Gniew
Inne budowle
studnie
Normalna
Pomorskie
2016-11-02
2020-01-28 13:46
53°50'3" N, 18°49'31" E
Godziny otwarcia
  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Na Rynku w Gniewie, tuż przy Ratuszu, stoi zabytkowa żeliwna pompa miejska. Jej historia prawdopodobnie sięga początków miasta, gdy istniały tu dwie studnie. Jedna stała przed Ratuszem, a druga, którą można oglądać do dziś, znajduje się w południowej części Rynku. Pompa pochodzi z 1873 roku. Fundatorem pomp był gniewski kupiec Lessing, stąd często można usłyszeć określenie "pompy Lessinga". To ciekawy zabytek techniki miasta.Pompy Lessinga
Rynek - Plac Grunwaldzki, Gniew

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1114302 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 20 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 000 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020