Przełęcz Liliowe w Tatrach, Magdalena

Przełęcz Liliowe w Tatrach

(5 głosów: 3)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Przełęcz Liliowe w Tatrach znajduje się na wysokości 1952 m n.p.m., na granicy polsko-słowackiej. Po słowackiej stronie opada żlebem w Dolinę Cichą. Po polskiej stronie opada trawiastym zboczem do Doliny Gąsienicowej. Przełęcz Liliowe stanowi geologiczną i krajobrazową granicę pomiędzy Tatrami Wysokimi a Zachodnimi. Nazwa przełęczy pochodzi od pierwiosnki maleńkiej. Kazimierz Zarzycki, Zofia Zwolińska w 1984 roku pisali: W okresie kwitnienia liliowo od rosnącej tu obficie pierwiosnki maleńkiej. Była też ulubionym miejscem poety Kazimierza Tetmajera. Pisał on: „Liliowa Przełęcz, z której tylekroć patrzałem do Wierchcichej, do doliny na dole, która wydawała mi się jak cudowny złocisty sen”. W 1902 roku planowano tutaj wybudowanie kolejki zębatej, która miała też dowozić do Świnickiej Przełęcz, jednak miłośnicy przyrody zablokowali te pomysły. Przełęcz położona jest pomiędzy szczytem Beskid, a Świnicką Przełęczą. 

Szlaki do Przełęczy Liliowe

- z Hali Gąsienicowej żółtym szlakiem przez Dwoiśniak, zejście na zielony szlak, co zająć ma 1,5 h na odcinku 2,5 km z 453 m przewyższenia w górę. Oczywiście należy doliczyć sobie drogę do Murowańca z Kuźnic, chyba, że mamy nocleg w schronisku- z Kasprowego Wierchu czerwonym szlakiem przez Beskid - bardzo spacerowa trasa zajmująca 30 minut, jednak najpierw musimy dostać się na Kasprowy Wierch albo z Kuźnic, albo kolejką, albo również od strony Hali Gąsienicowej, skręcając z zielonego szlaku na żółty przy Dwoiśniaku

- ze Świnickiej Przełęczy czerwonym szlakiem, 30 minut - trasa już nie tak spacerowa, ale wyczynowa też nie. Na Przełęcz Świnicką możemy dostać się czarnym szlakiem z Hali Gąsienicowej lub czerwonym idąc od strony Orlej Perci

Tatry noclegi

Tatry to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022