Pręt chełmiński w Lęborku, Danusia

Pręt chełmiński w Lęborku

(4.7 głosów: 3)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Na Ratuszu Miejskim w Lęborku umieszczono żelazną sztabę równą długości pręta chełmińskiego, czyli 4,3266 m. Pręt chełmiński był jednostką miary ustanowioną przez Zakon Krzyżacki przy lokowaniu miasta Chełmna. Przyjęto go jako wzorzec dla innych miast zakładanych przez Krzyżaków na terenie ówczesnych Prus na podstawie tzw. prawa chełmińskiego, w tym także dla Lęborka.Zapisy tego prawa dokładnie określały wielkość działek oraz długość i szerokość ulic zakładanych miast. Wzorzec pręta od wieków umieszczano na budynku Ratusza, by służył okolicznym mieszkańcom i kupcom jako miara przy zawieraniu transakcji handlowych. Pręt chełmiński na obecnym Ratuszu w Lęborku stanowi nawiązanie do tamtych czasów i przypomina, jakie były początki miasta i skąd się wziął obecny wygląd jego centrum.

Pręt Chełmiński
Ratusz, ul. Armii Krajowej 14, LęborkGodziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: 07:00–15:00
  • wtorek: 07:00–15:00
  • środa: 07:00–15:00
  • czwartek: 07:00–15:00
  • piątek: 07:00–15:00
  • sobota: Zamknięte
  • niedziela: Zamknięte

Lębork noclegi

Lębork to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Lębork
Inne budowle
Normalna
54°32'35N, 17°44'52E
04 grudzień 2014
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację