Przełom Wisłoka w Besku nazywany zwyczajowo Skałkami, rozpościera się od Mymonia do Beska. Ten jego odcinek jest najpiękniejszy, bowiem Wisłok płynie tu głębokim jarem, w wysokości ścian skalnych od 40 do nawet 60 metrów. Porównywany jest do przełomu Dunajca, choć niektórzy twierdzą, iż jest bardziej malowniczy, a na pewno mniej znany i oblegany.
Pełne uroku progi skalne, niewielkie wodospady, duże kaskady wodne, tworzą Jar Wisłoka. Jest to jedeny z najpiękniejszych przełomów rzecznych w polskich Karpatach. Urwiste brzegi zbudowane są z fliszu karpackiego i mają różne barwy. Zbocza jaru z rzadka porośnięte są roślinnością - krzewami i karłowatymi drzewami, bowiem podłoże nie jest przyjazne.
Dla turystów najbardziej dostępny jest piękny krajobraz przełomu w Besku. W Mymoniu i Sieniawie nieco trudniej dotrzeć na brzegi Wisłoka. Widowiskowy przełom Wisłoka przebiega przez okolice Wzgórz Rymanowskich oraz Kotliny Jasielsko-Krośnieńskiej, kończy się w okolicach zapory i zbiornika wodnego w Sieniawie.
Przełom Wisłoka
Trasa Skałki, Besko
Sieniawa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.