Przeczno to wieś w województwie kujawsko-pomorskim, leżąca na zachód od Chełmży. Wieś wzmiankowana była już w 1251 roku jako należąca do komturstwa bierzgłowskiego. Od 1257 roku była w posiadaniu biskupów chełmińskich, a od XV wieku w rękach benedyktynek toruńskich. Od 1520 roku Przeczno pozostawało własnością szlachecką, m.in. od 1789 roku rodziny Znanieckich.
Kościół w Przecznie
W Przecznie znajduje się piękny, gotycki kościółek. Jest to kościół parafialny Podwyższenia Krzyża Świętego. Jego budowę rozpoczęto około 1300 roku, już wtedy był to kościół murowany z kamienia. Podczas niedawnych prac przy więźbie dachowej odkryto belki pochodzące z drzew ściętych w roku 1280 i 1312. Budowę kościoła ukończono około 1315 roku. Jest to jednonawowa świątynia, z trójbocznie zamkniętym prezbiterium.
Na przełomie XVII i XVIII wieku kościół w Przecznie został gruntownie odnowiony. W świątyni znajdują się zabytkowe elementy wyposażenia, m.in. granitowa średniowieczna kropielnica, barokowy ołtarz główny, ambona i chrzcielnica z przełomu XVII i XVIII wieku, XVIII-wieczne krzyże oraz barokowa monstrancja. Ołtarz główny wraz z ołtarzami bocznymi pochodzą z około 1700 roku. W ołtarzu głównym widnieje obraz Ukrzyżowania z przełomu XVI i XVII wieku. W kościele znajdują się też jedne z najstarszych w Europie, barokowe XVII-wieczne organy, czynne do dziś.
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Przecznie to jeden z najstarszych kościołów na calej Ziemi Chełmińskiej. Na położonym nieopodal kościoła wzgórzu znajdował się kiedyś gródek rycerski - siedziba właściciela Przeczna z okresu średniowiecza.
Co ciekawe, epidemia cholery, która miała miejsce w 1770 roku, kiedy wymarła cała wioska, Przeczno, z wyjątkiem cudownie uzdrowionego ostatniego mieszkańca, dała początek kultowi Św. Rozalii wokół kapliczki ze źródełkiem wody.