Na Przełęczy Hałbowskiej w Magurskim Parku Narodowym, nieco na południe od Jasła, znajduje się mogiła Żydów zamordowanych przez Niemców 7 lipca 1942 roku, z Nowego Żmigrodu i okolicy. Rozstrzelano wówczas 1250 osób.Jak podają źródła, egzekucją kierowali Helmut Mentz i starosta Walter Gentz. Zwłoki rozstrzelanych Żydów spoczywają w tej zbiorowej mogile. Przy mogile stanęła tablica kamienna z kilkoma stellami i inskrypcjami z nazwiskami części straconych osób w językach jidysz, polskim i angielskim.Przełęcz Hałbowska
Mogiła Żydów

Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68331 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1114302 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 20 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 000 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020