewno spławiali potokami.

kamień waloński
kamień waloński

Pierwsza wzmianka o gospodarstwach pochodzi z 1618 roku. Domy były skupione na obydwu brzegach doliny Podgórnej. W połowie XVII wieku wieś była prywatną własnością oficera cesarskiego Andreasa Schwinhghammera. Oficer chętnie osadzał na swej ziemi przybyszów, którzy budowali tu swoje domy, hodowali bydło i uprawiali len, z którego robiono za pomocą wrzeciona i kołowrotka ubrania. Uprawiano jabłka, a nawet wyhodowano przesiecki ich gatunek.W II połowie XIX wieku na walory zdrowotne i krajobrazowe Przesieki zwrócił uwagę śląski malarz Adolf Dressler i w latach 1884-1903 Przesieka stała się miejscowością turystyczną, nawet popularniejszą niż Karpacz.

Chybotek
Wodospad Podgórnej
wodospad podgórnej

Przed wojną Przesieka była znanym sudeckim ośrodkiem sportów zimowych. Popularnością cieszyło się tu saneczkarstwo, wędrówki narciarskie, łyżwiarstwo a nawet skoki narciarskie z kilkoma skoczniami.Atrakcje Przesieki

Główną atrakcją Przesieki jest Wodospad Podgórnej o wysokości 10 m i potrójnym spadzie wody, która przebija się przez wąwóz. Pod wodospadem mieści się mostek, z którego rozpościera się najpiękniejszy widok na wodną kipiel.

Przesieka wodospad , Barsolis Karol Turysta Kulturowy
Przesieka wodospad , Barsolis Karol Turysta Kulturowy

Kolejnymi atrakcjami są grupy skał - Kamień Waloński oraz Chybotek - znajdują się one w pobliżu gospody Pod Lipami. Na jednej ze skał wyraźnie widać odcisk ludziej dłoni.

Najnowszą atrakcją przyrodniczą jest tutaj Dziurawa Skała. Jej nazwa pochodzi od przelotowej jaskini, widocznej w górnej części skały. Koło potoku Podgórnej siedzi wyrzeźbiony z drewna dobry duch Dziurawej Skały. Atrakcją są również piękne widoki na góry.

Przesieka wodospad , Barsolis Karol Turysta Kulturowy
Przesieka wodospad , Barsolis Karol Turysta Kulturowy
Przesieka , Barsolis Karol Turysta Kulturowy
Przesieka , Barsolis Karol Turysta Kulturowy
Przesieka , Barsolis Karol Turysta Kulturowy
, Ela
Przesieka , Barsolis Karol Turysta Kulturowy

Przesieka noclegi

Przesieka to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w Przesiece. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
50°48'39N, 15°40'2E
05 grudzień 2016
03 luty 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Top Atrakcje 2021
Wybierz najpiękniejsze atrakcje w Polsce!
Top Atrakcje 2021

Wasze opinie

Barsolis Karol Turysta Kulturowy
19 maj 2014 11:24

Przesieka  to ciekawe miejsce -warte odwiedzenia  .

piekne  widoki  na Karkonosze i ladne wodospady .

 

Karol Barsolis  Turysta  Kulturowy

 

Ostatnio edytowany: 2014-05-19 11:43

Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację