Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
53°9'4" N, 18°28'17" E
Kujawsko-pomorskie
2016-06-12
2020-01-28 13:52

Przeczno to wieś w województwie kujawsko-pomorskim, leżąca na zachód od Chełmży. Wieś wzmiankowana była już w 1251 roku jako należąca do komturstwa bierzgłowskiego. Od 1257 roku była w posiadaniu biskupów chełmińskich, a od XV wieku w rękach benedyktynek toruńskich. Od 1520 roku Przeczno pozostawało własnością szlachecką, m.in. od 1789 roku rodziny Znanieckich.Kościół w Przecznie

W Przecznie znajduje się piękny, gotycki kościółek. Jest to kościół parafialny Podwyższenia Krzyża Świętego. Jego budowę rozpoczęto około 1300 roku, już wtedy był to kościół murowany z kamienia. Podczas niedawnych prac przy więźbie dachowej odkryto belki pochodzące z drzew ściętych w roku 1280 i 1312. Budowę kościoła ukończono około 1315 roku. Jest to jednonawowa świątynia, z trójbocznie zamkniętym prezbiterium.

Na przełomie XVII i XVIII wieku kościół w Przecznie został gruntownie odnowiony. W świątyni znajdują się zabytkowe elementy wyposażenia, m.in. granitowa średniowieczna kropielnica, barokowy ołtarz główny, ambona i chrzcielnica z przełomu XVII i XVIII wieku, XVIII-wieczne krzyże oraz barokowa monstrancja. Ołtarz główny wraz z ołtarzami bocznymi pochodzą z około 1700 roku. W ołtarzu głównym widnieje obraz Ukrzyżowania z przełomu XVI i XVII wieku. W kościele znajdują się też jedne z najstarszych w Europie, barokowe XVII-wieczne organy, czynne do dziś.

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Przecznie to jeden z najstarszych kościołów na calej Ziemi Chełmińskiej. Na położonym nieopodal kościoła wzgórzu znajdował się kiedyś gródek rycerski - siedziba właściciela Przeczna z okresu średniowiecza.Co ciekawe, epidemia cholery, która miała miejsce w 1770 roku, kiedy wymarła cała wioska, Przeczno, z wyjątkiem cudownie uzdrowionego ostatniego mieszkańca, dała początek kultowi Św. Rozalii wokół kapliczki ze źródełkiem wody.

Przeczno noclegi

Przeczno to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50945 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136669 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020