Wejherowo
Pomniki i rzeźby
pomniki
Normalna
Pomorskie
2017-02-14
2020-01-28 13:46
54°36'7" N, 18°14'23" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Na Rynku starego miasta w Wejherowie stoi sporej wielkości pomnik założyciela miasta - Jakuba Wejherta. Pomnik znajduje się na placu, który również nosi imię tego człowieka, tak ważnego w dziejach miasta.Legenda o założeniu miasta opowiada, że właśnie w tym miejscu odbyło się spotkanie Jakuba Wejhera z królem Władysławem IV. Król suto przyjęty przez Jakuba obiecał, że wybuduje na swojej ziemi kościół i klasztor.

pomnik Jakuba Wejhera
pomnik Jakuba Wejhera

Dotrzymał tego przyrzeczenia i w 1643 roku podpisał dokument o powołaniu osady Wejherowska Wola, a pierwszym budynkiem był kościół Świętej Trójcy , istniejący do dnia dzisiejszego. Prawa miejskie Wejherowo otrzymało 7 lat później.

W 1982 roku został powołany Społeczny Komitet Pomnika Jakuba Wejhera, jednak uroczyste odsłonięcie pomnika nastąpiło dopiero w 1991 roku. Miejsce w okolicy pomnika Jana Wejherta to podobno miejsce spotkań zakochanych!Pomnik Wejhera
Rynek, Wejherowo

Wejherowo noclegi

Wejherowo to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218037 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145375 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021