Pomnikowy rekord w Zwierzyńcu, Joanna

Zwierzyniec jest niewielkim miasteczkiem na Roztoczu, w którym znajduje się aż 68 pomników, figur i tablic. Jeden pomnik przypada na około 50 mieszkańców. Jest to rekord ogólnopolski. Dla porównania w Warszawie aby zachować taką proporcję musiałoby być ponad 34 tysiące pomników.

Najciekawsze pomniki w Zwierzyńcu

- Pomnik szarańczy na pamiątkę zwalczenia tych owadów w 1711 roku, stojący przy skrzyżowaniu ulic Browarnej i Wachniewskiej
- Monument, pod którym według legendy pogrzebano psa królowej Marysieńki
- Pomnik nazywany „oko opatrzności” z 1852 roku, wyjątkowo tajemniczy, bo nie wiadomo dokładnie kto i co chciał w ten sposób upamiętnić, znajduje się koło Stawu Kościelnego

Są też pomniki bardziej zwyczajne, np. poświęcone Dzieciom Zamojszczyzny, francuskim jeńcom wojennym, akowcom, leśnikom, kamień upamiętniający wizytę papieża Jana Pawła II w Zamościu, figura Matki Bożej, figura Św. Jana Nepomucena i wiele innych. Wystarczy rozejrzeć się dokładnie spacerując po Zwierzyńcu.

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020
Znajdziesz nas na: