Pośredni Granat w Tatrach, Magdalena

Pośredni Granat w Tatrach

(5 głosów: 3)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Pośredni Granat (2234 m n.p.m.) w Tatrach to jeden ze szczytów Granatów, położony między Zadnim GranatemSkrajnym Granatem na trasie Orlej Perci (czerwony szlak) w Tatrach Wysokich. Pierwsze odnotowane wejście miało miejsce w roku 1867, a dokonali go ksiądz Eugeniusz Janota i Bronisław Gustawicz wraz z przewodnikiem Maciejem Sieczką. Podczas tej wyprawy odkryli na Skrajnym Granacie ślady świadczące, o tym że ktoś był tam przed nimi. Przejście przez Granaty jest najłatwiejszym odcinkiem Orlej Perci.

Szlaki na Pośredni Granat

- z Murowańca od strony Zadniego Granatu - trasa ma około 4,5 km, a czas przejścia szacuje się na 3,5 godziny, jednak należy mieć na uwadze indywidualne predyspozycje. Musimy pokonać 787 m przewyższenia w górę. Od schroniska Murowaniec idziemy niebieskim szlakiem mijając Czarny Staw Gąsienicowy. Po dotarciu po skałach nad Zmarzły Staw, wchodzimy na żółty szlak dalej pokonując formacje skalne. Na rozejściu szlaków w Koziej Dolince kierujemy się na zielony szlak (żółty wiedzie na Zawrat) i wygodnym chodnikiem docieramy do kolejnego rozejścia, idziemy dalej zielonym (w prawo odbiega czarny szlak Żlebem Kulczyńskiego). Tutaj zaczyna robić się coraz bardziej stromy, jednak trudności technicznych raczej nie ma. Wychodzimy na szczyt Zadniego Granatu i czerwonym szlakiem kontynuujemy wędrówkę na Pośredni Granat. Ten odcinek zaczyna robić się ekspozycyjny. Zejście z Zadniego Granatu jest wąskie i strome, schodzimy na bardziej płaski odcinek, który po prawej stronie prezentuje rozległą przestrzeń, wchodzimy po płaskiej płycie i po skałach na szczyt.- z Murowańca od strony Skrajnego Granatu - trasa ma około 4 km, a czas przejścia szacuje się na 3,5 godziny, jednak należy mieć na uwadze indywidualne predyspozycje. Musimy pokonać 814 m przewyższenia w górę. Od schroniska idziemy niebieskim szlakiem, w połowie Czarnego Stawu Gąsienicowego skręcamy na szlak żółty wiodący na szczyt Skrajnego Granatu (2225 m n.p.m.). Ze Skrajnego Granatu czerwonym szlakiem kierujemy się na Pośredni Granat. Ten wariant jest trudniejszy i pojawiają się sztuczne ułatwienia (łańcuch i jedna klamra). Wejście na Skrajny Granat pnie się stromo pod górę, momentami trzeba się powspinać, w jednym miejscu pojawia się łańcuch. Przejście między Granatami jest ekspozycyjne i trudniejsze technicznie, najpierw strome zejście ze Skrajnego, przejście na wyrwą w skałach przy pomocy umieszczonego tam łańcucha (wyrwę tą można ominąć dołem, jednak należy uważać by nie zejść za bardzo z wydeptanej ścieżki), później czeka nas przejście po skale przy pomocy klamry nad przepaścią i pokonanie bardzo wąskiego odcinka na skale, stąd zaczynamy właściwe podejście na szczyt Pośredniego po poszarpanej skale (co znacznie ułatwia wspinaczkę, ponieważ w każdym miejscu jest gdzie dać nogę i gdzie się złapać).

Tatry noclegi

Tatry to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Tatry
Ważna
punkty widokowe szczyty szczyty tatrzańskie
Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022