Przeczno

Przeczno to wieś w województwie kujawsko-pomorskim, leżąca na zachód od Chełmży. Wieś wzmiankowana była już w 1251 roku jako należąca do komturstwa bierzgłowskiego. Od 1257 roku była w posiadaniu biskupów chełmińskich, a od XV wieku w rękach benedyktynek toruńskich. Od 1520 roku Przeczno pozostawało własnością szlachecką, m.in. od 1789 roku rodziny Znanieckich.Kościół w Przecznie

W Przecznie znajduje się piękny, gotycki kościółek. Jest to kościół parafialny Podwyższenia Krzyża Świętego. Jego budowę rozpoczęto około 1300 roku, już wtedy był to kościół murowany z kamienia. Podczas niedawnych prac przy więźbie dachowej odkryto belki pochodzące z drzew ściętych w roku 1280 i 1312. Budowę kościoła ukończono około 1315 roku. Jest to jednonawowa świątynia, z trójbocznie zamkniętym prezbiterium.

Na przełomie XVII i XVIII wieku kościół w Przecznie został gruntownie odnowiony. W świątyni znajdują się zabytkowe elementy wyposażenia, m.in. granitowa średniowieczna kropielnica, barokowy ołtarz główny, ambona i chrzcielnica z przełomu XVII i XVIII wieku, XVIII-wieczne krzyże oraz barokowa monstrancja. Ołtarz główny wraz z ołtarzami bocznymi pochodzą z około 1700 roku. W ołtarzu głównym widnieje obraz Ukrzyżowania z przełomu XVI i XVII wieku. W kościele znajdują się też jedne z najstarszych w Europie, barokowe XVII-wieczne organy, czynne do dziś.Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Przecznie to jeden z najstarszych kościołów na calej Ziemi Chełmińskiej. Na położonym nieopodal kościoła wzgórzu znajdował się kiedyś gródek rycerski - siedziba właściciela Przeczna z okresu średniowiecza.

Co ciekawe, epidemia cholery, która miała miejsce w 1770 roku, kiedy wymarła cała wioska, Przeczno, z wyjątkiem cudownie uzdrowionego ostatniego mieszkańca, dała początek kultowi Św. Rozalii wokół kapliczki ze źródełkiem wody.

Przeczno noclegi

Przeczno to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
53°9'4N, 18°28'17E
12 czerwiec 2016
28 styczeń 2020

Przeczno atrakcje

Co warto zobaczyć?

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą

Wasze podróże do

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 37 000 polubień, a na Instagramie 2 800 Obserwujących.
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację